خوردن دو عدد سیب در روز می تواند خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش دهد

9 ژوئن 2021 -یک تیم از محققان استرالیایی گفتند: خوردن دو وعده میوه در روز خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را 36 درصد کاهش می دهد.

با این حال، آنها الگوی مشابهی را با مصرف دو وعده آب میوه در روز، مشاهده نکردند.

دکتر نیکولا بوندونو، نویسنده ی این مقاله از انستیتوی تحقیقات تغذیه دانشگاهEdith Cowan ، در پرت گفت: برای افرادی که حدود دو وعده میوه در روز مصرف می کنند، خطر ابتلا به دیابت نوع 2، در پنج سال آینده، 36 درصد کمتر از کسانی که کمتر از نصف وعده میوه در روز مصرف می کنند.ما الگوهای مشابهی را برای آب میوه مشاهده نکردیم. این یافته ها نشان می دهد که یک رژیم غذایی و سبک زندگی سالم شامل مصرف میوه های کامل یک استراتژی عالی برای کاهش خطر ابتلا به دیابت است.

این کارآزمایی شامل مطالعه ی داده های بیش از 7600 نفر بود که قبلاً برای شرکت در مطالعه ی دیابت، چاقی و سبک زندگی در استرالیا- که در موسسه قلب و دیابت بیکر انجام شد-، ثبت نام کرده بودند.

داوطلبان از طریق یک پرسشنامه در مورد میزان مصرف میوه و نوشیدنی های میوه ای خود اطلاعاتی را ارائه دادند.

محققان فکر می کنند دلیل کاهش خطر ابتلا به دیابت این است که بین مصرف میوه و حساسیت به انسولین رابطه ای وجود دارد. این بدان معنا است که کسانی که میوه بیشتری مصرف می کنند مجبور به تولید انسولین کمتری برای کاهش سطح قند خون خود هستند.

دکتر بوندونو گفت: این مهم است زیرا مقادیر بالای انسولین در گردش خون (هایپرینسولینمی) می تواند به عروق خونی آسیب برساند و نه تنها به دیابت بلکه با فشار خون بالا، چاقی و بیماری های قلبی نیز ارتباط دارد."

این مطالعه در مجلهClinical Endocrinology & Metabolism ، از انتشارات جامعه ی غدد درون ریز منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2021/jun/two-apples-a-day-could-keep-type-2-diabetes-at-bay.html