اول ژوئیه 2024- طبق نتایج یک مطالعه ی شش ساله، الگوهای غذایی که با رژیم غذایی مدیترانه ای یا رویکردهای غذایی برای متوقف کردن فشار خون بالا (DASH) مطابقت داشته باشند، می توانند به کاهش خطر بیماری قلبی عروقی در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کنند.

رژیم غذایی DASH و رژیم مدیترانه ای هر دو برای سلامت قلب توصیه می شوند و بر غذاهای گیاهی، چربی های سالم، پروتئین های بدون چربی و مصرف کم غذاهای فرآوری شده و قند، تاکید دارند.

دکتر آرپیتا باسو، دانشیار گروه حرکت شناسی و علوم تغذیه در دانشگاه نوادا در لاس وگاس، گفت: دیابت نوع 1، خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی را افزایش می دهد درنتیجه احتمال حملات قلبی، سکته مغزی و سایر عوارض جدی سلامتی را بالا می برد. ما می‌خواستیم بفهمیم که چگونه عادات غذایی افراد بر نشانگرهای التهابی در خون تأثیر می‌گذارند و خطر بیماری‌های قلبی عروقی را در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 پیش‌بینی می‌کنند.

دکتر باسو این یافته‌ها را در نشست سالانه شاخص انجمن تغذیه آمریکا(NUTRITION 2024) که از 29 ژوئن تا 2 ژوئیه در شیکاگو برگزار شد، ارائه کرد.

دکتر باسو گفت: هر دو رژیم غذایی DASH و مدیترانه‌ای ارتباط‌های محافظتی را نشان دادند، به این معنی که این الگوهای غذایی می‌توانند در صورت مصرف منظم تفاوتی در خطر بیماری های قلبی عروقی ایجاد کنند. یافته‌های ما از مطالعات بالینی این رژیم‌ها عملی‌تر است، زیرا این رژیم‌ها معمولاً رفتارهای غذایی را به گونه‌ای دستکاری می‌کنند که ممکن است در زندگی روزمره بصورت پایدار قابل اجرا نباشند.

مطالعه ی جدید مبتنی بر تحقیق قبلی است که در آن محققان نشان دادند که الگوهای رژیم غذایی DASH و مدیترانه ای با تجمع چربی کمتر در اطراف بافت قلب در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 و بدون آن و همچنین احتمال کمتری برای کلسیفیکاسیون عروق کرونر، شکل پیشرفته ی بیماری قلبی عروقی در بزرگسالان بدون دیابت، مرتبط هستند.

دکتر باسو گفت: این مطالعه ی جدید ارتباط محافظتی این رژیم‌ها را با نشانگرهای منتخب بیماری قلبی عروقی نشان داد که می تواند یافته‌های قبلی ما را توضیح دهد و داده‌های جدیدی در مورد چگونگی تأثیر رژیم غذایی بر التهاب در دیابت نوع 1 ارائه کند.

این مطالعه ی شش ساله شامل 1255 بزرگسال - 563 مبتلا به دیابت نوع 1 و 692 نفر بدون دیابت بود. محققان رژیم غذایی را با استفاده از پرسشنامه بسامد غذا، که اطلاعات رژیم غذایی را در مورد گروه های غذایی مختلف به دست می آورد، ارزیابی کردند.

این اطلاعات برای محاسبه ی میزان دریافت مواد مغذی در طول مطالعه شش ساله و تعیین میزان مطابقت الگوهای غذایی با سه رژیم غذایی شامل رژیم مدیترانه‌ای، شاخص تغذیه سالم جایگزین(AHEI)  و DASH استفاده شد که معمولاً در مدیریت بیماری‌های قلبی عروقی استفاده می‌شوند.

محققان همچنین انواع نشانگرهای خونی را که اغلب در محیط‌های بالینی مورد استفاده قرار می‌گیرند برای تعیین خطر بیماری قلبی عروقی و التهاب تجزیه و تحلیل کردند. اینها شامل پروتئین واکنشیC (CRP)، فیبرینوژن، مهارکننده ی اکتیویتور پلاسمینوژن-1 (PAI-1) و هموسیستئین (Hcy) بودند.

به طور کلی، کسانی که رژیم‌های غذایی منطبق‌تر با الگوهای DASH و مدیترانه‌ای مصرف می‌کردند – و در نتیجه امتیازات بالاتری در این شاخص‌ها دریافت می‌کردند – سطوح پایین‌تری از Hcy و PAI-1 پس از در نظر گرفتن سایر عوامل دموگرافیک و سبک زندگی مانند شاخص توده بدن، سن، کل مصرف کالری، چربی خون، فشار خون، سیگار کشیدن و فعالیت بدنی، داشتند. هیچ ارتباطی بین نمرات شاخص تغذیه سالم جایگزین و هیچ یک از نشانگرهای زیستی مورد مطالعه مشاهده نشد.

محققان خاطرنشان کردند که اگرچه Hcy به طور مداوم خطر بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد، ارتباط آن با الگوهای غذایی قبلاً در دیابت نوع 1 مورد مطالعه قرار نگرفته بود.

این تجزیه و تحلیل همچنین نشان داد که بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 به طور کلی رژیم غذایی پرچرب مصرف می کنند که بیشتر به دلیل کاهش کربوهیدرات ها و افزایش غذاهای حاوی پروتئین حیوانی است که دارای چربی های اشباع شده و کلسترول بالایی هستند.

دکتر باسو گفت: نیاز فوری برای رسیدگی به کیفیت رژیم غذایی در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 وجود دارد. در یک محیط بالینی، ارزیابی دریافت‌های غذایی با استفاده از چک‌لیست‌های رژیم غذاییDASH  و مدیترانه‌ای می‌تواند راهی مؤثر برای شناسایی شکاف‌ها و بهبود رژیم غذایی باشد. حتی اگر نتوان کل رژیم غذایی را تغییر داد، می توان غذاهای خاصی که بخشی از این الگوهای غذایی هستند، مانند زیتون و آجیل در رژیم غذایی مدیترانه‌ای، را به رژیم غذایی افراد اضافه نمود.

لطفاً توجه داشته باشید که چکیده‌های ارائه‌شده در NUTRITION 2024 توسط کمیته‌ای متشکل از متخصصان ارزیابی و انتخاب شده‌اند، اما عموماً فرآیند داوری و مرور مشابهی را که برای انتشار در یک مجله علمی لازم است، طی نکرده اند. به این ترتیب، یافته های ارائه شده در نشست های علمی تا زمانی که توسط متخصصان برای چاپ در یک نشریه بررسی نشوند، باید مقدماتی در نظر گرفته شوند.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2024-07-uncovers-heart-patterns-diabetes.html