رژیم کم کربوهیدرات یک گزینه کوتاه مدت موثر برای دیابت نوع 2 است

26مه 2021- در گزارش جدیدی ازکمیته مشاوره ی علمی تغذیه ای (SACN) به ریاست مشترک انجمن دیابت انگلیس نتیجه گیری شده است که رژیم کم کربوهیدرات یک گزینه ی کوتاه مدت موثر برای بزرگسالانی است که با دیابت نوع 2 و اضافه وزن یا چاقی زندگی می کنند.

گزارش این کمیته حاکی از آن است که یک رژیم غذایی با کربوهیدرات کمتر، گزینه ای موثر تا 6 ماه برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 و دارای اضافه وزن یا چاق است.این گزارش بر اساس ارزیابی قوی از شواهد موجود در مورد تغییر وزن، مدیریت قند خون، چربی خون و استفاده از دارو تدوین شده است.

کمیته یSACN  نتیجه گیری کرده است که برای بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 ، دارای اضافه وزن یا چاق، برخی از اثرات مفید رژیم کم کربوهیدرات تا 6 ماه، از جمله بهبود مدیریت قند خون، مشاهده می شود.

افرادی که رژیم کم کربوهیدرات دارند در مقایسه با رژیم های دارای کربوهیدرات بالاتر در 3 ماه اول وزن بیشتری از دست داده اند، اما بعد از آن کاهش وزن آنها کمتر می شود، بنابراین مشخص نیست که آیا مزایای رژیم کم کربوهیدرات به این کاهش وزن اولیه مربوط می شود یا خیر.

محققان اظهار داشتند که به طور کلی، کیفیت این شواهد آنقدر قوی نیست که بتوان رژیم غذایی با کربوهیدرات کمتر را برای بیش از 6 ماه توصیه نمود.

دکتر Douglas Twenefour، رئیس این کار گروه مشترک و معاون بخش مراقبت در انجمن دیابت انگلیس، گفت:ما می دانیم که برای اکثر افراد مبتلا به دیابت نوع 2 ، کنترل وزن برای کنترل دیابت آنها مهم است.متخصصان بهداشتی باید از هر رویکرد غذایی مبتنی بر شواهد که به کاهش وزن در درازمدت کمک می کند، پشتیبانی کنند و این می تواند شامل یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات باشد.

بسیار مهم است که افراد مبتلا به دیابت از سوی تیم مراقبت های بهداشتی خود پشتیبانی شوند، بنابراین هرگونه تأثیر رژیم غذایی بر مدیریت دیابت یا داروها می تواند از نزدیک کنترل شود.

دکتر آلیسون تدستون، رئیس ارشد تغذیه درPHE ، گفت: کمیته یSACN  و دیابت انگلیس شواهد پیرامون این مسئله ی پیچیده را بطور کامل تجزیه و تحلیل کرده اند. مشخص نیست که آیا رژیم کم کربوهیدرات در طولانی مدت موثر است یا خیر. ما همچنین نمی دانیم که آیا این رژیم برای همه بزرگسالانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند و نه فقط برای کسانی که دارای اضافه وزن یا چاقی هستند، مفید است یا خیر.

بزرگسالانی که مبتلا به دیابت نوع 2 هستند و رژیم غذایی با کربوهیدرات کمتر را انتخاب می کنند باید در رژیم خود غذاهای سبوس دار یا با فیبر بالاتر، انواع میوه ها و سبزیجات را بگنجانند و مصرف چربی های اشباع را محدود کنند.

در مطالعات کوتاه مدت، رژیم های غذایی دارای حدود 37٪ کربوهیدرات به عنوان رژیم غذایی کم کربوهیدرات در نظر گرفته می شوند، در مقایسه، رژیم های حاوی 50٪ کربوهیدرات به عنوان رژیم هایی با کربوهیدرات بالاتر، در نظر گرفته می شوند.

منبع:

https://www.gov.uk/government/news/a-lower-carb-diet-is-an-effective-short-term-option-for-type-2-diabetes