Dapagliflozin  با کاهش قند خون، اما افزایش DKA در دیابت نوع 1 مرتبط است

31ژوئیه 2018- بر اساس تحقیقات جدید، داروی Forxiga که برای درمان دیابت نوع 2 استفاده می شود سطح قند خون را بهبود می بخشد، اما با افزایش خطر کتواسیدوز دیابتی(DKA)  در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ارتباط دارد.
Dapagliflozinیا Forxigaکه یکی از داروهای مهار کنندهSGLT2 است با کمک به کلیه ها در حذف گلوکز اضافه از خون و دفع آن از طریق ادرار، به کاهش قند خون کمک می کند. نحوه ی عملکرد این گروه از داروها به کاهش قند خون و کاهش وزن منجر می شود.
اگر چه استفاده از انسولین برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 ضروری است، اما محققان در حال تحقیق بر روی داروهای کمکی برای بهبود کنترل قند خون هستند.
در این آزمایش 24 هفته ای ، 813 فرد مبتلا به دیابت نوع 1 که سطحHbA1c آنها حداقل 58.5 میلی مول در مول بود(7.5 درصد)، شرکت داشتند.
در مجموع 271 شرکت کننده با یک دوز روزانه ی کم(5 میلی گرم) از dapagliflozin درمان شدند، در حالی که 270 نفر با دوز بالاتری(10 میلی گرم)تحت درمان قرار گرفتند و 272 نفر باقی مانده، پلاسبو(دارونما) دریافت کردند.
یافته های این تحقیق نشان داد میزان HbA1c افرادی که دوز پایینی ازForxiga را دریافت می کردند، بطور متوسط ​​0.37٪ و گروهی که دوز بالاتری از این دارو را دریافت می کردند، 0.4٪ کاهش یافت.همچنین میزان نیاز به انسولین برای هر دو گروه دریافت کننده ی Forxigaکاهش یافت.
با این حال، تعدادی عوارض جانبی نیز توسط برخی افراد گزارش شد که عفونت های دستگاه تناسلی و افزایش اپیزودهایDKA از آن جمله بود.DKA ، 2.2 درصد از شرکت کنندگانی که با دوز 10 میلی گرم  و 2.6 درصد از افراد گروه 5 میلی گرم  را تحت تاثیر قرار داد درحالیکه در گروه دارونما هیچ گزارشی از DKAثبت نشد.
DKA  یک وضعیت جدی است که می تواند زندگی فرد را تهدید کند، بنابراین برای دست یابی به اطلاعات بیشتر و یافتن راهی برای جلوگیری از بروز  DKA، در افراد تحت درمان با این دارو به مطالعات بیشتری در آینده نیاز داریم.
دکتر Chantal Mathieu، از دانشگاه کاتولیک لووان در بلژیک، گفت: معرفی dapagliflozin  به عنوان یک درمان کمکی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 تقریبا 100 سال پس از کشف انسولین می تواند جالب و هیجان انگیز باشد.با این حال، افزودن dapagliflozin به رژیم انسولین باید در برابر افزایش خطر ابتلا به کتواسیدوز دیابتی متعادل شود و با اقدامات آموزشی همراه باشد تا بتوان از خطرات کوچک اما واقعی کتواسیدوز دیابتی در این بیماران جلوگیری نمود.
در حال حاضر برنامه هایی برای ادامه ی این مطالعه به منظور بررسی ایمنی و اثربخشی درمان باdapagliflozin  در طول یک دوره طولانی تر، در حال انجام است.
نتایج این تحقیق بصورت آنلاین در مجله ی Diabetes Careمنتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jul/dapagliflozin-linked-to-lower-blood-sugar-but-increased-dka-in-type-1-diabetes-98512505.html