Lucentis بهتر از جراحی لیزر برای درمان رتینوپاتی دیابتی عمل می‌کند

 11 سپتامبر 2017- یافته‌های یک مطالعه ی جدید نشان می‌دهد داروی Lucentis یا ranibizumab بسیار موثرتر از جراحی  لیزر چشم برای درمان رتینوپاتی دیابتی عمل می‌کند.

این مطالعه آخرین پژوهش برای تایید مزایای داروهای ضد فاکتور رشد اندوتلیال عروق (VEGF) در درمان رتینوپاتی است. در حال حاضر، جراحی لیزر چشم همچنان استاندارد درمانی در میان متخصصان شبکیه است اما محققان دانشگاه Ulmدر آلمان امیدوارند که این یافته‌ها، سوالات در مورد گزینه‌های درمانی برای رتینوپاتی را افزایش دهد.

دکتر Gabrielle Lang گفت: مهار کننده‌های VEGF گزینه‌ی خوبی برای درمان رتینوپاتی دیابتی پرولیفراتیو به عنوان مونوتراپی هستند. داروی Lucentis یک داروی تزریقی است که به درون چشم یک تا 3 بار در ماه تزریق می‌گردد، این دارو از رشد عروق خونی جدید جلوگیری کرده و به جلوگیری از پیشرفت آسیب‌های شبکیه کمک می‌کند. این دارو برای درمان ادم ماکولای دیابتی که اغلب نتیجه‌ی رتینوپاتی دیابتی است، بکار می‌رود.

آزمایشات قبلی نشان داده‌اندLucentis   دارای اثر بخشی بالینی بیشتری نسبت به جراحی لیزر چشم است که هم اکنون به عنوان اولین خط درمان برای ادم ماکولای دیابتی انتخاب می‌شود، اما جراحی اغلب می‌تواند سبب از دست دادن مقداری از بینایی بطور دائمی شود.

در این مطالعه، بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی به 3 گروه تقسیم شدند، سپس آنها با  0.5  میلی گرم Lucentis، یا جراحی لیزر(panretinal photocoagulation therapy) یا ترکیبی از هر دو روش، درمان شدند.

 همه‌ی گروه‌ها دارای مارکرهای مشابهی برای هموگلوبین A1c، سن ، مدت ابتلا به دیابت و حدت  بینایی بودند. سپس یک دوره فالوآپ دو ساله نشان داد، بهترین نتایج در گروهی مشاهده می شود که  تحت درمان با Lucentis به تنهایی بودند، همچنین این گروه دارای کمترین عوارض جانبی ناشی از درمان بودند.

دکتر Lang در طی ارائه مقاله‌ی خود در هفدهمین کنگره‌ی EURENTINA افزود: پزشکان می‌توانند به جای جراحی لیزر بیماران خود را با داروهای ضد VEGF درمان کنند، این روش درمان بصورت تزریق چشمی در طی چند جلسه صورت می‌گیرد و می‌تواند هزینه‌ی زیادی را در برداشته باشد، درحالیکه جراحی غالباً در یک جلسه‌ انجام می‌شود اما عوارض بیشتری دارد.

 دکتر Langهمچنین گفت: درحال حاضر هنوز مشخص نیست که افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی تا چه مدت به تزریق داروهای ضد VEGF برای کنترل عوارض نیاز داشته باشند.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/sep/lucentis-outperforms-laser-surgery-in-new-diabetic-retinopathy-study-90589536.html