محققان دانشگاه پنجاب (PU) یک فرمولاسیون نانو هدفمند را برای جلوگیری از بیماری آلزایمر ناشی از دیابت ساخته اند. این فرمولاسیون‌های نانو (NFs) سیستم‌های جدید و پیشرفته‌ای برای تحویل دارو هستند که خواص داروهای معمولی را افزایش می‌دهند و بطور خاص دارو را در محل مورد نظر دانشمندان به بدن تحویل می دهند. این مطالعه توسط پروفسور Rajat Sandhir و  Smriti Gupta، دانشجوی دکترا، از گروه بیوشیمی دانشگاه PU انجام شد.

یافته های این تحقیق اخیرا در مجله بین المللی "ACS Applied Materials and Interfaces" منتشر شده است. مطالعات مشاهده ای بر روی تعداد زیادی از بیماران دیابتی نشان می دهد که این افراد بیشتر مستعد ابتلا به بیماری آلزایمر (AD) هستند که منجر به ابداع اصطلاح جدیدی به نام دیابت نوع 3 (T3DM)شد که یک اختلال متابولیکی عصبی است.

در این مطالعه، دانشمندان کار را برای کشف مکانیسم هایی که دیابت را با بیماری آلزایمر مرتبط می کند با استفاده از سیستم های کشت و مدل های حیوانی آغاز کردند. مشخص شد که اختلال در سیستم سیگنال دهی انسولین در مغز در توسعه بیماری آلزایمر در دیابت نقش دارد.

پرفسور Sandhir، گفت: ما دریافتیم که گلیکوژن سنتاز کیناز- بتا (GSK-3β) که یک جزء کلیدی در مسیر سیگنال‌دهی انسولین است، بیش از حد در مغز فعال می‌شود، که نشان می‌دهد احتمالاً GSK-3β، رویدادهای پاتولوژیک را در مغز معکوس می‌کند.

محققان از اکسید گرافن(GO) به عنوان وسیله ای برای انتقال" RNA مداخله گر کوچک(siRNA)" با استفاده از مسیر بینی برای مسدود کردن ژن GSK-3β در مغز استفاده کردند. GSK-3β، یک مولکول کلیدی در مسیر سیگنال دهی انسولین است.اکسید گرافن در سال‌های اخیر به‌عنوان یک وسیله نقلیه برای تحویل دارو یا مواد شیمیایی خاص، توجه زیادی را به خود جلب کرده است و به دلیل خواص فیزیکی، شیمیایی و بیولوژیکی منحصربه‌فرد آن، موفقیت چشمگیری را در سرکوب ژن‌ها نشان داده است.

محققان دریافتند که رویکردsiRNA ، در پیشگیری از نقص های شناختی و پاتولوژی ناشی از اختلال در سیگنال دهی انسولین، روشی موفقیت آمیز است. پرفسور Sandhir، افزود: انتظار می رود که این نتایج که حاصل مطالعات پیش بالینی هستند، به زودی به کاربردهای بالینی ترجمه شوند تا بتوانیم به کسانی که از نقص حافظه ناشی از دیابت رنج می برند، کمک کنیم.

بیماری آلزایمر (AD) شایع ترین شکل زوال عقل است که بیش از 80 درصد موارد زوال عقل در سراسر جهان را در افراد مسن تشکیل می دهد.

منبع:

https://www.hindustantimes.com/cities/chandigarh-news/pu-scientists-develop-targeted-nano-formulation-to-stop-diabetes-induced-alzheimer-s-disease-101640551728903.html