31 اوت 2023 - کاهش وزن اغلب یک هدف مهم برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 است که به شدت با اضافه وزن یا چاقی مرتبط است. با این حال، مشخص نشده است که کدام استراتژی رژیم غذایی برای افراد مبتلا به این اختلال متابولیک، بهتر عمل می کند.

یک مطالعه ی تصادفی کنترل شده ی جدید بر روی افراد مبتلا به دیابت نوع 2 نشان داد که شرکت کنندگان در این مطالعه که غذا خوردن خود را بین ظهر تا 8 بعد از ظهر محدود کردند، نسبت به کسانی که کالری دریافتی خود را با شمارش کالری کاهش دادند، وزن بیشتری را کم کردند. هر دو استراتژی رژیم غذایی بهبودهای مشابهی در سطح قند خون ایجاد کردند.

ویکی پاولو، دانشجوی دکترای تغذیه در دانشگاه ایلینویز در شیکاگو که این تحقیق جدید را انجام داد، گفت: بسیاری از مردم شمارش کالری‌ها را در درازمدت بسیار سخت می‌دانند، اما مطالعه ما نشان داد که محدودیت زمانی در خوردن غذا ممکن است راهی ساده برای کاهش کالری و کاهش وزن باشد. اگرچه غذا خوردن در یک محدوده ی زمانی به طور فزاینده ای محبوب شده است، اما هیچ مطالعه دیگری به بررسی یک پنجره هشت ساعته ی غذا خوردن در افراد مبتلا به دیابت نوع 2، نپرداخته است.

پاولو این یافته ها را در نشست سالانه شاخص انجمن تغذیه آمریکا(NUTRITION 2023) که از 22 تا 25 جولای در بوستون برگزار شد، ارائه کرد.

غذا خوردن فقط در طول یک پنجره هشت ساعته قبلا برای افراد چاق، مورد مطالعه قرار گرفته بود. با این حال، محققان به رهبری پرفسور کریستا وارادی، استاد تغذیه در دانشگاه ایلینویز در شیکاگو، می خواستند دریابند که آیا این استراتژی می تواند برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفید باشد یا خیر.

این مطالعه شامل گروهی متشکل از 75 نفر از افراد دارای تنوع نژادی و قومی بین 18 تا 80 ساله مبتلا به چاقی و دیابت نوع 2 بود. شرکت کنندگان در یکی از سه گروه قرار گرفتند: غذا خوردن با زمان محدود، محدودیت کالری، یا کنترل. افرادی که در گروه غذا خوردن با محدودیت زمانی بودند فقط بین ساعت 12 ظهر تا 8 بعد از ظهر غذا می خوردند. در حالی که افراد گروه محدودیت کالری می‌توانستند در هر زمانی از روز غذا بخورند، اما کالری‌های خود را با کمک یک برنامه ی موبایل به نامMyFitnessPal  با هدف کاهش 25 درصد از کالری دریافتی روزانه برای حفظ وزن فعلی‌شان، شمارش کردند. گروه کنترل به رژیم غذایی عادی خود ادامه دادند.

در طول این مطالعه ی شش ماهه، محققان دریافتند افرادی که رژیم غذایی با محدودیت زمانی داشتند، 3.55 درصد از وزن بدن خود را نسبت به گروه کنترل از دست دادند. برای مثال فردی با وزن 275 پوند با این روش می تواند در طی 6 ماه کمتر از 10 پوند وزن کم کند. افراد گروه محدودیت کالری نسبت به گروه کنترل وزن کم نکردند. سطح قند خون(HbA1C) هم در گروه محدودیت زمانی (091- درصد) و هم در گروه محدودیت کالری (0.95- درصد) در مقایسه با گروه کنترل، کاهش یافت.

محققان همچنین ارزیابی کردند که آیا این استراتژی های رژیم غذایی باعث بهبود عوامل خطر قلبی متابولیکی می شود یا خیر، اما کاهش وزن به دست آمده با رژیم محدودیت زمانی به مقدار 5 درصد که معمولاً برای بهبود این عوامل ضروری است، نرسیده بود. همچنین، شرکت‌کنندگان در مطالعه از داروهای کلسترول و فشار خون استفاده می‌کردند که مشاهده ی بهبود عوامل خطر قلبی متابولیک را دشوار می‌کرد.

پاولو گفت: مطالعه ما نشان می‌دهد که رژیم غذایی با محدودیت زمانی می‌تواند جایگزین خوبی برای شمارش کالری برای مبتلایان به دیابت نوع ۲باشد که می‌خواهند وزن خود را کاهش دهند و قند خون خود را بهبود بخشند. با این حال، انواع مختلفی از داروها برای مبتلایان به دیابت نوع 2 وجود دارد که برخی از آنها می توانند باعث کاهش قند خون شوند و برخی باید با غذا مصرف شوند. بنابراین، هنگام اجرای این رویکرد رژیم غذایی، همکاری نزدیک با یک متخصص تغذیه یا پزشک مهم است.

منبع:

https://medicaldialogues.in/diabetes-endocrinology/news/time-restricted-eating-good-strategy-for-weight-loss-for-patients-with-type-2-diabetes-116607