9 ژوئیه 2024 - تحقیقات جدید نشان می‌دهد که استفاده ی ترکیبی از مهارکننده‌های کوترانسپورتر 2 گلوکز سدیم (SGLT2is) و آگونیست‌های گیرنده پپتید-1 شبه گلوکاگون (GLP1-RAs) احتمالاً محافظت بیشتری در برابر بیماری‌های قلبی و کلیوی در بیماران دیابتی ارائه می‌کند. یافته های این تحقیق که در ماه مه در شصت و یکمین کنگره ی انجمن کلیه ی اروپا در استکهلم، سوئد ارائه شده بود، امروز در مجله The Lancet Diabetes & Endocrinology منتشر شد.

مهارکننده‌های کوترانسپورتر 2 گلوکز سدیمکه گلیفلوزین نیز نامیده می شوند، دسته ای از داروها هستند که قند خون را با افزایش دفع گلوکز از طریق ادرار کاهش می دهند، در حالی کهGLP-1RA ها مانندOzempic  با افزایش ترشح و حساسیت انسولین کار می کنند. نشان داده شده است که هر دو دسته از داروها باعث بهبود نتایج قلبی عروقی می شوند. اگرچه کارآزمایی‌های کوچک و نسبتاً کوتاه‌مدت نشان داده‌اند که استفاده از این داروها بطور همزمان، کنترل قند خون را بهبود می‌بخشد، اما در مورد اثرات ترکیبی آن‌ها بر بیماری قلبی و نارسایی کلیه اطلاعات واضحی در دست نیست.

محققانی که در کنسرسیوم کارآزمایی‌های قلبی-کلیوی متاآنالیز مهارکننده های کوترانسپورتر 2 گلوکز سدیم (SMART-C) مشارکت داشتند، داده‌هایی را در این زمینه از 12 کارآزمایی در مقیاس بزرگ و کنترل‌شده با دارونما از SGLT2 که شامل 73238 بیمار مبتلا به دیابت بود که 3065 نفر از آنها قبلاًGLP1-RA  دریافت می‌کردند، جمع‌آوری نمودند. متاآنالیز این داده ها مزایای SGLT2is را مستقل از استفاده ازGLP1-RA  نشان داد.

مهارکننده های کوترانسپورتر 2 گلوکز سدیم به تنهایی،خطر حوادث قلبی عروقی عمده (انفارکتوس میوکارد، سکته مغزی یا مرگ قلبی عروقی) را تا 11 درصد و بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی یا مرگ قلبی عروقی را در مقایسه با دارونما تا 23 درصد کاهش دادند. SGLT2 همچنین خطر پیشرفت بیماری مزمن کلیوی را با اضافه شدن به GLP1-RA تا 33 درصد کاهش داد و با اضافه شدن به GLP-1RA از دست دادن سالانه عملکرد کلیه را تقریباً 60 درصد کند نمود. هنگامی کهSGLT2is  و GLP-1RA به صورت ترکیبی مورد استفاده قرار گرفتند، هیچ نگرانی ایمنی جدیدی شناسایی نشد.

نویسنده اصلی این مقاله، پروفسور Brendon Neuen، محقق ارشد در موسسه جورج برای سلامت جهانی، مدیر آزمایشات کلیه در بیمارستان رویال نورث شور سیدنی، گفت: «با توجه به نشانه‌های رو به گسترش استفاده از آگونیست‌های گیرندهGLP-1 ، بررسی اثرات آنها با مهارکننده‌های SGLT2 مهم بود. این مطالعه بزرگترین و جامع ترین ارزیابی از نتایج بالینی ترکیب این داروها است.

پرفسور Neuen افزود: هر دو دسته دارو مستقل از یکدیگر کار می کنند: "مهارکننده های SGLT2 اثرات محافظتی واضحی در برابر نارسایی قلبی و بیماری مزمن کلیوی دارند، در حالی که آگونیست های گیرنده GLP-1 می توانند خطر حمله قلبی، سکته مغزی و همچنین بیماری کلیوی را کاهش دهند، همانطور که اخیراً در کارآزمایی شاخص FLOW نشان داده شده است. یافته‌های ما از استفاده از ترکیب این دو دارو برای بهبود بیشتر نتایج در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 که توصیه‌های دستورالعمل های درمانی برای هر دو گروه دارویی را رعایت می‌کنند، پشتیبانی می‌کند.

دیابت یک عامل خطر شناخته شده برای بیماری های قلبی عروقی و کلیوی است که با اختلال در کنترل گلوکز باعث آسیب به رگ های خونی در قلب و کلیه ها می شود. بسیاری از بیماران مبتلا به دیابت با بیماری قلبی عروقی یا بیماری مزمن کلیوی زندگی می کنند که شیوع آن در سال های پس از تشخیص دیابت افزایش می یابد.

منبع:

https://medicaldialogues.in/nephrology/news/sglt2-inhibitors-and-glp1-receptor-agonists-combo-tied-to-additional-heart-and-kidney-benefits-lancet-131328