دیابت نوع 2 خطر بیماری های قلبی عروقی را 21٪ افزایش می دهد

اول دسامبر 2020- خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی(CVD) در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که بیماری خود را کنترل می کنند، در مقایسه با کسانی که این بیماری را ندارند، هنوز 21٪ بیشتر است.

تیم های تحقیقاتی از دانشگاه منچستر و ادینبورگ اظهار داشتند که یافته های آنها حاکی از آن است که افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید تحت درمان عوامل خطر قلبی عروقی قرار گیرند تا احتمال ابتلا به بیماری های قلبی یا سکته مغزی در آنها کاهش یابد.

پروفسور Sarah Wild، نویسنده ارشد این مقاله از دانشگاه ادینبورگ، گفت: تیم ما تاثیر درجه ی کنترل فاکتورهای خطر در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در انگلیس را بر میزان خطر و مرگ و میر ناشی ازCVD ، دنبال کرد. ما می خواستیم نتایج قلبی عروقی این افراد را با افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که همه فاکتورهای خطر خود را به طور مطلوب کنترل کرده اند و افرادی که به دیابت نوع 2 مبتلا نیستند، مقایسه کنیم.

در این مطالعه از داده های سلامتی بیش از 100000 فرد مبتلا به دیابت نوع 2، در كنار تقریباً 379،000 نفر بدون این بیماری استفاده شد. 331،000 نفر دیگر از اسکاتلند که به دیابت نوع 2 مبتلا بودند، نیز در این مطالعه وارد شدند.

محققان تعداد افراد سیگاری، دارای فشار خون بالا ، کلسترول بالا و قند خون بالا و چگونگی تأثیر حوادث قلبی عروقی را در هر گروه در آینده بررسی کردند.

محققان کشف کردند که فقط 6٪ از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای تمام عوامل خطر در محدوده هدف هستند.

با این حال، برای افرادی که فاکتورهای خطر آنها به خوبی کنترل شده بود، هنوز خطر ابتلا به یک مشکل قلبی عروقی 21٪ بیشتر و خطر بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی، 31٪ بیشتر است.

یکی دیگر از نویسندگان ارشد این مقاله، پروفسور Martin Rutter، از دانشگاه منچستر، گفت: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 باید سعی کنند سبک زندگی سالمی داشته باشند و برای فاکتورهای خطر قلبی عروقی هر چه زودتر تحت درمان قرار گیرند، صرف نظر از اینکه به بیماری قلبی عروقی مبتلا هستند یا خیر.

دکتر الیزابت رابرتسون، مدیر تحقیقات انجمن دیابت انگلیس، گفت: این تحقیق که توسط انجمن دیابت انگلیس تأمین مالی شده است، نشان می دهد که اگرچه ابتلا به دیابت نوع 2 خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش می دهد، اما با حفظ قند خون، فشار خون و چربی های خون در محدوده ی سالم و داشتن یک سبک زندگی سالم - شما می توانید این خطر را به حداقل برسانید.

این یافته ها در مجله Circulation منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2020/dec/type-2-diabetes-increases-cardiovascular-disease-risk-by-21.html