25 ژوئن 2024- نتایج اولیه ی یک کارآزمایی بالینی نشان داد که یک درمان تجربی با سلول‌های بنیادی می‌تواند بطور اساسی دیابت نوع 1 را با بازگرداندن توانایی تولید انسولین در برخی از بیماران، درمان کند.

محققان در نشست سالانه انجمن دیابت آمریکا در اورلاندو در فلوریدا گزارش دادند که از هر 12 بیمار، هفت بیمار پس از دریافت دوز کامل ژن درمانی، موسوم به VX-800، دیگر نیازی به تزریق روزانه انسولین نداشتند.همچنین دو نفر دیگر به حدود 70 درصد کمتر انسولین روزانه نیاز داشتند تا قند خون خود را ثابت نگه دارند.

دکتر پیوتر ویتکوفسکی، مدیر برنامه ی پیوند پانکراس و جزایر در دانشگاه شیکاگو، گفت: این داده‌های مثبت به شواهد در حال رشد برای پتانسیل VX-880 برای ایجاد انقلابی در درمان دیابت نوع 1 افزوده شد.

افراد مبتلا به دیابت نوع 1، قادر به تولید انسولین کافی برای ثابت نگه داشتن سطح قند خون نیستند. دیابت نوع 1 زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی به اشتباه سلول‌های جزایر پانکراس را که انسولین تولید می‌کنند هدف گرفته و به آنها حمله می‌کند.VX-880  با معرفی سلول‌های جزایر تازه‌ای که از سلول‌های بنیادی مشتق شده‌اند، کار می‌کند، با این هدف که این سلول‌ها عملکرد پانکراس را بازیابی کنند.

برای مرحله ی اولیه ی این کارآزمایی بالینی، محققان 12 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 را انتخاب کردند. میانگین سطح هموگلوبین A1c آنها 7.8 درصد بود، سطحی که در آن خطر عوارض ناشی از دیابت افزایش می‌یابد. آنها همچنین دو تا چهار بار هیپوگلایسمی شدید را در سال قبل تجربه کرده بودند و از حدود 40 واحد انسولین در روز برای تثبیت قند خون خود استفاده می کردند.

نتایج نشان داد که یک انفوزیون VX-880 حوادث شدید هیپوگلایسمی را در تمام 12 بیمار از بین برد و سطح هموگلوبینA1c آنها را به زیر 7 درصد رساند.

محققان گفتند: این یافته ها نشان می دهد که سلول های جزایر مشتق شده از سلول های بنیادی VX-880 مانند سلول های جزایر خود فرد عمل می کنند.

به گفته محققان، این کارآزمایی برای ثبت نام از 37 شرکت کننده گسترش یافته است.

دکتر ویتکوفسکی در بیانیه ی خبری این نشست، گفت: ما امیدواریم که این درمان به پیشرفتی اساسی در مراقبت از دیابت نوع 1 تبدیل شود.

با این حال، از آنجایی که این یافته ها در یک جلسه پزشکی ارائه شده است، باید آنها را تا زمانی که در یک مجله معتبر منتشر شود، مقدماتی در نظر گرفت.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-06-stem-cell-therapy-breakthrough-diabetes.html