دانشمندان با مشخص نمودن مسیر بازسازی زخم پای دیابتی، امکان درمان سریع آن را فراهم کردند

 23مارس 2021 - کشف چندین تیم از موسسه ی تحقیقات اسکریپس، یک رویکرد جدید قدرتمند را برای درمان زخم پای دیابتی، که میلیون ها نفر را تحت تأثیر قرار می دهد و اغلب به عوارض جدی منجر می گردد، معرفی نمود.

با هدف قرار دادن ژنی که رشد و بازسازی بافت را کنترل می کند، دانشمندان توانستند تقسیم سلول را در محل آسیب دیده، تقویت کرده و زخم های مزمن را به سرعت ترمیم کنند. یافته های این تحقیقات جدید درNature Chemical Biology  منتشر شده است.

دکتر مایکل بولونگ نویسنده ارشد این مطالعه ، شیمی دان و استادیار مرکز تحقیقات اسکریپس،گفت: با توجه به شیوع فزاینده ی دیابت و گزینه های محدود برای درمان زخم پا که می تواند منجر به قطع عضو شود، واضح است که درمان های موثرتری لازم است، ما روشی را برای فعال كردن جنبه های مختلف ترمیم زخم با استفاده از داروی مولكولی كوچكی كه می تواند به صورت موضعی استفاده شود، بدون تأثیر بر بافت های دیگر ایجاد كردیم. اساساً، ما توانستیم سلول ها را فریب داده و مجبور به تکثیر کنیم به این ترتیب زخم بسته شد و لایه های خارجی پوست بازسازی گردید.

گروه دکتر بولونگ با پرفسور Peter Schultz و گروه کشف دارویی موسسه ی Calibr، بیش از 800 هزار مولکول را غربالگری کردند تا مولکولی را پیدا کنند که مسیرهای احیا کننده ی اصلی را تحریک کند. سرانجام آنها داروی PY-60 را یافتند که بر روی تنظیم کننده ای در رشد بافت تأثیر می گذارد که قبلا شناخته نشده بود.

محققان رویکرد خود را در مدل های حیوانی و "معادل های پوستی انسان" که نمونه های پوستی از افراد است که در ظرف آزمایشگاه کشت می شود، آزمایش کردند. آنها امیدوارند که آزمایشات بالینی این دارو را تا سال آینده آغاز کنند.

دکتر بولونگ، گفت: فراتر از درمان زخم های مزمن، این روش ممکن است به درمان های احیا کننده جدید برای بیماری های قلبی، بیماری های کبدی و بیماری التهابی روده یا IBD منجر شود. او افزود: ما اعتقاد داریم آینده ی این نوع درمان احیا کننده به طرز خارق العاده ای روشن است.اما در کوتاه مدت، تمرکز ما بر روی زخم های پای دیابتی است که تقریباً 15 درصد از افراد دیابتی را تحت تأثیر قرار می دهد. بیش از نیمی از کسانی که دچار زخم پای دیابتی می شوند، تا پنج سال بعد زنده نخواهند ماند و تنها روش درمانی احیا کننده یموجود که بیش از دو دهه پیش ایجاد شده است، کارایی محدودی دارد.

در هسته ی این رویکرد جدید، ژنی به نام YAP وجود دارد که وظیفه ی شناخته شده ی آن کنترل اندازه اندام و بازسازی بافت است. YAP از طریق مسیری به نام Hippo تنظیم می شود که اغلب به دلیل توانایی تأثیر در رشد سلول، هدف داروهای سرطانی است.

دانشمندان در این تحقیقات جدید، یک بازیکن ناشناخته را در مسیر Hippo یافتند، پروتئینی که با YAP کار می کند تا چگالی سلول را کنترل کند. وقتی تراکم سلولها در یک عضو یا بافت به غلظت خاصی برسد، این پروتئین رشد سلول ها را متوقف می کند. اما محققان با هدف قرار دادن این پروتئین با این مولکول دارویی جدید، سلول های بافت را دوباره به حالت تکثیر باز گرداندند. روند بهبود به سرعت و بدون ایجاد عوارض جانبی منفی، پیش رفت. در آزمایشات فعلی، لایه خارجی پوست در عرض یک هفته دو برابر شد.

دکتر بولونگ، گفت: ما دریافتیم كه نتایج این مطالعه فوق العاده قانع كننده است. ما امیدواریم که این روش احیا کننده در نهایت بتواند به استانداردهای موجود برای مراقبت از زخم پای دیابتی اضافه شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-03-scientists-reveal-regenerative-treatment-path.html