آسپرین با افزایش خطر نارسایی قلبی در برخی افراد مرتبط است

23 نوامبر 2021 - مصرف آسپرین با افزایش 26 درصدی خطر نارسایی قلبی در افرادی که حداقل یک عامل مستعد کننده برای این بیماری را دارند، همراه است.این یافته ی مطالعه‌ای است که امروز درESC Heart Failure، مجله انجمن اروپایی قلب و عروق (ESC) منتشر شد. عوامل مستعد کننده شامل سیگار کشیدن، چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بیماری‌های قلبی عروقی بودند.

دکتر Blerim Mujaj ، نویسنده این مقاله از دانشگاه فرایبورگ آلمان می‌گوید: «این اولین مطالعه‌ای است که گزارش می‌دهد در میان افرادی که حداقل یک عامل خطر برای نارسایی قلبی دارند، مصرف آسپرین با احتمال بیشتر برای نارسایی قلبی جدید مرتبط است.» اگرچه یافته‌ها نیاز به تایید دارند، اما نشان می‌دهند که ارتباط بالقوه بین آسپرین و نارسایی قلبی باید روشن شود.

تأثیر آسپرین بر نارسایی قلبی بحث برانگیز است. این مطالعه با هدف بررسی ارتباط آن با بروز نارسایی قلبی در افراد با و بدون بیماری قلبی و ارزیابی اینکه آیا استفاده از این دارو با تشخیص جدید نارسایی قلبی در افراد در معرض خطر مرتبط است یا خیر، انجام شد.

این تجزیه و تحلیل شامل 30827 فرد در معرض خطر ابتلا به نارسایی قلبی بود که از اروپای غربی و ایالات متحده در مطالعه HOMAGE ثبت نام کرده بودند. "در معرض خطر بودن" با یک یا چند مورد از موارد زیر تعریف شد: سیگار کشیدن، چاقی، فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت و بیماری های قلبی عروقی. سن شرکت کنندگان در این مطالعه 40 سال و بالاتر بود و هیچ یک در ابتدای مطالعه به نارسایی قلبی مبتلا نبودند. شرکت کنندگان بر اساس مصرف یا عدم مصرف آسپرین در هنگام ثبت نام، طبقه بندی شدند. شرکت کنندگان برای اولین نارسایی قلبی کشنده یا غیرکشنده که نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشتند، پیگیری شدند.

میانگین سنی شرکت کنندگان 67 سال و 34 درصد زن بودند. در ابتدا، در مجموع 7698 شرکت کننده (25%) آسپرین مصرف می کردند، در طول 5.3 سال پیگیری، 1330 شرکت کننده دچار نارسایی قلبی شدند.

محققان ارتباط بین مصرف آسپرین و نارسایی قلبی را پس از تنظیم جنسیت، سن، شاخص توده بدن، سیگار کشیدن، مصرف الکل، فشار خون، ضربان قلب، کلسترول خون، کراتینین، فشار خون بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و درمان با مهارکننده های سیستم رنین- آنژیوتانسین- آلدوسترون، مسدود کننده های کانال کلسیم، دیورتیک ها، مسدودکننده های بتا و داروهای کاهش دهنده چربی، ارزیابی کردند. مصرف آسپرین به طور مستقل با 26 درصد افزایش خطر ابتلا به نارسایی قلبی جدید مرتبط بود.

برای بررسی سازگاری نتایج، محققان پس از تطبیق مصرف کنندگان و غیر مصرف کنندگان آسپرین، برای عوامل خطر نارسایی قلبی، تجزیه و تحلیل را تکرار کردند. در این تجزیه و تحلیل همسان شده، آسپرین با 26 درصد افزایش خطر تشخیص نارسایی قلبی جدید همراه بود. برای بررسی بیشتر نتایج، تجزیه و تحلیل پس از حذف بیماران با سابقه بیماری قلبی عروقی تکرار شد. در 22690 شرکت کننده (74 درصد) بدون بیماری قلبی عروقی، مصرف آسپرین با 27 درصد افزایش خطر نارسایی قلبی مرتبط بود.

دکتر Mujaj، گفت: "این اولین مطالعه ی بزرگ برای بررسی رابطه بین مصرف آسپرین و نارسایی قلبی در افراد با و بدون بیماری قلبی و حداقل یک عامل خطر بود. استفاده از آسپرین رایج است، و در مطالعه ما از هر چهار شرکت کننده یک نفر از آسپیرین استفاده می کرد. در این جمعیت، مصرف آسپرین، مستقل از سایر عوامل خطر، با بروز نارسایی قلبی همراه بود.

وی در پایان گفت: برای تأیید این نتایج به کارآزمایی‌های تصادفی چندملیتی بزرگ با شرکت بزرگسالان در معرض خطر نارسایی قلبی، نیاز داریم. تا آن زمان، مشاهدات ما نشان می‌دهد که آسپرین باید با احتیاط در افراد مبتلا به نارسایی قلبی یا دارای عوامل خطر برای این بیماری تجویز شود.

منبع:

https://www.sciencedaily.com/releases/2021/11/211123131434.htm