در یک کارآزمایی بر روی داروهای دیابت نوع 2 از تجربه ی بیماران برای یافتن بهترین دارو استفاده شد

30سپتامبر 2021- در یک کارآزمایی نوآورانه از بیماران خواسته شد که از سه داروی دیابت نوع 2 به نوبت استفاده کنند، و سپس گزینه ی مورد نظر خود را انتخاب نمایند. این کارآزمایی بینش هایی را در مورد تجویز داروهای دیابت نوع 2 ارائه داد.

نتایج کارآزماییTriMaster ، به رهبری دانشگاه اکستر با بودجه شورای تحقیقات پزشکی، در کنفرانس سالانه انجمن اروپایی مطالعات دیابت(EASD) ارائه شد. در یک طرح پیشگام در این مطالعه، از بیماران دعوت شد تا سه داروی معمول تجویز شده برای کاهش سطح قند خون در دیابت نوع 2 را امتحان کنند. هر یک از این سه دارو- که شامل پیوگلیتازون، سیتاگلیپتین و کاناگلیفلوزین بودند-، باید به مدت 16 هفته مصرف می شدند. شرکت کنندگان نمی دانستند کدامیک از این داروها را در چه زمانی مصرف می کنند. ویژگی های بالینی آنها مانندBMI و عملکرد کلیه ها اندازه گیری شد و بیماران در مورد مزایا و عوارض جانبی هر دارو بازخوردیهایی را ارائه کردند.

این مطالعه بزرگترین مطالعه در نوع خود بود که در آن 525 بیمار مبتلا به دیابت نوع 2 در 24 سایت  NHS، شرکت داشتند. سطح قند خون این افراد علیرغم درمان دارویی اولیه ی دیابت، بالا بود. این مطالعه با همکاری دانشگاه های اکستر، داندی، گلاسکو و آکسفورد و بنیاد رویالDevon وExeter NHS  انجام شد.

این یافته ها به بینش هایی منجر شد که به پزشکان در تجویز بهترین دارو از میان این سه دارو برای بیماران در آینده کمک می کند. محققان از معیارهای ساده ای مانندBMI و نحوه عملکرد کلیه ها در انتخاب دارویی که احتمالا بیشترین تاثیر را در کاهش قند خون دارد، استفاده کردند.

دکتر بیورلی شیلدز، از دانشگاه اکستر، که تجزیه و تحلیل این مطالعه را رهبری کرد، گفت: در آزمایش ما برای اولین بار به یک بیمار در درمان دیابت سه داروی مختلف داده شد. واضح است که داروهای مختلف برای افراد مختلف مناسب هستند. نتایج این مطالعه به پزشکان کمک می کند تا بهترین انتخاب را برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 در آینده انجام دهند.

از افراد مورد آزمایش سوال شد که کدام دارو را ترجیح می دهند و بین این سه دارو اختلافی تقریبا مساوی وجود داشت: 39٪ کاناگلیفلوزین، 35٪ سیتاگلیپتین و 26٪ پیوگلیتازون را انتخاب کردند. بهترین دارویی که توسط یک فرد انتخاب می شد معمولاً دارویی بود که بیشترین تاثیر را در کاهش قند خون او و کمترین عوارض جانبی را در هنگام مصرف داشت.

تیم کینر، 58 ساله ، از Mid Devon، که مبتلا به دیابت نوع 2 بود، پس از آنکه با کمک داروهای قبلی اش نتوانست سطح قندخون خود را کاهش دهد، در مطالعه یTriMaster شرکت کرد. تجربه او از این سه دارو بسیار متفاوت بود، یکی از آنها با عوارض جانبی مانند اسهال و درد معده همراه بود، در حالی که داروی دیگر سطح انرژی او را کاهش داده بود. او گفت یکی از داروها باعث شد که احساس فوق العاده ای داشته باشم، واقعاً پرانرژی بودم و مصرف آن هیچ عارضه ای برای من به همراه نداشت. من اکنون به طور دائم از این دارو استفاده می کنم و خوشحالم که در این آزمایش شرکت کردم. این به من کمک کرد تا داروی مناسب را برای خودم پیدا کنم. امتحان هر سه دارو و ارائه ی بازخورد فوری بر اساس احساسی که هنگام برخاستن از خواب در صبح داشتم واقعاً ارزشمند بود و این برای سایر افراد متفاوت بود.

پروفسور اندرو هاترسلی، از دانشگاه اکستر، که ناظر این کارآزمایی بود، گفت: بیش از چهار میلیون نفر در انگلستان با دیابت نوع 2 زندگی می کنند. دریافت درمان مناسب برای زندگی هرچه بهتر و جلوگیری از عوارض بسیار مهم است. این رویکرد که بیماران تمام داروهای ممکن را برای مدت کوتاهی امتحان کنند، مانند آنچه ما در این آزمایش انجام دادیم، راهی هیجان انگیز برای بیماران بمنظور یافتن بهترین درمان با کمترین عوارض است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-09-diabetes-drug-trial-patient.html