21 سپتامبر 2022 - یک مطالعه ی جهانی گسترده به رهبری محققان دانشگاه گوتنبرگ نشان داد که عوامل خطر بیماری قلبی عروقی تا حد زیادی برای زنان و مردان، یکسان است.

این مطالعه که اکنون درThe Lancet منتشر شده است، شامل شرکت کنندگانی از کشورهای پردرآمد و با درآمد متوسط ​​و کم درآمد بود. داده های مورد بررسی از مطالعه اپیدمیولوژیک شهری آینده نگر(PURE)  گرفته شده است.

این مطالعه شامل 155724 فرد 35 تا 70 ساله از 21 کشور، در پنج قاره بود. شرکت کنندگان هیچ سابقه بیماری قلبی عروقی در زمان شرکت در مطالعه نداشتند. تمام موارد بیماری های قلبی عروقی کشنده، حمله قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلبی در طول دوره پیگیری که به طور میانگین ده سال بود، ثبت شد.

عوامل خطر مورد مطالعه عبارت بودند از عوامل متابولیکی (مانند فشار خون بالا، چاقی و دیابت)، رفتاری (سیگار کشیدن و رژیم غذایی)، و روانی اجتماعی (وضعیت اقتصادی و افسردگی).

هیچ تفاوت جنسیتی یا درآمدی مشخص نشد

فاکتورهای خطر متابولیک در هر دو جنس مشابه بودند، به جز مقادیر بالای لیپوپروتئین با چگالی کم(LDL، که اغلب به عنوان کلسترول بد شناخته می‌شود) که ارتباط آن با بیماری‌های قلبی عروقی در مردان قوی‌تر بود. با این حال، به نظر محققان، این یافته نیاز به تایید در مطالعات بیشتری دارد.

علائم افسردگی یکی دیگر از عوامل خطر برای بیماری های قلبی عروقی بود که در بین مردان بارزتر از زنان بود. از سوی دیگر، ارتباط بین رژیم غذایی نامناسب و بیماری‌های قلبی عروقی در زنان بیشتر بود، و سیگار کشیدن، اگرچه به طور قابل توجهی در میان مردان شایع تر است، به همان اندازه یک عامل خطرزا برای زنان بود.

به طور کلی، محققان فاکتورهای خطر بسیار مشابهی را برای بیماری های قلبی عروقی برای شرکت کنندگان مرد و زن، صرف نظر از سطح درآمد کشورهایشان، یافتند. این امر اهمیت راهبردهای پیشگیری از بیماری را نیز نشان می دهد که برای هر دو جنس یکسان است.

شباهت ها بیشتر از تفاوت ها

خطر کلی کمتر بیماری های قلبی عروقی در زنان، به ویژه حمله قلبی (سکته قلبی)، ممکن است با تحمل بیشتر زنان جوان در برابر عوامل خطر توضیح داده شود. استروژن آنها دیواره عروق را سازگارتر می کند و بر ظرفیت کبد برای خلاص شدن از شرLDL تأثیر می گذارد.

در میان زنان مورد مطالعه (90934 نفر)، 5.0 مورد سکته مغزی، حمله قلبی و/یا بیماری قلبی عروقی به ازای هر 1000 نفر در سال ثبت شد. در گروه مردان (64790 نفر) نیز تعداد مشابه بود (8.2 مورد).

پروفسور Annika Rosengren، از آکادمی Sahlgrenska در دانشگاه گوتنبرگ، دومین نویسنده ی این مطالعه، گفت: وقتی صحبت از بیماری های قلبی عروقی در مردان و زنان می شود، شباهت ها از نظر عوامل خطر به طور قابل توجهی بیشتر از تفاوت ها است. اما مردان نسبت به سطوح بالای LDL، یا همان کلسترول بد، آسیب‌پذیرتر هستند و ما بر اساس مطالعات دیگر می‌دانیم که تغییرات پاتولوژیک در شریان‌های کرونر در مردان در سنین پایین‌تری نسبت به زنان ایجاد می‌ گردد و مردان خیلی زودتر به انفارکتوس میوکارد مبتلا شوند. در رابطه با سکته ی زودهنگام، تفاوت‌های جنسی کمتر بارز است، همانطور که در مطالعات دیگر نیز دیده‌ایم.

منبع:

https://www.news-medical.net/news/20220921/Cardiovascular-disease-risk-factors-are-largely-the-same-for-women-and-men-study-shows.aspx