18ژانویه 2023 - در اولین مطالعه ی بین المللی جهان که توسط محققان دانشگاه موناش در استرالیا رهبری شد، نشانگرهای ژنتیکی برای پیش بینی خطر ابتلا به بیماری کلیوی در افراد دیابتی، شناسایی شد.

این مطالعه راه را برای توسعه آزمایشی باز می کند که می تواند پیش از ظاهر شدن علائم پیش بینی کند که کدامیک از بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 1 در معرض خطر بیماری کلیوی هستند و به پزشکان اجازه دهد تا مداخلات لازم را در مراحل اولیه انجام دهند.

بیش از 500 میلیون بزرگسال با دیابت زندگی می کنند و تقریباً از هر 4 بزرگسال یک نفر به بیماری کلیوی مبتلا می شود. بیش از 80 درصد از موارد مرحله نهایی بیماری کلیوی ناشی از دیابت است که خطر ابتلا به فشار خون بالا را نیز به همراه دارد. پیش بینی می شود که تعداد کل افراد مبتلا به دیابت تا سال 2030 به 643 میلیون نفر و تا سال 2045 به 783 میلیون نفر افزایش یابد.

این یافته ها از بزرگترین مطالعه بین المللی در مورد دیابت نوع 1 به رهبری پروفسور Sam El-Osta، از تیم اپی ژنتیک انسانی در گروه دیابت در دانشکده بالینی مرکزی در دانشگاه موناش حاصل شد که در مجله تحقیقات بالینی منتشر شده است.

در این تحقیق پژوهشگران ژن ها را در 1017 گروه دیابت اسکاندیناوی و آسیایی آزمایش کرده و فرآیندی به نام متیلاسیون را بررسی نمودند. در این فرآیند یک مولکول کوچک به نام گروه متیل بهDNA  اضافه می شود. به گفته پروفسور ال اوستا، این یافته ها "سرنخ های مهمی را ارائه کرد که نشان می دهد کاهش متیلاسیون DNA ارتباط نزدیکی با افزایش خطر ابتلا به بیماری کلیوی مرتبط با دیابت دارد." این اکتشافات بر نحوه غربالگری بیماران دیابتی و بهبود طبقه بندی خطر، پیش بینی و تشخیص بیماری کلیوی تأثیر می گذارد.

در حال حاضر سنجش‌های استاندارد در کلینیک بر ارزیابی عملکرد کلیه و میزان آسیب وارد شده به کلیه به دلیل دیابت تکیه می‌کنند - هرچند مراحل اولیه ی بیماری معمولاً بدون علامت است. دکتر ایشانت خورانا، نویسنده اول این مطالعه، از دانشگاه موناش، گفت: "ما یک روش قابل اعتماد ایجاد کرده ایم که پیش بینی خطر و دقت تشخیص را بهبود می بخشد."

به گفته پروفسور ال اوستا، علیرغم پیشرفت های فوق العاده در آزمایشات ژنتیکی، هیچ ژن خطری برای بیماری کلیوی دیابتی (DKD) شناسایی نشده است. او گفت: «تیم ما در دانشکده بالینی مرکزی دانشگاه موناش با استفاده از تکنیک‌های نوآورانه توالی‌یابی، نمراتی را برای خطر متیلاسیون ژن ها ایجاد کردند که با تشخیص زودهنگام و ایجاد بیماری کلیوی دیابتی ارتباط تنگاتنگی دارد.

دانشمندانی که در جستجوی نشانگرهای زیستی مبتنی بر خون در گروه‌های دیابتی از فنلاند، دانمارک، هنگ کنگ و تایلند بودند، اشتراک شگفت‌انگیزی در امتیاز خطر متیلاسیون ژن ها را مشاهده کردند. آنها نوشتند: این تکنولوژی توالی یابی نوآوارنه که حاصل یک همکاری بزرگ است، نهایتا می تواند برای ایجاد یک آزمایش پیش بینی کننده برای بیماری کلیوی دیابتی استفاده شود."

محققان امیدوارند که آزمایش متیلاسیون روتین ژن برای عوارض دیابت مانند بیماری کلیوی به زودی به بخشی استاندارد از برنامه ی درمانی تبدیل شود، همانطور که امروزه برای انواع سرطان رایج شده است.

دکتر ال اوستا گفت: تا جایی که به پیشرفت‌های فناوری در روش‌ها مربوط می‌شود، آزمایش اپی ژنتیک استاندارد جدیدی برای تشخیص زودهنگام و مراقبت از DKD خواهد بود. نمونه‌ برداری از کلیه دشوار است و آزمایش جدید مبتنی بر خون به این معنی است که این آزمایش می‌تواند به راحتی در دسترس باشد و حتی در مناطق دورافتاده به دلیل مزیت پایداری بیشتر نسبت به روش‌هایی که سایر شاخص‌های بیولوژیکی را اندازه‌گیری می‌کنند، به راحتی در دسترس باشد.

این مطالعه توسط یک کنسرسیوم بین المللی متشکل از دانشمندان دانشگاه موناش و شرکای مشترکی از هلسینکی، کپنهاگ، هنگ کنگ و بانکوک انجام شد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2023-01-world-diabetics-kidney-disease.html