9  ژوئیه 2024- بر اساس یافته‌های جدید، افرادی که مبتلا به پیش دیابت تشخیص داده شده‌اند، در صورتی که شروع دیابت را تنها به مدت چهار سال از طریق رژیم غذایی و ورزش به تأخیر بیاندازند، می‌توانند خطر طولانی‌مدت مرگ و عوارض سلامتی مرتبط با دیابت را کاهش دهند.

دکتر Guangwei Li و همکارانش از بیمارستان دوستی چین و ژاپن، این یافته ها را در مطالعه جدیدی که در 9 ژوئیه در مجله دسترسی آزاد PLOS Medicine منتشر شد، اعلام کردند.

دیابت نوع 2، با افزایش خطر مرگ و ناتوانی همراه است و بار اقتصادی قابل توجهی را به افراد و جوامع در سراسر جهان تحمیل می کند. تغییرات سبک زندگی، مانند خوردن یک رژیم غذایی سالم و ورزش بیشتر، می تواند خطر ابتلا به دیابت را در افرادی که اختلال تحمل گلوکز برای آنها تشخیص داده شده است - که معمولاً پیش دیابت نامیده می شود - به تاخیر بیاندازد یا کاهش دهد. با این حال تاکنون مشخص نبود که چه مدت یک فرد باید دیابت را به تعویق بیاندازد تا سلامت طولانی مدت بهتری برای او تضمین شود.

در این مطالعه ی جدید، محققان نتایج سلامتی 540 فرد پیش دیابتی را که در مطالعه ی اصلی پیشگیری از دیابت Da Qing شرکت کردند- یک کارآزمایی شش ساله که در شهر Da Qing در چین از سال 1986 آغاز شد- مورد بررسی قرار دادند. شرکت کنندگان یا در گروه کنترل و یا در یکی از سه گروه مداخله سبک زندگی، که شامل پیروی از یک رژیم غذایی سالم، ورزش بیشتر یا هر دو قرار داشتند. محققان شرکت کنندگان در این کارآزمایی را بیش از 30 سال تحت نظارت قرار دادند.

تیم دکتر Li، خطر طولانی مدت مرگ، حوادث قلبی عروقی - مانند حمله قلبی، سکته مغزی یا نارسایی قلبی - و سایر عوارض مرتبط با دیابت را برای شرکت کنندگان در کارآزمایی تعیین کرد. آنها دریافتند افرادی که حداقل چهار سال پس از تشخیص اولیه ی خود غیر دیابتی باقی مانده اند، در مقایسه با افرادی که زودتر به دیابت مبتلا شده اند، به طور قابل توجهی در معرض خطر مرگ و خطر یک رویداد قلبی عروقی کمتری قرار دارند. این اثر محافظتی در افرادی که کمتر از "آستانه چهار ساله" غیر دیابتی باقی مانده بودند، مشاهده نشد.

به طور کلی، این تجزیه و تحلیل نشان داد که هر چه یک فرد پیش دیابتی بیشتر بتواند ابتلای خود به دیابت را به تعویق بیاندازد، نتایج درازمدت سلامتی بهتری خواهد داشت. با این حال، حتی تنها چند سال حفظ وضعیت پیش دیابت می تواند برای سال های آینده مزایایی را به همراه داشته باشد.

نویسندگان اضافه کردند: این مطالعه نشان می دهد که طولانی تر بودن وضعیت غیر دیابتی در افراد مبتلا به IGT پیامدهای سلامتی مفیدی دارد و مرگ و میر را کاهش می دهد. اجرای مداخلات موثر با هدف قرار دادن افراد مبتلا به IGT باید به عنوان بخشی از مدیریت پیشگیرانه برای دیابت و عوارض عروقی مرتبط با دیابت در نظر گرفته شود.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/07/240709184206.htm