7 ژوئن 2024- یائسگی زمانی اتفاق می افتد که زن برای یک سال سیکل قاعدگی نداشته باشد. این انتقال زمانی شروع می شود که تخمدان ها تولید هورمون های استروژن و پروژسترون را متوقف می کنند و معمولاً حدود هفت سال طول می کشد.یائسگی معمولاً بعد از 45 سالگی رخ می دهد و میانگین سنی آن 51 سال است. با این حال، زنان جوان تر مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2 احتمال بیشتری دارد که زودتر یائسه شوند.

این امر بویژه نگران کننده است، زیرا خطرات سلامتی بسیاری پس از یائسگی برای زنان ایجاد می شود. به عنوان مثال، زنان بیشتر در معرض افزایش وزن، ابتلا به بیماری قلبی، پوکی استخوان و سایر مشکلات سلامتی قرار می گیرند که همه اینها ممکن است مدیریت دیابت را پیچیده تر کند. با تغییر سطح هورمون‌های زنانه در دوران یائسگی، سطح قند خون هم دچار نوسان می‌شود. در این دوران ممکن است متوجه شوید که قند خونتان بیشتر از قبل تغییر می‌کند، ناگهان افت می‌کند یا ناگهان بالا می‌رود. درصورتی که میزان قند خون از کنترل خارج شود، ریسک بروز عوارض دیابت بالا می‌رود. دیابت نوع 2 نیز پس از یائسگی شایع تر است.

ارتباط بین دیابت و یائسگی

زنانی که دیابت نوع 1 برای آنها قبل از 30 سالگی، یا دیابت نوع 2 برای آنها بین 30 تا 39 سالگی تشخیص داده می شود، در مقایسه با زنان مشابهی که دیابت ندارند، در معرض خطر بیشتری برای یائسگی در سنین پایین تر هستند.

علاوه بر این، تشخیص دیابت نوع 2 دیرتر (سن 50 سالگی یا بالاتر) با یائسگی طبیعی دیرتر همراه است. هیچ ارتباطی بین دیابت در دوران بارداری (دیابت بارداری) و یائسگی زودرس وجود ندارد.

محققان گفتند: ممکن است چیزی در مورد دیابت وجود داشته باشد که بر بدن و سیستم تولید مثل و نحوه عملکرد و پیری تخمدان ها تأثیر می گذارد. تحقیقات آینده برای درک آنچه ممکن است در پس ارتباط بین دیابت و یائسگی زودرس باشد مورد نیاز است.

مراقب علائم یائسگی باشید

علائمی که منجر به یائسگی می شود ممکن است طی چندین سال رخ دهد. یکی از اولین نشانه ها تغییر در چرخه های قاعدگی یک زن است. خونریزی ممکن است سبک‌تر یا شدیدتر شود، مدت زمان طولانی‌تر یا کوتاه‌تری طول بکشد و تعداد روزهای بین سیکل‌های قاعدگی (قاعدگی) نیز ممکن است تغییر کند.

سایر علائم رایج عبارتند از:

 گرگرفتگی یا تعریق شبانه

نوسانات خلقی

 مشکل در خوابیدن

 خشکی واژن

 مشکل در تمرکز

در مورد یائسگی با تیم مراقبت های بهداشتی خود صحبت کنید

زنان به طور کلی باید احساس راحتی و قدرت بیشتری داشته باشند تا با تیم مراقبت خود در مورد یائسگی صحبت کنند. برای زنان جوان‌تر مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2، شاید مهم‌تر باشد که این موضوع را مطرح کنند و بهتر بفهمند که چگونه یائسگی ممکن است بر تلاش‌های آنها برای مدیریت قند خون و وزن تأثیر بگذارد و چگونه بهترین برنامه‌ریزی را برای محافظت از سلامتی خود داشته باشند.

به طور کلی، یائسگی به طور معمول در ویزیت های پزشکی مورد بحث قرار نمی گیرد، اما علائم می تواند ناخوشایند باشد و بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد.

اگر فکر می کنید که در حال وارد به یائسگی هستید، این توصیه ها ممکن است برای شما مفید باشد:

 برای ردیابی زمان چرخه قاعدگی (قاعدگی)، مدت و میزان خونریزی، علائمی مانند گرگرفتگی یا تغییر در خلق و خو یا تمرکز، و همچنین سطح قند خون، یک دفترچه ی یادداشت داشته باشید یا از یک برنامه ی نرم افزاری تلفن همراه استفاده کنید.

 در مورد نقش رژیم غذایی در کمک به شرایط خود از پزشک یا یک متخصص تغذیه سوال کنید. به عنوان مثال، حذف مواد غذایی شامل قند افزوده، و یا خوردن فیبر بیشتر و میوه ها و سبزیجات تازه و اطمینان از دریافت کالری کافی.

کلام آخر

یائسگی می‌تواند کنترل قند خون را دشوار کند، با این حال می‌توان این وضعیت را مدیریت کرد؛ کافیست یک سبک زندگی سالم را انتخاب کنید؛ برنامه‌ غذایی مغذی و روزانه ۳۰دقیقه پیاده‌روی ساده علاوه بر کنترل دیابت، در کاهش عوارض یائسگی و ایجاد حس بهتر نقش دارد. در این بین‌، اندازه‌گیری مکرر قند خون و فشار خون را فراموش نکنید.

 

منبع:

https://diabetes.org/sex-and-diabetes/early-menopause-diabetes