20 ژانویه 2023 - بر اساس مطالعه جدیدی که در مجله ی اروپایی قلب و عروق منتشر شده است، داروی دیابت نوع 2، "گلیمپراید" با خطر کمتر مرگ ناشی از علل قلبی عروقی در افراد مبتلا به دیابت و نارسایی قلبی مرتبط است.

نارسایی قلبی، به ناتوانی قلب در پمپاژ کافی خون برای رفع نیازهای بدن اشاره دارد. دیابت و نارسایی قلبی از بسیاری جهات مرتبط هستند - داشتن دیابت و کنترل بدتر قند خون هر دو با ایجاد نارسایی قلبی مرتبط هستند و دیابت نوع 1 در کودکی با خطر بالاتر نارسایی قلبی در بزرگسالان جوان مرتبط است. حتی مصرف داروهای ضد درد رایج ممکن است با افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی در میان برخی از افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مرتبط باشد. نشان داده شده است که داروی دیابتFarxiga (dapagliflozin) ، خطر مرگ ناشی از بیماری های قلبی عروقی را در افراد مبتلا به نارسایی قلبی کاهش می دهد و به طور جداگانه به عنوان یک درمان نارسایی قلبی بدون توجه به وضعیت دیابت تایید شده است.

در مطالعه ی اخیر، محققان داده‌های 21451 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 و نارسایی قلبی را که به هر دلیلی در بیمارستان بستری شده بودند- اما بیشتر به دلیل مشکلات قلبی عروقی- بررسی کردند. از این گروه از شرکت کنندگان، 638 نفر گلیمپراید مصرف می کردند، در حالی که 20813 نفر این دارو را مصرف نمی کردند. محققان شرکت‌کنندگانی را که گلیمپراید مصرف می‌کردند با افرادی که آن را مصرف نمی‌کردند بر اساس ویژگی‌های مشابه تا حد ممکن مطابقت دادند، به 509 جفت شرکت ‌کننده رسیدند که به اندازه کافی برای مقایسه ی نتایج با هم مطابقت داشتند. همانطور که در مقاله ی این تحقیقذکر شد، هر دو گروه از شرکت کنندگان همسان سازی شده- آنهایی که گلیمپراید مصرف کردند و آنهایی که این دارو را مصرف نمی کردند - به مدت متوسط 34 ماه پیگیری شدند. میانگین سنی در هر دو گروه 67 سال بود و 67 درصد از هر دو گروه مرد بودند.

گلیمپراید با کاهش خطر مرگ قلبی عروقی مرتبط است

در طول دوره ی پیگیری، شرکت کنندگانی که گلیمپراید مصرف کردند نسبت به افرادی که این دارو را مصرف نمی کردند، 53 درصد کمتر احتمال داشت به هر علتی بمیرند. آنها همچنین 66 درصد کمتر به دلایل قلبی عروقی جان خود را از دست دادند، 58 درصد کمتر به اورژانس یا بستری شدن در بیمارستان به دلیل نارسایی قلبی نیاز داشتند و 47 درصد کمتر به دلیل حمله قلبی یا سکته در بیمارستان بستری شدند. علاوه بر این، افرادی که دوز بالایی از گلیمپراید مصرف می کردند - 2 تا 4 میلی گرم در روز - نسبت به کسانی که دوز پایین- 1 میلی گرم در روز- مصرف می کردند، 45 درصد کمتر در معرض خطر مرگ ناشی از علل قلبی عروقی بودند.

محققان خاطرنشان کردند که مکانیسم بیولوژیکی قابل قبولی برای اثر مفید گلیمپراید بر سلامت قلب و عروق وجود دارد، که نشان می دهد اثرات این دارو بر سلامت قلب و عروق مستقل از تاثیرات مستقیم آن بر کنترل قند خون است. آنها نوشتند که این نتایج نشان می دهد که این گروه از داروهای دیابت نوع 2 که به عنوان سولفونیل اوره شناخته می شوند - و به ویژه گلیمپراید - باید به عنوان درمان های بالقوه امیدوارکننده برای افراد مبتلا به دیابت و نارسایی قلبی مورد ارزیابی مجدد قرار گیرند.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2023/01/20/glimepiride-linked-to-lower-cardiovascular-death-risk-in-people-with-type-2-diabetes-heart-failure/