19 ژوئن 2024- مطالعه ی جدید دانشگاه فنلاند شرقی نشان می دهد که یک رژیم غذایی سالم که به توصیه های تغذیه ای پایبند باشد، با سطح بهتر قند خون و کاهش خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 مرتبط است. این ارتباط در افراد با استعداد ژنتیکی بالا برای دیابت نوع 2، نیز مشاهده شد. این یافته ها در مجله اروپایی تغذیه منتشر گردید.

دیابت نوع 2، یک بیماری ژنتیکی قوی است که می توان با یک سبک زندگی سالم مانند رژیم غذایی و ورزش از آن پیشگیری کرد و یا آن را به تاخیر انداخت.

محقق این مطالعه،Ulla Tolonen ، از دانشگاه فنلاند شرقی، گفت: «با این حال، ما واقعاً نمی‌دانیم که آیا یک رژیم غذایی سالم برای همه، یعنی برای افرادی که خطر ژنتیکی پایینی دارند و برای کسانی که خطر ژنتیکی بالایی دارند، به یک اندازه مفید است یا خیر».

این مطالعه ی مقطعی مصرف غذا و سطوح قند خون را در بیش از 1500 مرد میانسال و مسن شرکت کننده در مطالعه ی گسترده تر سندرم متابولیک در مردان(METSIM) مورد بررسی قرار داد.

مصرف غذا با استفاده از پرسشنامه ی بسامد غذا و سطح قند خون با استفاده از تست تحمل گلوکز دو ساعته اندازه گیری شد. علاوه بر این، خطر ژنتیکی دیابت نوع 2 شرکت کنندگان در مطالعه بر اساس 76 واریانت ژنتیکی مرتبط با خطر دیابت نوع 2 امتیازدهی شد.

محققان دو الگوی غذایی را بر اساس مصرف غذا شناسایی کردند. یک الگوی غذایی که "سالم" نامیده می شد شامل سبزیجات، انواع توت ها، میوه ها، روغن های گیاهی، ماهی، مرغ، سیب زمینی، ماست بدون چربی و کم چرب، پنیر کم چرب و محصولات غلات کامل مانند فرنی، ماکارونی و برنج بود. این رژیم با کاهش سطح قند خون و کاهش خطر ابتلا به پیش دیابت و دیابت نوع 2 همراه بود.

این مطالعه همچنین تأثیر خطر ژنتیکی دیابت نوع 2 را بر ارتباط با رژیم غذایی و متابولیسم گلوکز بررسی کرد. به نظر می رسد که ارتباط یک رژیم غذایی سالم با متابولیسم بهتر گلوکز هم برای افرادی با  خطر ژنتیکی کم و هم زیاد دیابت، صادق باشد.

تولونن در پایان گفت: بر اساس این یافته‌ها به نظر می‌رسد یک رژیم غذایی سالم برای همه، صرف‌نظر از میزان خطر ژنتیکی دیابت، مفید است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-06-healthy-diet-diabetes-genetic.html