جوانانی که از پمپ انسولین استفاده می کنند کمتر در معرض خطر ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند

8 اکتبر 2021- در یکی از بزرگترین و متنوع ترین مطالعات نژادی تا به امروز بر روی کودکان و نوجوانان آمریکایی مبتلا به دیابت نوع 1 و 2 ، محققان دانشکده ی پزشکی جانز هاپکینز، کالج پزشکی بیلور و دانشگاه ویسکانسین، عوامل بالینی و جمعیت شناسی مرتبط با رتینوپاتی دیابتی را در کودکان شناسایی کردند. این اختلال، یکی از علل اصلی از دست دادن بینایی در سراسر جهان است که مشخصه ی آن آسیب به عروق خونی کوچک پوشاننده شبکیه (ناحیه تمرکز نور در چشم) است.

محققان می گویند مهمترین یافته ی این مطالعه، که در 27 سپتامبر 2021 درJAMA Network Open  به صورت آنلاین منتشرشد، این است که در میان افراد مبتلا به دیابت نوع 1، کاربران پمپ انسولین کمتر از جوانانی که انسولین خود را با تزریق های متعدد روزانه دریافت می کنند، مستعد ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند.

دکتر Risa Wolf، متخصص غدد درون ریز کودکان در مرکز جانز هاپکینز و استادیار تخصص اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه جانز هاپکینز، گفت: ما از مطالعات قبلی می دانستیم که استفاده از پمپ انسولین، با کنترل بهتر قند خون و کاهش سطح هموگلوبینA1c مرتبط است، بنابراین، انتظار داشتیم که این بیماری با کاهش عوارض ناشی از دیابت مانند رتینوپاتی دیابتی نیز مرتبط باشد. چیزی که ما را شگفت زده کرد این بود که به نظر می رسد کاربران پمپ انسولین مستقل از مقدار هموگلوبینA1c خود بیشتر در برابر رتینوپاتی محافظت می شوند.

دکتر روماسا چانا، متخصص شبکیه چشم، یکی از نویسندگان ارشد این مقاله و استادیار چشم پزشکی و علوم تصویری در دانشکده پزشکی و بهداشت عمومی دانشگاه ویسکانسین، گفت: یکی دیگر از مزایای پمپ های انسولین که توسط مطالعه ما نشان داده شد، این است که کاربران پمپ به میزان قابل توجهی کمتر به دلیل کتواسیدوز دیابتی در بیمارستان پذیرش شده اند. کتواسیدوز، یک بیماری جدی است که می تواند منجر به کما یا مرگ دیابتی شود. این یافته، همراه با شواهد ما مبنی بر اینکه استفاده از پمپ در برابر رتینوپاتی از فرد محافظت می کند، نشان می دهد که پزشکان باید کودکان و نوجوانان مبتلا به دیابت نوع 1 را به استفاده از این فناوری تشویق کنند.

در این مطالعه، محققان این سه موسسه ، 1640 کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع 1 (74 درصد) یا مبتلا به دیابت نوع 2 (26 درصد) را مورد بررسی قرار دادند. میانگین سنی آنها تقریباً 16 سال بود و 53 درصد این گروه را دختران تشکیل می دادند. ترکیبی متنوع از نژادها و قومیت ها وجود داشت: 40٪ سفیدپوست غیر اسپانیایی، 31٪ اسپانیایی ، 23٪ سیاهپوستان غیر اسپانیایی و 6٪ سایر نژادها (سرخپوستان آمریکایی با بومیان آلاسکا، آسیایی، بومیان هاوایی یا اقیانوس آرام، و نامشخص یا اعلام نشده).

به طور کلی، 558 نفر از 1261 بیمار (46 درصد) مبتلا به دیابت نوع 1 و پنج نفر از 416 بیمار (1.2 درصد) مبتلا به دیابت نوع 2 از "پمپ انسولین" استفاده می کردند. رتینوپاتی دیابتی در 57 نفر از 1640 شرکت کننده یا 3.5 درصد مشاهده شد.

دکتر ولف گفت: در بین مبتلایان به دیابت نوع 1؛ پس از تنظیم نتایج برای چهار عامل دیگر شامل: نژاد و قومیت، وضعیت بیمه [افرادی که دارای بیمه درمانی خصوصی هستند دسترسی بیشتری به پمپ دارند] ، مدت زمان زندگی با دیابت و سطحHbA1c ؛ استفاده از پمپ انسولین با احتمال کمتری برای رتینوپاتی دیابتی همراه بود.

دکتر چانا گفت: داده های ما همچنین در ابتدا نشان داد که جوانان سیاه پوست 2.1 برابر بیشتر از جوانان سفید پوست در معرض ابتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند. با این حال، پس از تنظیم وضعیت بیمه، مدت دیابت، سطح HbA1c و استفاده از پمپ انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ، تفاوت بین دو گروه دیگر قابل توجه نبود.

دکتر ولف و دکتر چانا اظهار داشتند که تفاوتی که پس از کنترل عوامل دیگر باقی ماند، مربوط به استفاده از پمپ انسولین بود.

دکتر ولف گفت: کاربران پمپ انسولین بیشتر سفیدپوست بودند (59 درصد، در مقایسه با 27 درصد جوانان سیاه پوست) و دارای بیمه خصوصی یا تجاری بودند. این امر اهمیت اطمینان از در دسترس بودن فناوری پیشرفته برای همه کودکان مبتلا به دیابت با تمرکز بر شناسایی موانع دسترسی و افزایش استفاده از پمپ در جمعیت های اقلیت، را نشان می دهد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-10-youths-insulin-diabetic-retinopathy.html