گروهی از بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 مراقبت های مناسب را برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی دریافت نمی کنند

22 نوامبر 2021 - یک مطالعه ی جدید از دانشگاه فنلاند شرقی، شکاف ها و تفاوت های جنسیتی را در مدیریت فعلی دیابت نوع 2 نشان داد. بر اساس مطالعه ای که در بین بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در کارلیای شمالی، فنلاند شرقی انجام شد، دیابت نوع 2 اغلب با افزایش سطح کلسترول همراه است، اما بسیاری از بیماران درمان مناسب برای کاهش کلسترول را دریافت نمی کنند.

دیابت نوع 2 عامل خطر اصلی برای بیماری های قلبی عروقی مانند بیماری عروق کرونر و نارسایی قلبی و همچنین مرگ زودرس است. برای پیشگیری یا حداقل به تأخیر انداختن عوارض، مراقبت‌های بهداشتی منظم، کنترل خوب قند خون، کاهش کلسترول لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL-C) و کاهش سایر عوامل خطر، مورد نیاز است.

یک مطالعه جدید از دانشگاه فنلاند شرقی نشان می‌دهد که علیرغم دستورالعمل‌هایی که به طور مداوم توصیه می‌کنند که LDL-C بالا را با استاتین‌ها با دوزهای متوسط ​​تا بالا درمان کنید، کنترل LDL-C و تجویز استاتین پایین‌تر از حد مطلوب باقی می‌ماند. در این مطالعه، سوابق سلامت الکترونیکی 8592 بیمار دیابت نوع 2 در کارلیای شمالی، در فنلاند شرقی، که بین سال‌های 2012 تا 2017 تحت خدمات مراقبت‌های اولیه و تخصصی قرار گرفته بودند، تجزیه و تحلیل شد.

محققان مقادیر LDL-C را در طول زمان تجزیه و تحلیل کرده و چهار گروه را با مسیرهای مختلف شناسایی کردند. اکثر بیماران (86 درصد) دارای مقادیر نسبتاً پایدار LDL-C در سطوح متوسط ​​بودند و تنها تعداد کمی از بیماران افزایش معنی‌دار (3 درصد) یا کاهش (4 درصد) LDL-C را در طول پیگیری نشان دادند. با این حال، دومین گروه بزرگ (8 درصد) از بیماران بطور مداوم دارای سطوح هشداردهنده بالایی ازLDL-C  -  در حدود 3.9 میلی مول در لیتر- بودند.

در گروهی که بطور مداوم دارای " LDL-C بالا" بودند، کمترین نسبت بیماران تحت درمان با شدت متوسط ​​و بالا و همچنین هر نوع درمان با استاتین، وجود داشت. نسبت بیماران دریافت کننده ی هرگونه درمان با استاتین، حتی از 42 درصد به 27 درصد در میان مردان و از 34 درصد به 23 درصد در میان زنان، بین سال‌های 2012 تا 2017 کاهش یافته بود.

دکتر لورا اینگلین از دانشگاه فنلاند شرقی، گفت: ما تفاوت‌های جنسی قابل توجهی را در فرآیندهای مراقبت و نتایج مشاهده کردیم. سطح متوسط  ​​LDL-Cدر تمام گروه‌های شناسایی شده، در میان زنان به طور قابل‌توجهی بالاتر بود و زنان هر گونه درمان با استاتین و درمان با شدت بالا را کمتر از مردان دریافت کرده بودند.

این مطالعه ناهمگونی قابل توجهی را در مورد فرآیندهای مراقبت طولی، نتایج و درمان‌ها شناسایی کرد که به شکاف‌ها در مدیریت فعلی دیابت اشاره دارد. تلاش برای کنترلLDL-C ، باید افزایش یابد به ویژه در بیمارانی که سطح LDL-C در آنها به طور مداوم بالا می باشد، تا با شروع هر چه زودتر درمان یا تشدید درمان با استاتین و در صورت امکان شروع مجدد درمان پس از قطع آن، وضعیت آنها کنترل شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-patients-diabetes-cardiovascular-diseases.html