آمپول ساکسندا ممکن است به معکوس نمودن افزایش وزن پس از کاهش وزن اولیه ی ناشی از جراحی چاقی، کمک کند

19 نوامبر 2021- بر اساس مطالعه جدیدی که در نشست هفته چاقی 2021 ارائه شد، مصرف داروی تزریقی Saxenda(لیراگلوتید) به افرادی که پس از جراحی چاقی، مجددا دچار افزایش وزن شدند، کمک کرد تا این افزایش وزن را معکوس کنند.

ساکسندا فرمولاسیونی از داروی لیراگلوتید است که برای درمان اضافه وزن تایید شده است و یک بار در روز با دوز 3 میلی گرم تزریق می شود. همین دارو که با نامویکتوزابه بازار عرضه می شود، به عنوان درمان دیابت نوع 2 استفاده می گردد و یک بار در روز با دوز 1.2 یا 1.8 میلی گرم تزریق می شود. لیراگلوتاید یک آگونیست گیرندهGLP-1 است که با تقلید اثرات هورمونی به نامGLP-1 ، کار می کند - با اثراتی در بدن از جمله تقویت ترشح انسولین بعد از غذا، کند کردن تخلیه ی معده و کاهش گرسنگی. حتی اگر آگونیست های  GLP-1، برای کاهش وزن تجویز نشده باشند، آنها می توانند به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کنند تا وزن خود را کاهش دهند و بسیاری از پزشکان با در نظر گرفتن این نتیجه ی جانبی مفید بالقوه، آنها را تجویز می کنند.

در مطالعه ی اخیر، محققان 132 نفر را که تحت نوعی جراحی چاقی به نام Roux-en-Y بای پس معده قرار گرفتند، مورد بررسی قرار دادند. میانگین سنی شرکت کنندگان در ابتدای مطالعه 47 سال بود و 87 درصد آن ها زن بودند (زنان تمایل بسیار بالاتری نسبت به مردان به جراحی چاقی دارند). در ابتدای شرکت در مطالعه، 18 تا 120 ماه (1.5 تا 10 سال) از زمانی که شرکت‌کنندگان تحت عمل جراحی قرار گرفتند، با مدت متوسط ​​68 ماه (5 سال و 8 ماه) گذشته بود. همه شرکت کنندگان در ابتدا حداقل 25 درصد از وزن بدن خود را پس از جراحی از دست داده بودند، اما بعد از آن حداقل 10 درصد از وزن بدنشان باز گشته بود. هدف از این مطالعه، بررسی تاثیر مصرف ساکسندا در کمک به توقف یا معکوس کردن این افزایش وزن بود.

شرکت‌کنندگان به‌طور تصادفی برای مصرف ساکسندا یا دارونما (تزریق غیرفعال) با نسبت دو به یک تقسیم شدند که 89 نفر در گروه ساکسندا و 43 نفر در گروه دارونما قرار گرفتند. شرکت کنندگان در هر دو گروه مشاوره سبک زندگی را از یک متخصص تغذیه دریافت کردند و هر 3 ماه یکبار به کلینیک مراجعه کردند تا وزن بدن و سایر معیارهای سلامتی آنها ارزیابی گردد. پس از 56 هفته، اعضای گروه ساکسندا در ابتدای مطالعه به طور متوسط ​​9.65 درصد از وزن بدن خود را از دست داده بودند - بطور کامل در برخی موارد، افزایش وزنی که پس از کاهش وزن اولیه پس از جراحی چاقی رخ داده بود، معکوس شد. از سوی دیگر، اعضای گروه دارونما، علیرغم انجام مشاوره در مورد سبک زندگی به عنوان بخشی از مطالعه، به افزایش وزن خود ادامه دادند - با میانگین افزایش وزن 1.81٪ در طول دوره ی مطالعه. در حالی که کمتر از یک نفر از هر 20 عضو گروه دارونما، حداقل 5 درصد از وزن بدن خود را در طول دوره مطالعه از دست داده بود، تقریباً از هر 10 نفر در گروه ساکسندا، هفت نفر توانستند حداقل 5 درصد از وزن بدن خود را از دست بدهند.

محققان به این نتیجه رسیدند که ساکسندا و احتمالاً سایر آگونیست‌های گیرندهGLP-1 ، می‌توانند به طور بالقوه به یک درمان استاندارد برای مواردی تبدیل شوند که در آن کاهش وزن پس از جراحی چاقی در نهایت دوباره بر می گردد. آنها خاطرنشان کردند که این دارو به طور کلی به خوبی تحمل می شود، با مشکلات گوارشی جزئی( به عنوان شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده) و از هر چهار نفری که این دارو را دریافت کرده اند، یک نفر می تواند پس از جراحی چاقی به کمترین وزن بدن خود یا حتی وزنی پایین تر، دست یابد.

منبع:

https://www.diabetesselfmanagement.com/news-research/2021/11/19/saxenda-may-help-reverse-regaining-of-weight-after-bariatric-surgery/