رژیم غذایی سالم قبل، و در طی دوران بارداری با خطر عوارض بارداری کمتری همراه است

2 ژوئن 2021- یک مطالعه جدید نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم حوالی زمان بارداری تا سه ماهه دوم بارداری، ممکن است خطر ابتلا به چندین عارضه ی بارداری را کاهش دهد. زنان بارداری که در این مطالعه موفق به کسب نمره بالا در هر سه معیار تغذیه ی سالم شده بودند، خطر کمتری برای دیابت بارداری، اختلالات فشار خون مرتبط با بارداری و زایمان زودرس داشتند.

این مطالعه توسط پرفسور Cuilin Zhang،و همکارانش در انستیتوی ملی بهداشت کودک و توسعه انسانی(NICHD) یونیس کندی شریورانجام و در مجله تغذیه بالینی آمریکا منتشر گردید.

محققان اطلاعات تغذیه ای زنان شرکت کننده را که چندین بار در طول بارداری در مطالعه رشد جنینیNICHD ، جمع آوری شده بود، تجزیه و تحلیل کردند. تقریباً 1900 زن در هفته هشتم تا سیزدهم بارداری به پرسشنامه های رژیم های غذایی خود پاسخ دادند. از آنها خواسته شده بود که آنچه را که در سه ماه گذشته خورده اند، بصورت تخمینی بیان کنند. در هفته های 16 تا 22 و هفته های 24 تا 29 ، از زنان خواسته شد تا آنچه را که در 24 ساعت گذشته خورده بودند، گزارش کنند. به پاسخ های آنها بر اساس سه معیار تغذیه ی سالم امتیاز داده شد: شاخص تغذیه سالم جایگزین(AHEI) ، رژیم مدیترانه ای جایگزین (AMED) و رویکردهای رژیم غذایی برای جلوگیری از فشار خون بالا  (DASH).هر سه ی این معیارها، ضمن محدود کردن گوشت قرمز و فرآوری شده، بر مصرف میوه ها، سبزیجات، غلات سبوس دار، آجیل و حبوبات تأکید دارند.

به طور کلی، محققان دریافتند که پیروی از هر یک از این سه رژیم غذایی در حوالی زمان بارداری تا سه ماهه ی دوم با خطر کمتری برای دیابت حاملگی، فشار خون بالا ، پره اکلامپسی و زایمان زودرس همراه است. به عنوان مثال، خطر ابتلا به دیابت بارداری برای زنانی با نمره AHEI بالا در هفته 16 تا 22 ، در مقایسه با زنانی با نمره AHEI پایین، 32٪ کمتر است. خطر ابتلا به اختلالات فشار خون مرتبط با بارداری برای زنان با نمره DASH بالا در هفته های هشت تا 12 و هفته های 16 تا 22 به میزان 19 درصد  کمتر از زنانی با نمره ی DASH پایین است. خطر تولد زودرس برای زنانی با نمره AMED بالا در هفته 24 تا 29 یا نمرهDASH  بالا در هفته 24 تا 29 ، 50٪ کمتر بود.

منبع:

The American Journal of Clinical Nutrition, 2021; DOI: 10.1093/ajcn/nqab145

www.sciencedaily.com/releases/2021/06/210602091425.htm