دانشمندان ژن هایی را شناسایی کردند که خطر چاقی را افزایش می دهند اما از فرد در برابر بیماریهای قلبی و دیابت نیز محافظت می کنند

26 فوریه 2021- دانشمندان 62 ژن را شناسایی کرده اند که منجر به سطح بالاتری از چربی بدنی می شود اما خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی و متابولیکی را کاهش می دهند. این ژن ها ممکن است به سالم ماندن چربی بدن کمک کرده و راه جدیدی برای تولید داروهایی که خطر دیابت و بیماری های قلبی را کاهش می دهند، باز کنند.

افراد چاق، معمولاً دارای سطح ناسالم قند و لیپید در خون و همچنین فشار خون بالا هستند. در نتیجه، بیشتر در معرض بیماری های قلبی عروقی و متابولیکی قرار دارند. اما دانشمندان مشاهده کرده اند که تا 45٪ از افراد چاق دارای فشار خون و سطح گلوکز و لیپید سالمی هستند و بنابراین ممکن است در معرض خطر بالای بیماریهای قلبی عروقی و متابولیکی نباشند. دلیل سالم ماندن این گروه از افراد چاق به خوبی درک نشده بود.

اما اکنون تیمی از محققان به سرپرستی دانشمندان دانشگاه کپنهاگ و دانشکده پزشکیIcahn در نیویورک، طیف وسیعی از ژن ها را شناسایی کرده اند که با افزایش سطح چربی بدن و همچنین محافظت در برابر برخی از تأثیرات منفی چاقی بر سلامت، ارتباط دارند. نتایج این تحقیق در ژورنالNature Metabolism ، منتشر شد.

دکتر Tuomas Kilpeläinen، دانشیار مرکز تحقیقات متابولیک بنیادنوو نوردیسک (CBMR) در دانشگاه کپنهاگ، گفت: این یافته ها ممکن است ارتباط سطح بالاتر چربی بدنی را از خطر بالاتر دیابت و بیماری های قلبی عروقی مجزا کند.

او افزود: به نظر می رسد ژن های شناسایی شده با کمک به حفظ یک بافت چربی سالم برای سلامتی ما مفید هستند. برخی از این ژن ها می توانند به عنوان اهدافی برای توسعه درمان های جدید بمنظور کاهش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی از طریق بهبود سلامت بافت چربی ما مورد توجه قرار گیرند.

 دانشمندان با تجزیه و تحلیل داده های حاصل از ارزیابی چربی بدنی و نشانگرهای خطر بیماری در صدها هزار نفر، موفق به این کشف شدند. آنها 62 بخش از ژنوم را شناسایی کردند که به طور قابل توجهی با سطح بالای چربی بدنی و خطر کمتر ابتلا به بیماریهای قلبی متابولیکی مرتبط بودند. تجزیه و تحلیل های بیشتر نشان داد که این ژن ها عملکردهای مختلفی در بدن دارند، از جمله تنظیم و توسعه سلول های چربی، توزیع چربی در بدن و همچنین تنظیم انرژی و التهاب.

دکتر لام اوپال هوانگ ازCBMR ، تجزیه و تحلیل های محاسباتی را که منجر به شناسایی این ژن ها شد، انجام داد.

دکتر لام اوپال هوانگ، گفت: ما در این مطالعه به جای بررسی ژن های شناخته شده ی چاقی مرتبط با سیستم عصبی مرکزی، که سیری را کنترل می کنند و به طور معمول با چاقی ناسالم مرتبط هستند، از یک روش داده محور استفاده کردیم که ما را به سمت یافتن ژن های جدید مرتبط با سلامت بافت چربی سوق داد.

به گفته پروفسور Ruth Loos ، از دانشکده پزشکی Icahn : این دانش جدید، گامی به سوی یک رویکرد ظریف تر در درمان چاقی است.

وی افزود: واضح است که چاقی یک بیماری پیچیده است و همه ی افراد دارای اضافه وزن به طور مساوی در معرض ابتلا به بیماری های قلبی متابولیکی نیستند. دانستن اینکه کدام یک از ژن ها افراد را از ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی عروقی محافظت می کنند، در نهایت به ما کمک می کند تا افراد چاقی که در معرض این بیماریها هستند را بهتر تشخیص داده و درمان کنیم.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/02/210226121300.htm