7ژانویه 2022-  پژوهش جدید محققان دانشگاه Gloucestershire،با هدف افزایش درک ما از علل بیماری های انسانی از جمله دیابت، به طور بالقوه می تواند منجر به طراحی درمان های بهتری در آینده شود.

این تحقیق که توسط دکتر رابی بالداک، مدرس ارشد علوم زیست پزشکی در دانشکده علوم طبیعی و اجتماعی این دانشگاه هدایت می‌شود، در حال بررسی چگونگی واکنش سلول‌ها به آسیبDNA ی میتوکندری - واحدهای تولیدکننده انرژی در همه سلول‌های ما- است، چنین آسیبی می تواند بر اندام هایی مانند مغز، کبد، قلب، کلیه و ماهیچه تاثیر بگذارد.

دکتر بالداک در آخرین مقاله خود با عنوانBeyond base excision repair: ، تصویری در حال تکامل از ترمیم DNA میتوکندری ارائه داد که در Bioscience Reports منتشر شده است. او روشی را بررسی می کند که در آن آسیب DNAی میتوکندری را می توان ترمیم کرد.

از طریق مطالعه داده های منتشر شده و تحقیقات قبلی، دکتر بالداک امیدوار است که با درک مکانیسم هایی که به محافظت از  DNAی میتوکندریایی کمک می کند، ممکن است بتوان توضیحی برای واکنش های نامطلوب برخی از بیماران به برخی داروها یافت.

او توضیح داد: میتوکندری‌ها که تقریباً در هر سلول از بدن ما وجود دارند، مسئول تولید انرژی یا ATP هستند که به بافت‌ها و اندام‌های ما امکان می‌دهد به درستی کار کنند.میتوکندری ها حاوی قطعات کوچکی از DNA هستند که باید محافظت شوند تا میتوکندری ها انرژی مورد نیاز سلول های ما را تولید کنند. اگرDNA ی میتوکندری آسیب ببیند، می تواند منجر به بیماری ناشی از جهش های ژنتیکی شود.

این مقاله ی جدید به تمام شواهد مربوط به فرآیندهایی در بدن می پردازد که می توانند به محافظت ازDNA ی میتوکندری در برابر آسیب کمک کنند و نیاز به بررسی بیشتر دارند.

دکتر بالداک گفت: با ادامه ی تحقیقات، ما می‌توانیم ببینیم که آیا بیماری‌های مزمن و عصبی که برخی افراد از آن رنج می‌برند، مربوط به سلول‌هایی در بدنشان است که مکانیسم‌هایی برای محافظت ازDNA ندارند، که در نتیجه بر عملکرد کلی میتوکندری، تأثیر می‌گذارد.از جمله بیماری های ناشی از اختلالات میتوکندری می توان به بیماری آلپر که با صرع شدید مرتبط است، بیماری Leigh که یک بیماری عصبی شدید است که معمولا کودکان را درگیر می کند وMELAS ، که می تواند باعث ناشنوایی و دیابت شود، اشاره کرد.

دکتر بالداک گفت: اگر بتوانیم علل بیماری را درک کنیم، می‌توانیم درمان‌های بهتری را طراحی کنیم یا از طریق مشخصات ژنتیکی یک فرد، متوجه شویم که چه کسی در معرض خطر بالاتری برای واکنش‌های نامطلوب به برخی داروها است. همانطور که تحقیقات ما ادامه دارد، مشارکت در چنین کارهای تاثیرگذاری ارزشمند است زیرا به طور بالقوه می تواند به بهبود زندگی افراد زیادی در سراسر جهان کمک کند که در نتیجه اختلال عملکرد میتوکندریایی از یک بیماری خاص رنج می برند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20220107/New-research-may-help-better-understand-the-causes-of-human-diseases.aspx