هدف ما در موسسه ی خیریه ی دیابت طبرستان، حفظ سلامت و افزایش امید به زندگی بیماران مبتلا به دیابت است
اسلایدشو: ده روش برای کاهش پرخوری

جویدن آدامس در فروشگاه های مواد غذایی

شاید شنیده باشید که در هنگام گرسنگی، برای خرید به فروشگاه های مواد غذایی نروید. خوب شاید مجبور شوید سر راه خود به فروشگاه های مواد غذایی سری بزنید، دراین صورت برای جلوگیری از خرید زیاد و تمایل به خرید غذاهای پرکالری و بی ارزش، یک آدامس بدون قند بجوید. این توصیه بر اساس نتایج دو پژوهش شکل گرفته است، نتیجه ی این کار خرید کمتر اسنک های پرکالری نظیر انواع چیپس، پفک و ویفر است و بجای آن انتخاب گزینه های سالمتری نظیر سبزیجات و میوه جات تازه می باشد.

ابتدا غذاهای سالم را برای خود انتخاب یا سرو کنید

چه درمنزل و یا در رستوران یا کافه تریا، ابتدا بشقاب خود را با غذاهای سالم پرکنید. تحقیقات نشان می دهد افراد در وعده ی شام چنانچه از بوفه غذای خود را تهیه کنند مقدار بیشتری از چند غذای اول بر می دارند بنابراین قبل از رفتن بسوی غذاهای پرچرب ابتدا ظرف خود را با سبزیجات و غلات کامل پرکنید سپس بسمت غذاهای گوشتی و مخلفات بروید.

درهنگام خرید غذا کارت نکشید با پول نقد خرید کنید

خرید غذاهای بی ارزش و دسرهای پرکالری با کشیدن کارت و ندیدن پولی که خرج می کنید، آسانتر است اما پرداخت پول نقد برای این مواد غذایی بی ارزش سخت است. تحقیقات نشان می دهد که استفاده از پول نقد برای خرید مواد غذایی ناسالم مانند کوکی ها برای دانش آموزان دبیرستانی سختتر است.

برنامه های آشپزی تلویزیون را تماشا نکنید

اگر درحال کاهش وزن هستید شوهای تلویزیونی آشپزی را تماشا نکنید افرادیکه تحت رژیم غذایی هستند با تماشای برنامه های آشپزی در تلویزیون نسبت به سایر برنامه ها مقادیر بیشتری شیرینی می خورند.

از بشقاب های آبی استفاده کنید

باور داشته باشید یا نه، رنگ ظروف می تواند برمقدار غذایی که می خورید، تأثیر گذارد. تحقیقات نشان می دهد هر چه غذاها با رنگ بشقاب شباهت بیشتری داشته باشد احتمال خوردن غذا بیشتر می شود، بنابراین بنظر می رسد بشقاب هایی با رنگ های مختلف و متمایز ازغذا سبب کاهش مقدار غذایی می شود که می خورید.

از بشقاب ها و کاسه های کوچکتر استفاده کنید

ظرف بزرگتر به معنای خوردن غذای بیشتر است. اندازه ی ظروف علایمی را به مغز ارسال می کنند که به شما مقدار غذایی که می خورید را دیکته می کند. دریک مطالعه افرادیکه در یک بوفه ی چینی یک بشقاب بزرگتر را انتخاب کرده بودند 52 درصد بیشتر برای خود غذا کشیدند و 45 درصد بیش ازافرادیکه بشقاب های کوچکتر انتخاب کرده بودن، غذا خورند.

دکمه ی توقف خود را قبل از ولع به خوردن مواد غذایی فشار دهید

غذا خوردن به دلیل خستگی یا فشار روحی سبب می شود کنترل مقدار غذایی که می خورید را از دست بدهید. سعی کنید خوردن خود را به تأخیر بیاندازید برای مثال کار دیگری را به مدت 5 تا 10 دقیقه انجام دهید، تا ولع شما به خوردن کم تر شود و سپس ببینید آیا هنوز به خوردن تمایل دارید. در اکثر مواقع تمایل به خوردن کاهش می یابد.

اسنک های ناسالم را از دید خود پنهان کنید

مواد غذایی ناسالم مانند آب نبات و سایر تنقلات را تاحد ممکن در معرض دید خود قرار ندهید. تحقیقات نشان داده است قرار دادن شکلات بروی میز کار موجب افزایش میزان مصرف آن تا 48% بیش از زمانی می شود که شکلات ها در1.8 متری دورتر از فرد قرار می گیرند. اگر شکلات ها را در کشوی میز خود قراردهید 25 درصد کمتر از زمانیکه آنها را بروی میز قرار داده اید از آنها مصرف خواهید کرد.

همیشه سایز کوچک غذاها را سفارش دهید

هر چه ظرف غذا بزرگتر باشد شما وسوسه می شوید که مقدار بیشتری غذا بخورید حتی اگر شما سیر باشید یا اگر غذا دارای طعم خوبی نباشد. دریک مطالعه، به علاقمندان به سینما ذرت بو داده مجانی در ظروف متوسط و بزرگ داده شد که برخی تازه و برخی کهنه بودند. افرادیکه پاپ کردن تازه را در یک ظرف بزرگتر برداشته بودند 45 درصد بیش ازافرادی که پاپ کرن تازه را درظروف کوچکتر دریافت کرده بودند ازاین اسنک خوردند. حتی افرادیکه پاپ کرن کهنه را درظروف بزرگ دریافت کرده بودند 33 درصد بیش از افرادیکه پاپ کرن کهنه را در ظروف متوسط دریافت کردند، پاپ کرن مصرف نمودند.

غذای خود را آهسته بخورید و آب بنوشید

لقمه های کوچکتر و آهسته تر جویدن غذا و صرف زمان بیشتر بین دو لقمه ی غذا سبب می شود غذای کمتری بخورید. نوشیدن آب نیز به کاهش مصرف غذا کمک می کند بهتر است قبل از شروع غذا یک لیوان آب بنوشید. این روش های ساده کلید کاهش کالری و داشتن احساس سیری است. صرف زمان بیشتر در موقع خوردن غذا سبب می شود هورمونهای گوارشی فرمان توقف خوردن را به مغز رله کنند و از خوردن بیشتر غذا جلوگیری شود. منبع: www.webmd.com