رژیم غذایی ضعیف بر رشد قدی کودکان تأثیر منفی می گذارد

22 نوامبر 2020- محققان می گویند که رژیمهای غذایی نامناسب ممکن است مانع از رشد قدی کودکان شوند.

یک مطالعه ی جدید نشان داده است که اختلاف متوسط 20 سانتی متری در ​​قد (7.9 اینچ) کودکان در سن مدرسه در سراسر جهان وجود دارد.این یافته ها براساس تجزیه و تحلیل داده های جمع آوری شده از بیش از 65 میلیون فرد 5 تا 19 ساله، از سال 1985 تا 2019 بدست آمده است.

تیم تحقیقاتی کالج امپریال لندن گفت که سال گذشته بلندترین جوانان از هلند و مونته نگرو و کوتاهترین کودکان از جنوب شرقی آسیا، آمریکای لاتین و آفریقای شرقی بوده اند.

آنها می گویند یافته های آنها نشان می دهد که کمبود تغذیه ای و خوردن غذاهای سالم به طور قابل توجهی بر رشد کودکان تأثیر گذاشته و می تواند سلامت طولانی مدت آنها را تحت تأثیر قرار دهد.

این داده ها همچنین نشان داد كه كشورها رویكرد خود را برای رژیم غذایی بهبود بخشیده اند زیرا بهبود رشد قد در چین، كره جنوبی و برخی از مناطق جنوب شرقی آسیا ثبت شده است.

در سال 1985 ، نوجوانان در چین 8 سانتی متر کوتاه تر از سال گذشته بودند. با این حال، متوسط ​​قد جوانان در انگلیس در 35 سال گذشته کاهش یافته است، به طوری که پسران 19 ساله از رتبه ی 28 ام در بلندی قد در سال 1985 (176.3 سانتی متر) به رتبه ی 39 ام در سال 2019 (178.2 سانتی متر) سقوط کرده اند.

به عنوان بخشی از این مطالعه ، وزن نیز مورد بررسی قرار گرفت و تیم تحقیق نشان داد که نوجوانان جزایر اقیانوس آرام، خاورمیانه، ایالات متحده آمریکا و نیوزیلند بیشترین دامنه ی شاخص توده بدنی(BMI)  را دارند و در میان کشورهای جنوب آسیا مانند هند و بنگلادش دامنه ی شاخص توده بدنی کمترین است.

پروفسور مجید عزتی ، نویسنده ارشد این مطالعه ، از دانشکده بهداشت عمومی کالج ایمپریال، گفت: کودکان در برخی کشورها تا 5 سالگی رشد سالمی دارند، اما در سال های مدرسه عقب می مانند.این نشان دهنده ی وجود یک عدم تعادل بین سرمایه گذاری در بهبود تغذیه ای برای کودکان پیش دبستانی و کودکان و نوجوانان در سنین مدرسه است. این مسئله به ویژه در هنگام بیماری همه گیرCOVID-19 هنگامی که مدارس در سراسر جهان تعطیل شده اند، بسیار مهم است و بسیاری از خانواده های فقیر قادر به تأمین تغذیه ی مناسب برای فرزندان خود نیستند.

دکتر Andrea Rodriguez Martinez، نویسنده اصلی این مطالعه ، افزود: یافته های ما باید انگیزه ای برای سیاست گذاریها بمنظور افزایش دسترسی به غذاهای سالم و کاهش هزینه غذاهای مغذی باشد، زیرا این امر به کودکان کمک می کند تا بدون افزایش وزن به ازای قدشان، بلندتر شوند.

وی افزود: این ابتکارات شامل کوپن های غذایی برای غذاهای مقوی برای خانواده های کم درآمد و برنامه های غذایی سالم رایگان در مدارس است که به ویژه در طی همه گیری در معرض تهدید قرار دارند. این اقدامات باعث می شود که کودکان بدون افزایش وزن بیش از حد و با مزایای مادام العمر برای سلامتی، قدشان بلندتر شود.

این مطالعه در The Lancet منتشر شده است. بالاترین BMI در این مطالعه معادل 25 کیلوگرم بر متر مربع بود.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/nov/poor-diet-found-to-impact-childhood-height-growth.html