هدف ما در موسسه ی خیریه ی دیابت طبرستان، حفظ سلامت و افزایش امید به زندگی بیماران مبتلا به دیابت است
اسلایدشو: آیا خوردن میوه های خشک برای افراد دیابتی مضر است

آیا خوردن میوه های خشک برای افراد دیابتی مضر است ؟

میوه های خشک از جمله مواد غذایی هستند که می تواند بخشی از رژیم غذایی سالم را به خود اختصاص دهند، اما قبل از خوردن آنها باید حقایقی را در موردشان بدانید. این حقایق را در مورد همه ی انواع مواد غذایی می توان گفت، اما میوه های خشک کمی فریبنده هستند. همانگونه که از نام آنها مشخص است در میوه های خشک آب میوه از دست رفته است، آنچه که پس از فرآیند از دست دادن آب می ماند میوه ای است که نه تنها عطر و طعم آن بلکه ویتامین ها، مواد معدنی، مواد شیمیایی گیاهی (آنتی اکسیدان) و فیبرهای درون آن تغلیظ شده است.

میوه ی خشک در برابر میوه های تازه

میوه های خشک منبع بزرگی از انرژی سریع الهضم هستند که اغلب عطر و طعم شدید تری نسبت به میوه های تازه دارند. ماندگاری میوه های خشک بیشتر است(طولانی تر از میوه ی تازه) و نیازی به نگهداری در یخچال ندارند. عیب خوردن میوه های خشک بیش از حد خوردن آنها است. میوه های خشک نه تنها حاوی مقادیر زیادی مواد مغذی می باشند که در بالا ذکر شد، همچنین حاوی مقادیر زیادی کربوهیدرات و قند هستند. در واقع، کالری و کربوهیدرات موجود در میوه های خشک نسبت به میوه های تازه (با وزن برابر) چهار تا پنج برابر بیشتر است و چنانچه مقدار کربوهیدراتهای موجود در آنها به درستی شمارش نشود، می توانند باعث افزایش قند خون گردند.

یک چهارم فنجان

به طورمتوسط، یک چهارم فنجان از مخلوط میوه های خشک شامل 22 گرم کربوهیدرات است و یک چهارم فنجان زمانیکه شما در حال خوردن چیزی شیرین با عطر و طعم بسیار خوب هستید، چندان زیاد نیست، بهمین علت بهتر است ابتدا اندازه ی مجاز آنرا برداشته و سپس شروع به خوردن کنید. اندازه گیری چشمی واحد "یک چهارم فنجان" از میوه ی خشک بسیارمهم است. یک چهارم فنجان اندازه ی یک توپ گلف و یا یک عدد تخم مرغ بزرگ است. بهترین راه برای اندازه گیری چشمی یک چهارم فنجان میوه ی خشک، ریختن آن در دستانتان است. به این ترتیب شما می توانید برآورد کنید که شما به خوردن چه مقدار از آن مجاز هستید و چه مقدار کربوهیدرات از خوردن یک چهارم فنجان میوه ی خشک وارد بدنتان می شود.

ارزش غذایی

سعی کنید میوه های خشکی را انتخاب کنید که به آن شکر اضافه نشده یا مقدار بسیار کمی شکر افزوده شده باشد. برچسب تغذیه ای و لیست مواد تشکیل دهنده ی بسته را برای محتوای کل قند و شکر افزوده، بررسی کنید. سیب خشک ، زردآلو، بلوبری یا سیاه گیله و کشمش میوه هایی هستند که معمولا شامل حداقل شکر افزوده می باشند. با این حال، زغال اخته ی خشک و کشمش معمولا بالاترین محتوای کربوهیدرات را دارند، در حالی که نارگیل خشک حاوی حداقل مقدار کل کربوهیدرات است.

ترکیب میوه های خشک با سایر غذاها

احتمالا ترکیب میوه های خشک با سایر غذاها مانند پروتئینها و چربیهای سالم یکی دیگر از گزینه هایی است که شما مایل به خوردن آن هستید. یک انتخاب خوب در اینجا ماست ساده یا آجیلی همراه با میوه های خشک است. بادام هندی و آلو، پسته و زردآلو، بادام و گیلاس - همه جفتهای خوبی برای مخلوط کردن با ماست ساده هستند، وجود پروتئین و چربی سالم در آجیل هضم و جذب کربوهیدراتهای موجود در میوه های خشک را کند میکند و اجازه می دهد کنترل قند خون بهتر شود. شما همچنین می توانید مخلوطی از آجیلهای دلخواه خود را با میوه های خشک و اندکی شکلات تلخ تهیه و مصرف کنید، تنها اندازه ی توپ گلف را بیاد داشته باشید و از خوردن این اسنکهای بی نظیر لذت ببرید. منبع: http://www.diabeticconnect.com