برنامه های درمانی دیابت نوع 2 ممکن است برای افراد مسن متفاوت باشد

8 سپتامبر 2021- حدود 6 درصد از مردم جهان از دیابت نوع 2 رنج می برند. افراد در هر سنی ممکن است به این بیماری مبتلا شوند، اما تعداد افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 در سراسر جهان به سرعت در حال افزایش است. در حقیقت، بزرگسالان بالای 65 سال، در حال حاضر تقریبا نیمی از همه ی بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 را تشکیل می دهند.

روش های زیادی برای کنترل دیابت نوع 2 وجود دارد- از جمله کنترل وزن از طریق رژیم غذایی و ورزش، یا مصرف دارویی برای کنترل سطح قند خون. اما ممکن است بسیاری از مردم متوجه نشوند که مدیریت دیابت نوع 2 در افراد مسن پیچیده تر است. این بدان معناست که دیابت نوع 2 در افراد بالای 65 سال ممکن است نیاز به مدیریت متفاوتی داشته باشد.

دلایل متعددی وجود دارد که چرا مدیریت دیابت نوع 2 در افراد مسن دشوارتر است. اولاً، پیری می تواند بر کنترل قند خون تأثیر بگذارد، زیرا توانایی اندام های بدن (مانند لوزالمعده، که انسولین و قند خون را کنترل می کند) مانند گذشته نیست.

علاوه بر این، برخی تحقیقات نشان داده است که دیابت ممکن است باعث پیرتر شدن افراد شود. تصور می شود که این به دلیل سطح بالای قند موجود در جریان خون است که سلول های بدن را خیلی زودتر پیر می کند. این پیری زودرس می تواند منجر به ابتلای زودهنگام به بیماری های مرتبط با سن (مانند آرتروز یا زوال عقل) شود.

ضعف - وضعیتی که با کاهش تاب آوری جسمی و روحی در افراد مسن مرتبط است - همچنین افراد بیشتری را از مبتلایان به دیابت نوع 2 نسبت به بقیه ی جمعیت، تحت تاثیر قرار می دهد. در حقیقت ، 25 درصد از افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 ، همچنین دچار ضعف هستند. افرادی که ضعیف هستند و همچنین به دیابت نوع 2 مبتلا هستند، در مقایسه با افراد غیر دیابتی ضعیف، از سلامت پایین تری برخوردارند و خطر مرگ به هر دلیلی آنها را بیشتر تهدید می کند. ضعف و نحیف بودن با کاهش عملکردهای جسمی و شناختی و افزایش خطر افت قند خون همراه است. هر دوی این عوامل می توانند درمان دیابت نوع 2 را پیچیده تر کنند.

زوال عقل، که بیشتر در افراد مسن شایع است، همچنین ممکن است مدیریت دیابت نوع 2 را دشوارتر کند، به این دلیل که مشکلات حافظه ای که این بیماری ایجاد می کند، ممکن است یادآوری مصرف داروها را برای بیماران یا مصرف دوز مناسب دارو را سخت کند. علاوه بر این، دیابت نوع 2 در افراد مسن در واقع یک عامل خطر برای ایجاد زوال عقل، از جمله بیماری آلزایمر است. در حالی که ارتباط بین این دو به طور کامل درک نشده است، اما افزایش سطح قند خون و عدم عملکرد صحیح انسولین به عنوان علل این ارتباط مطرح شده اند.

داشتن سایر مشکلات سلامت نیز می تواند درمان دیابت را دشوارتر کند. حداکثر 40 درصد از افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 دارای چهار بیماری یا بیشتر هستند- مانند بیماری های قلبی یا زوال عقل. این شرایط می تواند دستیابی به اهداف درمانی معمول را غیرممکن کند و داروهای مورد استفاده برای درمان آنها می تواند با داروهای مورد استفاده در درمان دیابت تداخل داشته باشد- که در صورت عدم مدیریت دقیق می تواند منجر به آسیب شود. در کنار این، دسترسی ضعیف به مراقبت های پزشکی مناسب و استعداد بیشتر برای افت قند خون در سنین بالا نیز دلایلی است که درمان دیابت را در این گروه سنی بسیار دشوار می کند.

مدیریت دیابت نوع 2

اکثر درمان های دارویی دیابت نوع 2 برای پایین نگه داشتن سطح قند خون و جلوگیری از افزایش آنها موثر است. اما افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 در واقع در معرض خطر افزایش خطرناک سطح قند خون هستند. این معمولاً در صورت عدم استفاده از دارو در دوز مناسب یا در افرادی که به مدت طولانی به دیابت مبتلا بوده اند، اتفاق می افتد.

داشتن سطح بسیار پایین قند خون خطرناک است، زیرا می تواند خطر سقوط را افزایش دهد که یک مشکل جدی و گاهی تهدید کننده زندگی در افراد مسن است. سطح قند خون بسیار پایین نیز خطر مشکلات قلبی را افزایش می دهد. این بدان معناست که متخصصان مراقبت های بهداشتی باید مراقب باشند که در برنامه های درمانی برای افراد مسن خیلی تهاجمی عمل نکنند تا از ایجاد سایر مشکلات سلامتی در این افراد جلوگیری کنند.

افزایش سن همچنین ممکن است واکنش بدن به قند خون پایین را تغییر دهد. این بسیار مهم است، زیرا وقتی قند خون به شدت افت کند، بسیار خطرناک است و حتی می تواند کشنده باشد.

افراد مسن نیز ممکن است به خوبی افراد جوان، نتوانند علائم افت قند خون را تشخیص دهند. این به این دلیل است که علائمی مانند سرگیجه و سردرگمی اغلب در افراد مسن کمتر مشخص است و می تواند با زوال عقل اشتباه گرفته شود. همچنین ممکن است زمان ریکاوری و بازگشت به وضعیت نرمال بعد از یک بار افت قند خون، در افراد مسن طولانی تر باشد.

با توجه به اینکه حملات مکرر افت قند خون می تواند به این معنی باشد که افراد مسن کمتر قادر به درک این موضوع هستند که چه وقت افت قند خون در آینده اتفاق می افتد، مهم است که داروهای تجویز شده برای افراد مسن مبتلا به دیابت نوع 2 در دوزهای مناسب تجویز شود. به خصوص در مورد تجویز انسولین، -هورمون کنترل قند خون بدن- ، برای افراد مسن باید دقت بیشتری شود، زیرا انسولین به طور قابل توجهی خطر افت قند خون را در افراد بسیار مسن افزایش می دهد.

با توجه به پیری جمعیت ما ، پیش بینی می شود که افراد مسن بیشتری در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوند. این امر به ویژه از جنبه ی بهبود نحوه ی درمان دیابت در این گروه سنی اهمیت دارد. اگرچه دستورالعمل های درمانی خاصی برای این گروه سنی تدوین شده است، اما برخی شواهد نشان می دهد روشهای مراقبت باید با در نظر گرفتن سایر شرایط سلامتی برای هر بیمار بطور جداگانه با احتیاط، شخصی سازی شود و در این برنامه های درمانی کیفیت زندگی هر بیمار باید در نظر گرفته شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-09-diabetes-treatment-older-adults.html