استفاده از قرص ضد بارداری خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در زنان مبتلا به  PCOSکاهش می دهد

22 نوامبر 2021- در این مصاحبه، مدیکال نیوزبا پروفسور Weibke Arlt در مورد تحقیقات اخیر او در مورد چگونگی تأثیر قرص ضد بارداری بر دیابت نوع 2 در زنان مبتلا به PCOS صحبت کرده است.

لطفاً می‌توانید خودتان را معرفی کنید، و در مورد پیشینه‌تان در علوم بهداشتی، و آخرین تحقیقاتتان در مورد دیابت نوع 2 و PCOS توضیح دهید؟

منWiebke Arlt ، استاد پزشکی و مشاور غدد درون ریز، در دانشگاه بیرمنگام هستم. سندرم تخمدان پلی کیستیک 10 تا 15 درصد از زنان در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. با این حال، علیرغم اینکه PCOS، شایع ترین اختلال غدد درون ریز در زنان است، تحقیقات به اندازه کافی به نیازهای زنان تحت تأثیر این بیماری، به ویژه بار مادام العمر بیماریهای متابولیک در آنها توجه نکرده است.

سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) چیست؟

سندرم تخمدان پلی کیستیک بطور مخفف PCOS، نامیده می شود که یک نام نامناسب برای این بیماری است زیرا به اشتباه بیان می کند که PCOS یک بیماری ناشی از تخمدان ها است. ویژگی های کلیدی سندرم تخمدان پلی کیستیک، عبارت است از: تولید بیش از حد هورمون های به اصطلاح مردانه یا آندروژن توسط غدد فوق کلیوی، تخمدان ها و بافت های محیطی، از جمله سلول های چربی در بافت چربی.

تشخیص PCOS در صورتی انجام می شود که آندروژن در خون زنی افزایش یافته باشد و از سیکل های قاعدگی نامنظم رنج ببرد. آندروژن بیش از حد، مراحل اولیه رشد فولیکول را در تخمدان افزایش می دهد، اما مراحل بعدی بلوغ فولیکول را مهار می کند و از آزاد شدن منظم تخمکی که می تواند بارور شود، جلوگیری می کند. این منجر به رشد همزمان تعداد زیادی فولیکولهای کوچک می­شود که در سونوگرافی شبیه کیست های کوچک به نظر می رسند. این فولیکول ها در مراحل اولیه رشد خود گیر می کنند. سپس بدون رهاسازی تخمک بالغ برای لقاح توسط بافت تخمدان جذب می شوند که باردار شدن را برای زنان مبتلا بهPCOS  دشوار می کند. قبل از تشخیص سندرم تخمدان پلی کیستیک، مهم است که سایر شرایط و بیماریهای بسیار نادر را حذف کنید. به همین دلیل است که در اولین ارزیابی یک زن مبتلا به PCOS، سایر شرایط را از نظر بالینی و آزمایشگاهی باید غربالگری می کنیم.

برخی از چالش های پیش روی زنان مبتلا به PCOS چیست؟

در حالی که عواقب باروریPCOS ، با چرخه های قاعدگی نامنظم و مشکلات باردار شدن مدت هاست مورد توجه قرار گرفته است، انتشارات متعدد در دهه گذشته تاکید کرده اند که زنان مبتلا بهPCOS ، در واقع از یک اختلال متابولیک مادام العمر رنج می برند، که باعث می شود آنها از نرخ بالای فشار خون، دیابت نوع 2 و در مراحل بعدی زندگی، بیماری کبد چرب و بیماری قلبی عروقی رنج ببرند.

علائم PCOS توسط آندروژن ها ایجاد می شود. آیا می توانید به ما بگویید آندروژن ها چیستند و چگونه علائم PCOS را ایجاد می کنند؟

آندروژن ها یا هورمونهای مردانه، باعث رشد موی مردانه در صورت و بدن می شوند و می توانند منجر به ریزش موی سر شوند. آندروژن بیش از حد، مراحل اولیه رشد فولیکول را در تخمدان افزایش می دهد، اما مراحل بعدی بلوغ فولیکول را مهار می کند و از آزاد شدن منظم تخمکی که می تواند بارور شود، جلوگیری می کند. این منجر به چرخه های قاعدگی نامنظم و ظاهر "پلی کیستیک" تخمدان ها می شود.

نکته مهم این است که آندروژن ها از نظر متابولیکی اثر نامطلوبی در زنان دارند. در بافت چربی، آنها منجر به تجمع چربی در سلول چربی می شوند. وقتی ظرفیت ذخیره‌سازی سلول‌های چربی تمام می‌شود، منجر به نشت بیش از حد اسید چرب به جریان خون می‌شود. این باعث افزایش انسولین می شود، هورمونی که برای تنظیم قند خون مهم است. انسولین بالا با تنظیم مجدد آنزیم مهمی که آندروژن تولید می کند، تولید آندروژن را بیشتر می کند، یک چرخه ی معیوب که مازاد آندروژن را به مقاومت به انسولین مرتبط می کند.

چرا تصمیم به بررسی تأثیر قرص های ضد بارداری بر دیابت نوع 2 یا پیش دیابت در زنان مبتلا بهPCOS ، گرفتید؟

قرص ضد بارداری به طور معمول برای تنظیم چرخه قاعدگی در زنان مبتلا به PCOS استفاده می شوند. با این حال، این قرص همچنین می تواند عملکرد آندروژن را کاهش دهد، به ویژه با افزایش تولید گلوبولین اتصال دهنده پروتئین به هورمون جنسی یا همان SHBG در کبد. SHBG مولکول های آندروژن را از جریان خون می رباید و به آنها محکم متصل می شود و از تحریک بیش از حد ناشی از مولکول های آندروژن و ایجاد اثرات مضر جلوگیری می کند.

با توجه به یافته‌هایتان، چه فرضیه‌ای در مورد تأثیر قرص در کاهش خطر ابتلا به دیابت داشتید؟

همانطور که در بالا توضیح داده شد، اکنون شواهد زیادی وجود دارد که آندروژن ها از نظر متابولیک مضر هستند و خطر ابتلا به بیماری های متابولیک را افزایش می دهند و قرصهای ضدبارداری می توانند عملکرد آندروژن ها را کاهش دهند. بنابراین، ما فرض کردیم که استفاده از این قرص ها خطرات متابولیکی را در زنان مبتلا به  PCOS کاهش می دهد و آنها را کمتر در معرض ابتلا به دیابت نوع 2 قرار می دهد.

چگونه امیدوارید این یافته ها بر سیاست های مراقبت های بهداشتی و سلامت زنان مبتلا به PCOS تأثیر بگذارد؟

زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می توانند هنگام مصرف این قرص ها اعتماد به نفس بیشتری داشته باشند. همچنین، بسیار خوب است که یک مطالعه ی مداخله ای داشته باشیم که مشاهدات ما را با جزئیات بررسی کند و یافته های ما را هنگام تصادفی سازی بیماران برای دریافت قرص یا بدون قرص تأیید کند. مطالعه ما یک مطالعه مبتنی بر جمعیت بود، به این معنی که ما آنچه را که در کلینیک معمولی، بدون مداخله تعریف شده، اتفاق افتاده است، بررسی کردیم.

با این حال، این قرص را نمی توان به زنانی داد که دارای اضافه وزن هستند یا از میگرن رنج می برند یا سابقه خانوادگی قوی سرطان سینه دارند. بنابراین، توسعه داروهای دیگری که بتوانند، مقادیر بیش از حد آندروژن را در PCOSهدف قرار دهند، مهم خواهد بود. در حال حاضر، هیچ دارویی برای درمان PCOSتایید نشده است.

مراحل بعدی برای شما و تحقیقاتتان در مورد PCOS چیست؟

ما در حال توسعه داروهای جدید برای زنان مبتلا به PCOS و درک مکانیسم های بیماری زمینه ای در PCOS هستیم. هدف ما بر هم زدن این چرخه ی معیوب بین آندروژن اضافی، مقاومت به انسولین و بیماری متابولیک، برای آینده ای سالم تر برای زنان مبتلا به PCOS است.

خوانندگان از کجا می توانند اطلاعات بیشتری بیابند؟

در حال حاضر رهبری پروژه ی Daisy PCOSرا به عهده دارم. این یک مطالعه تحقیقاتی جدید است که ماهیت متابولیکی سندرم تخمدان پلی کیستیک و ارتباط آن با سایر بیماریها را بررسی می کند. لطفاً برای اطلاعات بیشتر و شرکت در این پروژه به وب سایت www.daisypcos.com، مراجعه کنید.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20211122/Using-the-contraceptive-pill-to-reduce-risk-of-type-2-diabetes-in-women-with-PCOS.aspx