5 ژوئیه 2024 - در تحقیقات اخیر در مورد داروهای کاهش وزن محبوب، مزایای شگفت انگیزی مانند کاهش خطر حملات قلبی کشنده، فراتر از هدف مورد نظر آنها آشکار شد، و اکنون ممکن است یک مزیت پیش‌بینی نشده ی دیگر وجود داشته باشد: افراد مبتلا به دیابت نوع 2 که این داروها را مصرف می‌کنند، در مقایسه با افرادی که از انسولین درمانی استفاده می‌کنند، در معرض خطر کمتری برای ابتلا به 10 مورد از 13 سرطان مرتبط با چاقی قرار دارند.

طبق مطالعه‌ای که روز جمعه در مجله ی JAMA Network Open منتشر شد، محققان آگونیست‌های گیرنده ی پپتیدی شبه گلوکاگون(معروف به GLP-1RA) را مورد مطالعه قرار دادند، این داروها برای درمان دیابت نوع 2 و چاقی تجویز می شوند. Ozempic، Wegovy،Mounjaro  و Zepbound که اخیراً به دلیل ارتباط آنها با کاهش وزن سریع معروف شده اند، حاوی GLP-1RA هستند.

برای این مطالعه، محققان سوابق سلامت الکترونیکی 1.7 میلیون بیمار مبتلا به دیابت نوع 2، بدون تشخیص قبلی سرطان های مرتبط با چاقی را از مارس 2005 تا نوامبر 2018 بررسی کردند، این افراد تحت درمان با GLP-1RA، انسولین یا متفورمین بودند.

دانشمندان دریافتند که در مقایسه با بیمارانی که انسولین مصرف می‌کردند، افراد تحت درمان باGLP-1RA ، کاهش قابل‌توجهی را در خطر ابتلا به 10 مورد از 13 سرطان مرتبط با چاقی، نشان دادند. این 10 سرطان شامل سرطان مری، کولورکتال، آندومتر، کیسه صفرا، کلیه، کبد، تخمدان و لوزالمعده و همچنین مننژیوم و مولتیپل میلوما بودند.

بیماران تحت درمان با  GLP-1RAدر مقایسه با بیمارانی که انسولین مصرف می‌کردند، از نظر آماری کاهش معنی‌داری را در خطر ابتلا به سرطان معده نداشتند، و هیچ کاهشی را در خطر ابتلا به سرطان سینه و تیروئید نشان ندادند.

اما این مطالعه هیچ کاهشی را در خطر ابتلا به سرطان با GLP-1RAs در مقایسه با داروی متفورمین نشان نداد- متفورمین برای کاهش سطح قند خون در افراد مبتلا به دیابت نوع 2 استفاده می شود.

محققان گفتند: در حالی که نتایج مطالعه ی ما نشان می دهد که این داروها ممکن است خطر برخی سرطان های مرتبط با چاقی را بهتر از انسولین کاهش دهند، تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

منبع:

https://www.webmd.com/diabetes/news/20240705/weight-loss-drugs-lower-cancer-risk-in-type-2-diabetes-patients