این الگوریتم به مدیریت بهتر دیابت کمک می کند

برای بیماران دیابتی، دریافت دوز انسولین صحیح یک موضوع جدی است. برنامه ی Quin می تواند زمان و میزان انسولین مورد نیاز آنها را پیش بینی کند.

سیندی ویلیامز هرگز قصد نداشت به حوزه ی مراقبت های بهداشتی وارد شود. او یک مهندس شیمی و یک مهندس نرم افزار در تجارت، بود که بیشتر دوران حرفه ای خود را در زمینه تجارت فناوری گذرانده و با شرکت هایFortune 500 در خرده فروشی، رسانه، مخابرات و امور مالی کار کرده است. اما در سال 2014 ، یک گفتگوی غیرمنتظره با یک همکار و مربی در مشاوره ی جهانی نرم افزارThoughtWorks ، مسیر او را تغییر داد.

ایزابلا دگان در یکی از جلسات راهنمایی دو هفته ای خود فاش کرد که او یکی از 400 هزار نفری است که در سراسر انگلیس با دیابت نوع 1 زندگی می کنند، بیماری ای که او را مجبور به تزریق انسولین چند بار در روز می کند، او با استفاده از فرمول های خام و تجربه شخصی، مقدار و زمان مصرف انسولین خود را تعیین می کرد. او بهمین دلیل شرکت را ترک می کرد تا برنامه ای بسازد که این کار را برای خود و دیگران که در موقعیت مشابه قرار دارند، راحت تر کند.

علاقه ی ویلیامز برانگیخته شد و به چالش هایی که برای خود مدیریتی دیابت وجود داشت، و صدها تصمیمی که مردم روزانه برای زنده ماندن و سلامت خود می گیرند، فکر کرد. او این امکان باور نکردنی را دید که از آنچه در فناوری مصرف کننده مدرن، خرده فروشی و رسانه استفاده می کند، برای رفع نیازهای خاص بشر استفاده نماید.

در آن سال ویلیامز و دگان، نرم افزار کوئین را پایه گذاری کردند. این برنامه داده های کاربران را ردیابی می کند و به منظور ارائه ی توصیه های بسیار شخصی خارج از حدس و گمان برای تنظیم سطح انسولین بکار می گیرد.

ویلیامز، به عنوان مدیرعامل، می گوید: "همه چیز در مورد مراقبت و قرار دادن اطلاعات مناسب در مقابل افراد در زمان مناسب برای تحریک مشارکت است. ما همه این فناوری های واقعاً فانتزی را در دست داریم که در سرگرمی، رسانه و خرده فروشی برای جلب توجه مردم استفاده می کنیم- فقط باید آنها را در مراقبتهای بهداشتی به کار گیریم.

ویلیامز از این مدل شخصی سازی حساب می کند تاQuin را از رقبای در حال رشد در بازار سلامتی تلفن همراه متمایز کند. پیش بینی می شود تا سال 2025 ، این بازار 189 میلیارد دلار ارزش داشته باشد. تاکنون، بازار مشتاقانه به دنبال رویکرد وی است. از زمان راه اندازی این برنامه در سال 2014 ، شرکتQuin ، 3.6میلیون پوند از سرمایه گذاران دریافت کرده است و بیش از 17،000 کاربر از زمان عرضه ی این برنامه برایiOS ، در انگلستان و ایرلند تا اکتبر گذشته آن را دانلود کرده اند.

نرم افزار Quin،ابزاری برای "کمّی کردن شهود" - متکی بر ترکیبی از الگوریتم های پیش بینی و داده های شخصی است که می تواند به طور خودکار یا به صورت دستی به جمع آوری داده ها بپردازد. برای شروع، کاربران اطلاعاتی در مورد میزان مصرف غذا، دوز انسولین، فعالیت و میزان قند خون خود در طول روز را وارد برنامه می کنند. هنگامی که برنامه اطلاعات کافی در مورد چگونگی تأثیر عوامل خاص بر سطح قند خون کاربر را دریافت کرد (ویلیامز سه هفته استفاده ی روزانه را برای مشاهده مزایا پیشنهاد می کند)، می تواند مقادیر خاصی از انسولین را برای مدیریت قند خون آنها پیشنهاد کند و نموداری از نحوه ی تغییر قند خون کاربر به احتمال زیاد طی پنج ساعت آینده، را نشان می دهد.

برای مثال من می خواهم یک برگر بخورم. من در سال گذشته سه برگر خوردم و دو تا شش واحد انسولین برای این همبرگرها مصرف کرده ام. ویلیامز می گوید: کوئین از شما چند سوال می پرسد: قبل از خوردن برگر قند خون شما چقدر بود؟ چقدر انسولین به طور معمول قبل از غذا استفاده می کنید؟ در 24 ساعت گذشته چقدر فعال بوده اید؟ و سپس می گوید: خوب، با توجه به همه این عوامل دیگر که درباره شما می دانم، احتمالاً چهار واحد برای شما در حال حاضر بهترین دوز انسولین است.

ویلیامز توضیح داد که بخشی از راز طراحی برنامه ای که افراد واقعاً تمایل به استفاده از آن داشته باشند، ایجاد محصولی با کمک آنها است: از سال 2014 ، کوئین به عنوان بخشی از برنامه تحقیقاتی خود با بیش از 300 فرد دیابتی مشورت کرده است.او ادامه داد: ما مجبور بودیم وقت بگذاریم  و بپرسیم، چرا مردم از برنامه ها استفاده می کنند؟ آیا آنها به یک app نیاز دارند؟ برنامه ای که آنها می خواهند از آن استفاده می کنند باید چه کاری برای آنها بکند؟  او می گوید: افرادی که با آنها کار می کنیم دارویی مصرف می کنند که اگر بیش از حد مصرف کنند، می تواند آنها را بکشد. اگر آنها مقدار کمی مصرف کنند، باز هم می تواند آنها را بکشد. در اینجا خطرات بسیار جدی و بالقوه فاجعه باری وجود دارد، بنابراین ما باید به آنها توجه کنیم.

در حالی که کوئین در حال آماده شدن برای راه اندازی این app در ایالات متحده در پایان تابستان امسال است، این شرکت در حال بررسی سایر داده های فیزیولوژیکی، روانی و رفتاری مانند خواب و استرس است تا توصیه های جامع تری به افراد ارائه دهد. اما در جایی که برنامه های رسانه های اجتماعی و سرگرمی طوری طراحی شده اند که کاربران را تا حد امکان کنترل کنند، ویلیامز امیدوار است که با گذشت زمان، کاربرانQuin ،به توصیه های این برنامه به اندازه کافی احساس اطمینان کنند.

ما در واقع نمی خواهیم برنامه ای باشیم که دائما وقت شما را بگیرد. ما فقط می خواهیم در لحظاتی که نیاز به تصمیم گیری دارید مفید واقع شویم.

منبع:

https://www.wired.co.uk/article/quin-app-diabetes