مصرف آسپیرین با دوز پایین بر خطر زوال عقل در افراد مبتلا به دیابت تاثیری ندارد

19 نوامبر 2021- یک مطالعه جدید نشان می دهد که آسپرین با دوز پایین بر خطر زوال عقل در بزرگسالان مبتلا به دیابت نوع 2 هیچ تاثیر کاهشی یا افزایشی ندارد.

به گفته ی پرفسور جین آرمیتاژ، نویسنده ی این مطالعه، از دانشگاه آکسفورد در انگلستان، "این اطمینان بخش است که مصرف منظم آسپرین توسط میلیون ها نفر در سراسر جهان برای محافظت در برابر خطر حمله قلبی و سکته مغزی، سبب زوال عقل آنها نمی شود."

پروفسور آرمیتاژ، استادکارآزمایی‌های بالینی و اپیدمیولوژی، افزود: بر اساس این نتایج کسب سود متوسطی از مصرف آسپرین با دوز کم روزانه بر خطر زوال عقل، محتمل است. با این حال، برای اطمینان بیشتر به مطالعاتی با افراد بیشتری نیاز داریم که به زوال عقل مبتلا هستند.

این مطالعه که روز دوشنبه در نشست مجازی سالانه انجمن قلب آمریکا ارائه شد، شامل بیش از 15000 شرکت کننده در بریتانیا بود که به دیابت نوع 2 مبتلا بودند. آنها در شروع مطالعه هیچ سابقه ای از زوال عقل، حمله قلبی یا سکته نداشتند.

نیمی از آنها روزانه یک عدد آسپرین 100 میلی گرمی مصرف کردند و نیمی از آنها یک قرص دارونما مصرف نمودند. آنها نزدیک به نه سال، با میانگین حدود هفت سال درمان شدند و تقریباً برای دو سال دیگر تحت نظارت قرار گرفتند.

بر اساس این مطالعه، بیش از 1100 شرکت‌کننده در طول این مدت دچار زوال عقل گسترده شدند که شامل زوال عقل، اختلال شناختی یا هذیان یا سردرگمی است.

پرفسور آرمیتاژ در بیانیه خبری انجمن قلب گفت: نتایج ما هیچ اثر واضحی از مصرف آسپرین با دوز کم روزانه را بر خطر زوال عقل نشان نمی دهد، البته کاهش 9٪ نسبتی در خطر زوال عقل دیده شد که از نظر آماری معنی دار نمی باشد. با این حال، یک عدم اطمینان در مورد این 9٪ سود متوسط وجود دارد، زیرا ما شاهد کاهش 19درصدی تا افزایش 2 درصدی در خطر زوال عقل افراد شرکت کننده بودیم.

نویسندگان مطالعه متوجه شدند که رویدادهای عروقی جدی، مانند حمله قلبی یا دوره های خونریزی عمده مانند سکته مغزی، با زوال عقل مرتبط هستند. احتمال ابتلا به زوال عقل، از دست دادن حافظه، سردرگمی یا زوال ذهنی در شرکت‌کنندگانی که یک رویداد عروقی بزرگ داشتند، تقریباً 2.5 برابر بیشتر از افرادی بود که یک رویداد عروقی بزرگ نداشتند.

احتمال ابتلا به زوال عقل، از دست دادن حافظه، سردرگمی یا زوال ذهنی در شرکت کنندگانی که خونریزی عمده داشتند دو برابر بیشتر از افرادی بود که خونریزی نداشتند.

پرفسور آرمیتاژ گفت: اثر کلی آسپرین بر زوال عقل و اختلالات شناختی نامشخص است. آسپرین ممکن است با جلوگیری از برخی سکته های مغزی ناشی از انسداد، از زوال عقل محافظت کند، یا ممکن است به دلیل خونریزی در مغز این خطر را افزایش دهد.

محققان قصد دارند بررسی و نظارت بر شرکت کنندگان این مطالعه، را برای چندین سال دیگر ادامه دهند.

مطالعات ارائه شده در جلسات معمولاً مقدماتی در نظر گرفته می شوند تا زمانی که در یک مجله پزشکی معتبر منتشر شوند.

منبع:

https://www.usnews.com/news/health-news/articles/2021-11-19/low-dose-aspirin-wont-affect-dementia-risk-in-people-with-diabetes