بررسی تأثیر خواب بد شبانه و قهوه ی صبحگاهی بر متابولیسم بدن

30سپتامبر 2020- بر اساس یک مطالعه ی جدید، یک قهوه سیاه و قوی برای سرحال شدن پس از یک خواب بد شبانه می تواند کنترل سطح قند خون را دچار اختلال کند.

تحقیقات مرکز تغذیه، ورزش و متابولیسم در دانشگاه Bath در انگلستان، اثر خواب بد شبانه و قهوه صبحگاهی را در طیف وسیعی از مارکرهای متابولیکی مختلف بررسی کرد.

دانشمندان در مجله ی تغذیه ی بریتانیا، نوشتند: در حالی که یک شب خواب کم کیفیت بر متابولیسم بدن تأثیر محدودی دارد، اما نوشیدن قهوه به عنوان راهی برای سر حال شدن، می تواند تأثیر منفی بر کنترل قند خون داشته باشد.

با توجه به اهمیت نگه داشتن سطح قند خون در محدوده ایمن برای کاهش خطر بیماری هایی مانند دیابت و بیماری های قلبی، محققان می گویند این نتایج می تواند پیامدهای گسترده ای برای سلامت داشته باشد، به ویژه با توجه به محبوبیت جهانی قهوه.

در این مطالعه، فیزیولوژیست های دانشگاه Bath، از 29 زن و مرد سالم خواستند تا سه آزمایش مختلف را در طی 3 شب به صورت تصادفی انجام دهند:

•         در یك آزمایش، اجازه داده شد تا شركت كنندگان یک خواب طبیعی شبانه داشته باشند، سپس از آنها خواسته شد هنگام بیدار شدن از خواب در صبح روز بعد، یک نوشیدنی شیرین مصرف كنند.

•         در یک آزمایش دیگر، از شرکت کنندگانی که خواب شبانه ی بدی را تجربه کردند (محققان هر ساعت آنها را به مدت پنج دقیقه بیدار می کردند) خواسته شد که پس از بیدار شدن از همان نوشیدنی شیرین استفاده کنند.

•         در آزمایش سوم، شرکت کنندگان همان اختلال خواب را تجربه کردند (یعنی در طول شب بیدار می شدند) اما این بار ابتدا یک قهوه ی سیاه قوی می خوردند و 30 دقیقه ی بعد همان نوشیدنی شیرین، را دریافت کردند.

در هر یک از این آزمایشات، نمونه خون شرکت کنندگان به دنبال نوشیدنی محلول گلوکز- که انرژی آن معادل یک صبحانه ی معمولی بود- گرفته شد.

یافته های آنها حاکی از آن بود که یک شب خواب بد و همراه با وقفه، در مقایسه با خواب شبانه طبیعی، پاسخ قند خون و میزان نسولین خون را شرکت کنندگان در هنگام صبحانه، بدتر نمی کند. تحقیقات گذشته نشان داده بود که از دست دادن ساعت های زیاد خواب در یک شب و / یا چند شب می تواند اثرات متابولیکی منفی داشته باشد، بنابراین نتایج این تحقیق، به افراد اطمینان خاطر داد که یک شب خواب بد (مثلاً به دلیل بی خوابی، سر و صدا یا نوزاد جدید) همین اثر را ندارد.

با این حال، مصرف قهوه ی سیاه قوی قبل از صبحانه، به میزان قابل توجهی سطح قند خون را پس از خوردن صبحانه تا حدود 50٪ افزایش داد. اگرچه نظرسنجی ها در سطح جمعیت نشان می دهد که ممکن است قهوه با سلامتی در ارتباط باشد، تحقیقات قبلی نشان داده است که کافئین توانایی ایجاد مقاومت به انسولین را دارد. بنابراین مطالعه جدید نشان می دهد که درمان رایج نوشیدن قهوه پس از یک خواب بد شبانه ممکن است مشکل خواب آلودگی را حل کند اما می تواند با محدود کردن توانایی بدن در تحمل قند صبحانه، مشکل دیگری را برای بدن ایجاد کند.

پروفسور James Betts، مدیر مشترک مرکز تغذیه ، ورزش و متابولیسم در این دانشگاه که بر این تحقیق نظارت داشت، توضیح داد: ما می دانیم که تقریبا نیمی از ما پس از بیدار شدن و قبل از هر کار دیگری قهوه می نوشیم. به طور شهودی هرچه احساس خستگی بیشتری کنیم، قهوه قویتر می شود. این مطالعه مهم است و دارای پیامدهای بهداشتی گسترده ای است، زیرا تاکنون اطلاعات محدودی در مورد آنچه که نوشیدن قهوه ی صبحگاهی برای بدن ما انجام می دهد، به ویژه تاثیر آن بر متابولیسم و ​​کنترل قند خون داشته ایم.به بیان ساده ، هنگامی که اولین چیزی که بدن ما دریافت می کند، قهوه باشد به خصوص پس از یک خواب بد شبانه، کنترل قند خون ما مختل می شود. اگر احساس کنیم هنوز نیاز داریم که برای سرحال شدن قهوه بنوشیم، می توانیم این وضعیت را با خوردن صبحانه و سپس نوشیدن قهوه بهبود دهیم. دانستن این امر می تواند برای همه ما مزایای سلامتی مهمی داشته باشد.

محقق ارشد این تحقیق، هری اسمیت از دپارتمان بهداشت این دانشگاه، اضافه کرد: این نتایج نشان می دهد که یک خواب شبانه ی بد به تنهایی پاسخ قندخون / انسولین خون به نوشیدنی های شیرین را در مقایسه با یک شب خواب معمولی بدتر نمی کند که این موضوع اطمینان بخش است. اما، شروع یک روز پس از یک خواب خوب شبانه ی بد با یک قهوه ی سیاه و غلیظ ، تقریباً 50٪ بر روی متابولیسم گلوکز تأثیر منفی دارد.به این ترتیب، افراد باید سعی کنند مزایای بالقوه ی قهوه کافئین دار را در صبح برای سرحال شدن، با احتمال افزایش سطح قند خون متعادل کنند، و بهتر است قهوه را بعد از صبحانه مصرف کنند. چیزهای بیشتری وجود دارد که ما باید در مورد تأثیرات خواب بر متابولیسم خود بیاموزیم، از جمله اینکه چه مقدار اختلال در خواب آستانه ای برای آسیب رساندن به متابولیسم ما است و برخی از پیامدهای طولانی مدت آن چیست، همچنین چگونه ورزش، می تواند به مقابله با برخی از این اثرات کمک کند؟

این هفته به مناسبت روز قهوه در سراسر جهان (1 اکتبر)، جشنهایی برگزار شد. اکنون مصرف قهوه با حدود دو میلیارد فنجان در روز، محبوب ترین نوشیدنی جهان است. در ایالات متحده حدود نیمی از افراد 18 ساله و بالاتر هر روز قهوه می نوشند، در حالی که طبق گفته انجمن قهوه ی انگلیس، در انگلیس80٪ از خانواده ها قهوه ی فوری را برای مصارف خانگی خریداری می کنند.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20200930/Study-looks-at-the-effect-of-broken-sleep-and-morning-coffee-on-our-metabolism.aspx