رژیم کم کربوهیدرات می تواند به افراد بالای 50 سال در بهبودHbA1c ، مشخصات چربی و فشار خون کمک کند

10نوامبر 2020 - تحقیقات نشان داده است که حذف نان، ماکارونی و سیب زمینی از رژیم غذایی نه تنها می تواند به بهبود دیابت نوع 2 کمک کند، بلکه می تواند سلامت افراد مسن را نیز بهبود بخشد.

معمولا برای افراد بالای 50 سال که مدتی است به دیابت نوع 2 مبتلا شده اند، کنترل دیابت دشوارتر است. اما دکترDavid Unwin  دریافت که رژیم کم کربوهیدرات می تواند با موفقیت کنترل دیابت و سلامت این افراد را بهبود بخشد.

در تحقیقی به رهبری دکتر Unwin، که در مجله ی  BMJ Nutrition, Prevention & Health منتشر شده است، اجتناب از مصرف کربوهیدرات ها، باعث بهبود سطحHbA1c ، پروفایل های چربی و فشار خون افراد گردید.

دکتر Unwin به بررسی تاثیر این رژیم غذایی در میان بیمارانش پرداخت. وی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 و یا افراد در معرض خطر ابتلا به این بیماری را به خوردن رژیم غذایی کم کربوهیدرات غنی از سبزیجات، ماهی، گوشت، لبنیات با چربی کامل، تخم مرغ، آجیل و توت تشویق کرد.

در مجموع 199 فرد 24 تا 91 ساله در این تحقیق شرکت داشتند. از این افراد ، 128 نفر به دیابت نوع 2 و 71 نفر به پیش دیابت مبتلا بودند.

به مدت 23 ماه ، همه آنها از یک رژیم غذایی کم کربوهیدرات پیروی کردند و در پایان دوره ی تحقیق، تقریباً در نیمی از آنها (46 درصد) دیابت نوع 2 ، بهبود یافت(دیگر نیازی به مصرف داروهای کاهنده ی قند خون نداشتند). علاوه بر این ، 93٪ از افراد مبتلا به دیابت، توانستند قند خون خود را به محدوده ی سالم برسانند.

این نتایج مثبت بهداشتی همچنین موجب صرفه جویی مالی قابل توجهی شد.

دکتر Unwin در گفتگو با دیابت تایمز گفت: اگر هر پزشک عمومی در انگلیس بیماران خود را که در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع 2 هستند یا مبتلا به دیابت نوع 2 هستند به تبعیت از رژیم کم کربوهیدرات تشویق نماید، سیستم ملی بهداشت بریتانیا می تواند در هزینه های این بیماران در حدود 277 میلیون پوند صرفه جویی کند. من معتقدم که مصرف رژیم کم کربوهیدرات، دروازه سلامتی و پیشگیری از دیابت نوع 2 است، ما باید اپیدمی دیابت را قبل از اینکه سیستم بهداشتی ما را فلج کند، کنترل کنیم.

ما همچنین شاهد تحقیقاتی هستیم که نشان می دهند مبتلایان به دیابت نوع 2 در معرض خطر بیشتری برای بیماری شدید COVID-19 هستند. با توجه به افزایش بار دیابت نوع 2 و COVID-19، اکنون زمان شروع اقدامی موثر برای مقابله با هر دو بیماری است.

حذف کربوهیدرات های نشاسته ای از رژیم غذایی، مانند سیب زمینی، ماکارونی ، غلات، نان و غذاهای شیرین برای یک عمر سلامتی یک خواهش کوچک است، که مطمئنا ارزش امتحان کردن دارد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/nov/low-carbohydrate-diet-can-help-over-50s-to-control-type-2-diabetes.html