دانشمندان با روش ویرایش ژن توانستند سلولهای چربی ذخیره کننده ی انرژی را به سلولهای چربی سوزاننده ی انرژی تبدیل کنند

7اکتبر 2021- تیمی از محققان مرکز درمانی UT Southwestern's Touchstone Diabetes با موفقیت از روش ویرایش ژنCRISPR ، برای تبدیل سلول های چربی که به طور معمول برای ذخیره سازی انرژی بکار می روند، به سلولهای چربی سوزاننده انرژی، استفاده کردند.

دکتر رانا گوپتا، سرپرست این تیم تحقیقاتی، گفت: این مانند چرخاندن یک سوئیچ است. ما با مهندسی جهشی که تعامل بین یک جفت پروتئین را مختل می کند، ترمزی که در مسیر سوزاندن انرژی در سلول های چربی وجود داشت را برداشتیم. تحقیقات ما نشان می دهد که آزاد کردن این ترمز در سلول های چربی می تواند به طور بالقوه به اثربخشی بهتر داروهای دیابت موجود کمک کند.

نتایج این تحقیق در مجله ی Genes and Developmentمنتشر گردید.

دکتر گوپتا، که چاقی را "همه گیری قبل از همه گیری" می نامد، گفت: دانشمندان علاقه فوق العاده ای به ایجاد سلولهای چربی سوزاننده ی انرژی، به عنوان درمانی در برابر چاقی و بیماریهای متابولیک مانند دیابت دارند.

دو نوع اصلی از سلول های چربی در افراد وجود دارد: سلول های چربی سفید که به عنوان محل ذخیره انرژی عمل می کنند و تعداد و اندازه آن در افراد چاق افزایش می یابد، و سلول های چربی قهوه ای و بژ که انرژی اضافه را برای تولید گرما و افزایش مصرف انرژی می سوزانند. سلولهای مفید چربی قهوه ای همچنین از ابتلای افراد به دیابت و بیماریهای قلبی عروقی محافظت می کنند. دکتر گوپتا توضیح داد که افراد چاق دارای سلولهای چربی قهوه ای و بژ بسیار کمتری هستند.

طبق اعلام مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، شیوع چاقی در ایالات متحده از سال 1999 تا 2018، از 30.5 درصد به 42.4 درصد افزایش یافته است، و بسیاری از این جمعیت متعاقباً به دیابت مبتلا شده یا می شوند. بیش از 30 درصد از افراد مبتلا به دیابت در حال حاضر در آمریکا تشخیص داده شده اند اما انجمن دیابت آمریکا تخمین می زند که 18 درصد از افراد مبتلا به دیابت در این کشور تشخیص داده نشده یا دارای پیش دیابت هستند. هزینه های دیابت سرسام آور است، زیرا مراقبت های تشخیصی دیابت در حال حاضر سالانه 327 میلیارد دلار هزینه دارد که یک دلار از هر 7 دلار هزینه شده در مراقبت های بهداشتی در سراسر کشور، را شامل می شود.

دکتر گوپتا از سال 2006 در حال مطالعه سلولهای چربی و بیماریهای متابولیک است. او در سال 2012 به دانشکدهUT Southwestern پیوست، جایی که آزمایشگاه وی از روشهای مدرن در ژنتیک مولکولی و زیست شناسی مولکولی/سلولی برای کشف جنبه های مختلف توسعه چربی (سلول چربی) استفاده می کند.

توزیع و اختلال عملکرد سلولهای چربی ارتباط تنگاتنگی با چاقی و بیماریهای مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع 2 ، بیماریهای قلبی عروقی و سرطان دارد. به گفته دکتر گوپتا، اپیدمی فزاینده چاقی و افزایش هزینه های مربوط به درمان بیماری های متابولیک، ضرورت درک همه جنبه های زیست شناسی بافت چربی، از جمله نحوه تشکیل سلول های چربی در سراسر بدن را افزایش داده است.

بخشی از بودجه ی این مطالعه توسط موسسه ملی بهداشت تأمین شد و ادامه ی مطالعه ی قبلی دکتر گوپتا و تیمش است که در سال 2016 در ژورنال Cell Metabolism  منتشر شده بود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-10-gene-storage-fat-cells-energy-burning.html