ارتباط بین ایستادن و حساسیت به انسولین

10سپتامبر 2021- انسولین یک هورمون کلیدی در متابولیسم انرژی و تنظیم قند خون است. عملکرد طبیعی انسولین در بدن ممکن است به عنوان مثال به دلیل اضافه وزن مختل شود که منجر به کاهش حساسیت به انسولین و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی می شود. در یک مطالعه در فنلاندی با همکاری محققان مرکز Turku PET و موسسهUKK ، محققان متوجه شدند که ایستادن با حساسیت بهتر به انسولین مرتبط است. بنابراین افزایش زمان ایستادن روزانه ممکن است به جلوگیری از بیماری های مزمن کمک کند.

دیابت نوع 2 یکی از شایع ترین بیماری های سبک زندگی در سراسر جهان است و قبل از شروع آن معمولاً اختلال حساسیت به انسولین، یعنی مقاومت به انسولین ایجاد می شود. این به وضعیتی اشاره دارد که در آن بدن به طور معمول به انسولین واکنش نشان نمی دهد و سطح گلوکز در خون افزایش می یابد.

شیوه ی زندگی تأثیر شدیدی بر مقاومت به انسولین و ایجاد دیابت نوع 2 دارد و فعالیت بدنی منظم نقش مهمی در پیشگیری از این مسائل دارد. با این حال، هنوز اطلاعات کمی در مورد تاثیر رفتارهای بی تحرک، وقفه در نشستن و ایستادن، بر مقاومت به انسولین وجود دارد.

در مطالعه ای در مرکز Turku PET و موسسهUKK ، محققان ارتباط بین مقاومت به انسولین و رفتارهای بی تحرک، فعالیت بدنی و تناسب اندام در بزرگسالان غیرفعال در سن کار را با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و بیماری های قلبی عروقی، مورد بررسی قرار دادند. در این مطالعه محققان مشاهده کردند که "ایستادن" با حساسیت بهتر به انسولین، مستقل از میزان فعالیت بدنی روزانه یا مدت زمان نشستن، سطح آمادگی جسمانی یا اضافه وزن، ارتباط دارد.

تارو گارتوایت، دانشجوی دکترا در دانشگاه تورکو، گفت: این ارتباط قبلاً نشان داده نشده بود. این یافته ها افراد را تشویق می کند که بخشی از زمان نشستن روزانه ی خود را با ایستادن جایگزین کنند، به ویژه اگر توصیه های بهداشتی در مورد فعالیت های بدنی را رعایت نمی کنند.

ترکیب بدنی به شدت با حساسیت به انسولین مرتبط است

این مطالعه همچنین بر اهمیت ترکیب سالم بدن بر سلامت متابولیک تأکید می کند. نتایج نشان می دهد که افزایش درصد چربی بدن از نظر حساسیت به انسولین مهمتر از فعالیت بدنی، تناسب اندام یا مدت زمان نشستن است. از طرف دیگر ایستادن بطور مستقل با حساسیت به انسولین، صرف نظر از ترکیب بدنی، ارتباط دارد.

گارتوایت توضیحداد:ورزش منظم برای سلامتی مفید است. به نظر می رسد فعالیت بدنی، تناسب اندام و کم تحرکی نیز با متابولیسم انسولین مرتبط هستند، اما به طور غیرمستقیم و از طریق تأثیر آنها بر ترکیب بدنی.

بر اساس این مطالعه هنوز نمی توان تاثیرات علیتی را پیش بینی کرد، اما به گفته گارتوایت، نتایج نشان می دهد که اگر فرد به توصیه های فعالیت بدنی عمل نکند، هنوز افزایش زمان ایستادن روزانه می تواند به پیشگیری از بیماری های سبک زندگی کمک کند.

در مرحله ی بعد، محققان با مقایسه دو گروه در یک مطالعه مداخله ای طولانی مدت، چگونگی تأثیر تغییرات فعالیت روزانه و بی تحرکی بر عوامل خطر بیماریهای قلبی عروقی و متابولیسم را مورد بررسی قرار خواهند داد.

گارتوایت گفت: هدف ما بررسی تاثیر کاهش ساعت نشستن روزانه به میزان یک ساعت، بر متابولیسم انرژی و تجمع چربی در کبد و کل بدن، علاوه بر حساسیت به انسولین و تنظیم قند خون است.

این مقاله با عنوان "ایستادن با حساسیت به انسولین در بزرگسالان مبتلا به سندرم متابولیک مرتبط است" در مجلهScience and Medicine in Sport ، در 14 اوت 2021 منتشر شد.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-09-association-insulin-sensitivity.html