خرمالو و نقش آن در کاهش قندخون

یک متخصص تغذیه، گفت: خرمالو کالری کمی دارد و در مقابل غنی از فیبر است؛ در نتیجه می‌تواند در کاهش وزن و قند خون، بهبود حرکات و عملکرد دستگاه گوارش مؤثر باشد.

سمیرا مرادی در رابطه با خواص خرمالو، اظهار کرد:خرمالو میوه‌ای شیرین و سرشار از مواد مغذی است که می‌تواند در بهبود سلامتی نقش داشته باشد.

وی ادامه داد: خرمالو منبع خوبی از ویتامین ب ۱، ب ۲، ب ۶، فولات، منگنز، مس، پتاسیم، منیزیم و فسفر محسوب می‌شود.

مرادی افزود: این میوه ی رنگی کالری کمی دارد و در مقابل، غنی از فیبر است که همین امر باعث می‌شود در کاهش وزن مؤثر باشد.

این متخصص تغذیه بیان کرد: خرمالو حاوی مقادیر بالایی ویتامینA است که در تقویت سیستم ایمنی و بینایی نقش دارد و سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی است که نقش مهمی در سلامتی فرد بازی می‌کنند و در کاهش التهاب مؤثر هستند.

مرادی عنوان کرد: استرس اکسیداتیو که در اثر نبود تعادل بین رادیکال‌های آزاد و آنتی اکسیدان‌ها در بدن بروز می‌کند، با بروز بیماری‌های مزمن از قبیل بیماری قلبی، دیابت، فشار خون بالا، سرطان‌ها و بیماری‌های نورولوژیک مانند آلزایمر مرتبط است؛ بنابراین مصرف غذاهای سرشار از ترکیبات آنتی‌اُکسیدانی، رادیکال‌های آزاد تولید شده در بدن، استرس اکسیداتیو و متعاقباً شانس بیماری‌های مزمن را کاهش می‌دهند.

این متخصص تغذیه بیان کرد: این میوه حاوی ویتامینC بوده و می‌تواند تقریباً ۲۰درصد نیاز روزانه به این ویتامین را تأمین کند، همچنین فیبر موجود در خرمالو می‌تواند نقش مهمی در کاهش کلسترول بد در بدن داشته باشد.

وی تصریح کرد:‌ از دیگر نقش‌های فیبر می‌توان به کاهش قند خون، بهبود حرکات و عملکرد دستگاه گوارش اشاره کرد.

مرادی اضافه کرد: محتوای بالای ویتامینی و آنتی اکسیدانی خرمالو مانند ویتامینA، بتاکاروتن، لیکوپن، لوتئین و کریپتوگزانتین می‌تواند سرعت پیری ارگان‌های بدن را به تأخیر بیندازد.

منبع:

www.isna.ir