2 ژوئیه 2024 – خلاصه ی کلیدی:

 روش های خود مدیریتی دیابت و برنامه های حمایتی(DSMES) که توسط تیم های مراقبت های بهداشتی چند رشته ای آموزش و ارائه می شوند به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 کمک می کنند تا اهداف سلامت فردی خود را تنظیم کنند، به آنها دست یابند و آنها را حفظ کنند.

 نشان داده شده است که برنامه های DSMES به افراد مبتلا به دیابت کمک می کنند تا در مدیریت دیابت خود و کاهش A1c و افزایش زمان در محدوده، توانمندتر شوند.

 اکثر طرح های بیمه، از جمله Medicare Part B، حداکثر 10 ساعت آموزش دیابت را به عنوان یک مزیت اولیه پوشش می دهند.

آموزش و پشتیبانی خود مدیریتی دیابت (DSMES) یک روش مراقبتی است که به شما کمک می‌کند یاد بگیرید چگونه از سلامت و زندگی خود به طور جامع و با هم(هم زندگی و هم سلامت) مراقبت کنید. هدف این رویکرد کمک به شما در درک روش بهینه ای برای غذا خوردن، فعال ماندن، توجه به سلامت روان و تعهدات زندگی است، در عین حال بتوانید سطح قند خون خود را در محدوده ی هدف نگه دارید.

با توجه به اینکه دیابت و شرایط زندگی هر فرد منحصر به فرد است، هدف DSMES این است که مراقبت ها را متناسب با کل زندگی هر فرد تنظیم کند.

برنامه‌های DSMES، که عموماً توسط تیم‌های مراقبت‌های بهداشتی آموزش داده می‌شوند، برای کمک به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 و نوع 2 طراحی شده‌اند تا اهداف سلامت فردی خود را تعیین کنند، به آنها دست یابند و آنها را حفظ کنند. این برنامه ها فراتر از نیاز به مدیریت یک بیماری مزمن، توجه زیادی به فرد دارد. رویکردهای مختلف دنیای واقعی برای این برنامه‌های آموزشی خود مدیریتی، کانون بحث پانل در نشست امسال انجمن دیابت آمریکا(ADA 2024) در اورلاندوی فلوریدا، در هفته گذشته بود.

نشان داده شده است که برنامه های DSMES به افراد مبتلا به دیابت کمک می کند تا در مدیریت دیابت خود و کاهشA1c خود و افزایش زمان در محدوده قدرت بیشتری احساس کنند. علاوه بر این، خدماتDSMES  می تواند به افراد کمک کند تا عوارض سلامتی مرتبط با دیابت، مانند آسیب چشمی و بیماری قلبی را کاهش دهند یا به طور کلی از این عوارض اجتناب کنند.

مزایای این برنامه عبارتند از:

 بهبود سطوح A1c

 بهبود مدیریت فشار خون و سطح کلسترول

 نرخ بالاتر پایبندی به دارو

 عوارض کمتر یا کمتر ‌شدید مرتبط با دیابت

 رفتارهای سبک زندگی سالم تر، مانند تغذیه بهتر، افزایش فعالیت بدنی و استفاده از مراقبت های اولیه و خدمات پیشگیرانه

 افزایش اعتماد به نفس برای مدیریت دیابت

 کاهش هزینه های مراقبت های بهداشتی، از جمله پذیرش کمتر در بیمارستان و پذیرش مجدد کمتر.

از طریق برنامه‌های DSMES، مربیان دیابت مهارت‌های مختلفی را به بیماران آموزش می‌دهند تا به آنها کمک کنند تا مدیریت روزانه دیابت خود را به خوبی انجام دهند، از جمله چگونگی بررسی قند خون، استفاده از فناوری، توسعه روال‌های مصرف دارو، گنجاندن تغذیه سالم و فعالیت در زندگی روزمره، و مقابله با استرس و ناراحتی دیابت. DSMES، هم از طریق برنامه های حضوری و هم از طریق برنامه های آنلاین می تواند ارائه شود.

کیل لاورن، معاون برنامه‌های بالینی در CenterWell Home Health، یکی از بزرگترین ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی خانگی در آمریکا، گفت: نتایج یک برنامه ی آزمایشی اخیر که رویکردهای DSMS را برای درمان برخی از مشتریان مبتلا به دیابت در خانه بررسی کرد، دلگرم‌کننده بود. او افزود: این یک تلاش چند رشته ای است که مدیریت دارو، فیزیوتراپی، سلامت روان، کمک گرفتن از مددکار اجتماعی، گفتار درمانی و مراقبین بهداشتی را در منزل گرد هم می آورد.

لاورن که همچنین یک پرستار است، گفت: ما واقعاً سعی می‌کنیم صبور باشیم و بیماران را در جایی که هستند، ملاقات کنیم. ارائه ی DSMES در خانه واقعاً می‌تواند به بهبود پایبندی به دارو، جلوگیری از عوارض، کمک به رفتارهای سبک زندگی سالم‌تر، خودکارآمدی و توانمندسازی و نتایج بهتر کمک کند.

او گفت: این رویکرد مشارکتی است و به دنبال آموزش مردم در مورد چگونگی مستقل شدن بیشتر در مدیریت خود بر بیماریشان است. این اغلب شامل کمک به مردم برای درک نحوه استفاده از فناوری ها مانند مانیتورهای قند مداوم (CGM) است که ممکن است این ابزارها را در اختیار داشته باشند اما ممکن است به درستی از آنها استفاده نکنند یا اصلاً استفاده نکنند.

لاورن گفت: وقتی به خانه شخص دارایCGM می‌رویم، با این سؤال شروع می‌کنیم که "زمان در محدوده شما چقدر است؟" و اگر آنها بگویند که حتی معنی آن را نمی‌دانند، ما شروع به آموزش آنها می‌کنیم تا بتوانند بفهمند معنی آن چیست و چه کاری می‌توانند برای بهبود زمان در محدوده ی قند خون خود انجام دهند.

دکتر زولتان پاتاکی از دانشگاه ژنو و بخشی از واحد آموزش درمان به بیمار در سازمان بهداشت جهانی، گفت که آموزش درمان به بیمار(TPE)  دارای بسیاری از ویژگی های مشابه با DSMES است. او توضیح داد که نکته این است که از درمان بیماری صرف فراتر رویم و آن را به یک فرآیند مادام العمر برای فرد خاص تبدیل کنیم.

دکتر پاتاکی توضیح داد که دلیل موثر بودن رویکردهایی مانند DSMES و TPE این است که انسان را به عنوان یک موجود پیچیده، کامل و منحصربه‌فرد که در مرکز هر تشخیص دیابت وجود دارد، در نظر می‌گیرند. دکتر پاتاکی گفت کلمه "بیمار" کافی نیست.

وی گفت: باید بگویم ما بیشتر از یک بیمار داریم، زیرا بیمار بودن انتخاب خود فرد نیست. ما یک فرد مبتلا به دیابت داریم که زندگی خانوادگی و شغلی، استرس های روزمره و لذت هایش را دارد. او زندگی خود را در راس بیماری خود دارد.

پاتاکی گفت: «چالش اکنون این است که چگونه این شخص را در واقعیت پزشکی مان ادغام کنیم. او هنوز یک شخص است.»

دکتر پاتاکیگفت: این یک رویکرد چند رشته ای است که در آن فرد و متخصصان مختلف پزشکی با تخصص های مختلف - پزشکان، پرستاران، روانشناسان، متخصصان تغذیه، مربیان - به عنوان یک تیم برای درک نیازها و چالش های خاص آن فرد با هم کار می کنند. ما نمی‌توانیم به مردم کمک کنیم تا دیابت خود را بدون در نظر گرفتن همه اینها مدیریت کنند.

خدمات DSMES باید استانداردهای ایجاد شده توسط مراکز مدیکر و مدیکید را داشته باشند و توسط انجمن متخصصان مراقبت و آموزش دیابت (ADCES) یا انجمن دیابت آمریکا (ADA) به رسمیت شناخته شده باشند.  DSMESتحت پوشش Medicare Part B و اکثر شرکت های بیمه درمانی خصوصی قرار دارد زیرا به عنوان بخشی از مراقبت جامع دیابت شناخته شده است. می‌توانید مستقیماً با بیمه‌گر خود تماس بگیرید تا تأیید کنید که آیا DSMESتحت پوشش طرح شما است یا خیر.

چه کسانی ازبرنامه DSMES سود می برند؟

هر فرد مبتلا به دیابت نوع 1 یا نوع 2، از جمله:

• افرادی که به تازگی برای آنها بیماری دیابت تشخیص داده شده است

• افرادی که در مورد دیابت سؤالاتی دارند

• افرادی که در حال تغییر درمان خود هستند

• مراقبین

برای شرکت در این برنامه باید توسط ارائه دهنده ی بهداشتی واجد شرایطی که در حال حاضر به آن مراجعه می کنید، معرفی شوید.

فرمت این سرویس چیست؟

برنامه ی DSMES معمولا به صورت حضوری در تنظیمات گروهی آموزش داده می شود. در صورت نیاز می توان این آموزش را به صورت فردی ترتیب داد. ارائه دهنده ای که شما را برای شرکت در DSMES معرفی می کند، تعداد ساعات آموزش را بر اساس نیازهای خاص شما توصیه می کند. خدمات آموزش دیابت نیز از طریق اپلیکیشن ها و پلتفرم های مختلف وب در دسترس است.

کلام آخر

برنامه‌هایی مانند آموزش و پشتیبانی خود مدیریتی دیابت و سایر برنامه‌های آموزش بیماران، برنامه‌های منعطفی هستند که می‌توانند به صورت حضوری یا آنلاین، با رویکردی مشترک بین بیمار و تیم مراقبت‌های بهداشتی او، متشکل از متخصصان غدد، مربیان دیابت و متخصصان تغذیه، اجرا شوند. در حالی که به طور معمول نیاز به ارجاع است، هزینه ها اغلب توسط بیمه درمانی پوشش داده می شود و تحقیقات نشان داده است که خدمات پشتیبانی مانند DSMES منجر به نتایج بهتر هموگلوبین A1c، زمان در محدوده و عوارض مرتبط با دیابت می شود.

امید است برنامه هایی مشابه با DSMES بزودی در استان مازندران اجرا شود.

منبع:

https://diatribe.org/diabetes-management/diabetes-self-management-education-and-support-person-first-approach