دیابت و یائسگی

برای زنانی که به بیماری دیابت مبتلا هستند و به مرحلۀ یائسگی می رسند خطرات سلامتی دو برابر زنان طبیعی است . در دهۀ گذشته اطلاعات زیادی در مورد ارتباط دیابت و یائسگی به علم ما افزوده شد.یائسگی پدیده ای طبیعی است که در زنان با کاهش میزان استروژن و پروژسترون حادث می شود این مرحله انتقالی١٠ سال به طول می انجامد و با علائمی نظیر گُرکرفتگی ، قاعدگی نامنظم و تغییراتی در شرایط روحی و حالات فرد همراه است.

چنانچه به دیابت مبتلا هستید، احتمالاً یائسگی  شما با افراد طبیعی فرق دارد.

در تحقیقی که بروی زنان مبتلا به دیابت نوع Iدر مقایسه با افراد نرمال ( زنانی که به دیابت مبتلا نیستند ) صورت گرفت، مشخص گردید که یائسگی زود هنگام در زنان مبتلا به دیابت دو برابر بیش تر از زنان نرمال است. همچنین محقیقین تخمین زدند که این یائسگی زود هنگام ١٧ % از سالهای باروری زنان مبتلا به دیابت نوع Iرا کاهش می دهد.

یائسگی در زنان مبتلا به دیابت نوع دو نیز سبب بروز مشکلاتی می گردد. بر اساس مطالعات انجام شده در کلنیک مایو، در زنان مبتلا به دیابت و یائسه مشکلات دورۀ یائسگی  دو برابر است و این دو وضعیت با هم سبب  ایجاد مشکلاتی برای فرد می گردد. این مشکلات عبارتند از :

· بالا و پائین رفتن غلظت قند خون

زمانیکه شما به دیابت مبتلا هستید باید بروی غلظت قند خون خود مدیریت کنید.افت غلظت هورمونهای استروژن و پروژسترون در خون، بهنگام یائسگی و تاثیری که این هورمونها بروی انسولین دارند سبب ایجاد بی نظمی در غلظت قند خون می گردد.این موضوع باعث می شود که کنترل بیماری  دیابت سخت تر شود و باعث افزایش احتمال بروز خطر ابتلا به عوارض دیابت همانند تخریب اعصاب و مشکلات بینائی می شود .

·  بالا رفتن وزن

چاق شدن یکی دیگر از عوارض یائسگی است در حالیکه کم کردن وزن یا کنترل وزن و نگهداری آن بروی مقدار طبیعی یکی از اصول کنترل دیابت است . یائسگی باعث می شود بیمار احتیاج به مقدار بیشتری انسولین یا به سایر داروهای درمان قند خون داشته باشد .

· عفونت ها

افزایش غلظت قند خون می تواند سبب ایجاد عفونت های ادراری و تناسلی گردد . در زمان یائسگی با افت میزان استروژن اینگونه عفونت ها بیشتر شده و پیشرفت می کنند .

·مشکلات خواب

اتفاقاتی که در یائسگی می افتد نظیر گرگرفتگی و عرق شبانه سبب بهم ریختن خواب شب می شود، دیابت همچنین سبب اختلال در خواب و گاهی بی خوابی شدید می گردد. کم خوابی عاملی است که سبب افزایش بروز مشکلاتی در  کنترل قند خون می شود.

 · مشکلات جنسی

یائسگی سبب خشکی، درد و حساسیت زیاد در ناحیۀ واژن می شود. تمام این عوارض بروی زندگی جنسی بیمار تاثیر می گذارند همچنان که تخریب عصب و نوروپاتی یکی از عوارض عمومی تاثیر دیابت بر فرد است این مسئله در لایۀ پوشاننده واژن (آستر واژن) نیز اتفاق می افتد و سبب ایجاد درد و ناخشنودی در زمان مقاربت می گردد.

·بیماریهای قلبی عروقی

یائسگی با افزایش چربی خون ، باعث بالا رفتن احتمال خطر ابتلا به بیماریهای قلبی می گردد .

بهترین روش های مقابله با یائسگی در افراد دیابتی

علارغم ایجاد مشکلات بیشتر در زنان دیابتی که یائسه می شوند اما با این حال ، با کمی مراقبت بیشتر زنان دیابتی یائسه می توانند خودشان را با شرایط جدید بهتر وفق دهند :

·  تغییر رژیم غذایی

چنانچه تا قبل از یائسگی در خوردن چربیها افراط می کردید یا سبزیجات و غلات کامل و ماهی کمتر مصرف می کردید عاقلانه اینست که از همکنون روشتان را تغییر دهید. غذاهای مغزی نظیر دانه های سویا که دارای فیتو استروژن (استروژن گیاهی ) هستند و سبب کاهش یا جلوگیری از علائم یائسگی نظیر گر گرفتگی و تغییرات ( بالا و پائین رفتن ) غلظت قند خون می گردند را، بیشتر استفاده کنید .

·  مصرف نوشیدنی های سالم

نوشیدنیهایی مانند قهوه و الکل را در رژیم خود کاهش داده یا حذف کنید. این دو نوشیدنی مضر بوده و سبب خروج مواد ریز مغزی اساسی از بدن از طریق ادرار می شوند . همچنین سودا و الکل سبب بالا رفتن قند خون می گردند .

·  ورزش منظم

داشتن فعالیت فیزیکی برای کنترل غلظت قند خون شما، بسیار اساسی است بعلاوه مطالعات نشان داده است که ورزش سبب کاهش علائم یائسگی نظیر افسردگی ، استرس و عصبانیت می شود همچنین ورزش بر کیفیت خواب افرا د یائسه موثر خواهد بود.

· اندازه گیری مرتب قند خون

هنگامی که شما مبتلا به دیابت هستید و یائسه می شوید بهتر است در طول روز و گاهی در شب چندین بار قند خون خود را اندازه گیری کنید. چنانچه یائسگی سبب بدتر شدن کنترل قند خون شما گردد، در این شرایط برای دریافت رژیم دارویی جدید باید با پزشک خود مشورت کنید .

· مدیریت علائم یائسگی

پزشک معالج شما ممکن است به شما درمان هورمونهای جایگزین (hormone replacement therapy) را پیشنهاد کند با این روش می توانید بر گرگرفتگی،  تحلیل استخوان و ناراحتی های واژینال فائق آئید .این روش همچنین باعث بهبود افسردگی و تغییرات رفتاری می گردد . برخی از زنان از داروهای گیاهی نظیر ریشه گیاه توت مار، دانگ کوآیی(dong quai)،سنبل الطیب،سیب وحشی مکزیکی(wild yam)استفاده می کنند همچنین شما می توانید از لیز کنندۀ های (lubricants) واژن برای مشکلات واژنیال خود استفاده کنید.

· داشتن ساعت خواب منظم

چنانچه خود را به ساعت معینی برای خواب عادت دهید بتدریج خواب راحت تری خواهید داشت . در اواخر شب ورزش نکنید و از نوشیدن چای، قهوه و الکل خودداری کنید یک دوش آبگرم حدود۵/١ساعت قبل از خواب بسیار مفید است .

از روش های تنفس عمیق و کشش های ملایم یک ساعت قبل از خواب، استفاده کنید و هر شب راس ساعت معینی به تختخواب بروید .

تطابق با دیابت و یائسگی کار دشواری است ، کسب اطلاعات بیشتر در مورد هر دوی به شما در مدیریت آنها کمک می کند .

 

منبع:www.diabeticconnect.com