تلاش محققان در نوتردام به ساده کردن زندگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 منجر خواهد شد

20 نوامبر 2021- 5.8 درصد از تمام موارد ابتلا به دیابت را دیابت نوع 1 شامل می شود. این بیماری بر تولید انسولین در بدن تأثیر می گذارد، هورمونی که قند خون یا گلوکز را از جریان خون به سلولها منتقل می کند تا در سلول به انرژی مورد نیاز بدن تبدیل شود. بدون انسولین، قند موجود در جریان خون می تواند به سطوح خطرناک بالایی برسد که ممکن است منجر به کما یا مرگ شود. این بیماری را می توان با تزریق انسولین یا دریافت انسولین از طریق پمپ انسولین کنترل کرد، اما اگر سطح قند خون خیلی پایین باشد، می تواند زندگی فرد را تهدید کند.مدیریت دیابت نوع 1 ، در حقیقت یک تعادل ظریف است و نیاز به نظارت شبانه روزی دارد.

دکتر Matt Webber، دانشیار مهندسی شیمی و بیومولکولی در نوتردام، گفت: کنترل قند خون به نوعی هدف اصلی درمان دیابت نوع 1 است. حفظ قند خون در یک "نقطه ی مطلوب" واقعاً کمی چالش برانگیز است که فکر می کنم به حل این مشکل فراخوانده شده ام.

دکتر Webber، سال هاست که در مورد دیابت مطالعه کرده است و اکنون در تلاش است تا این مدیریت متعادل کننده را بیشتر به یک مسیر مستقیم و ساده تبدیل کند.

او گفت: ما به دنبال فناوری‌های بهتری هستیم که گزینه‌های درمانی بهتری را برای کنترل قند خون ارائه می‌دهند: قند خونی که خیلی بالا نمی‌رود، خیلی پایین نمی‌آید، و بدون دخالت زیاد فرد در یک محدوده طبیعی حفظ می‌شود.

به گفته Webber، سیستم‌های نظارت خودکار فعلی می‌توانند در صورت نیاز انسولین یا گلوکز را تجویز کنند، ولی هنوز افراد مبتلا به دیابت کمی بر اساس حدس و گمان عمل می کنند، آلگوریتمهای هوش مصنوعی بکار گرفته شده در این سیستم ها هنوز به کمی یادگیری نیاز دارند، در حقیقت اکنون کمی تاخیر از نظر داده هایی که دریافت می کنند و دوزی که ارائه می دهند، وجود دارد.

در حالی که این سیستم ها هنوز یک جهش بزرگ در مدیریت دیابت نوع 1 محسوب می شوند، Webber در حال کار برای ایجاد یک فناوری جدید است که به دیابتی ها اجازه می دهد با نگرانی کمتری زندگی کنند.

او گفت: اگر بتوانیم فناوری را کمی هوشمندتر کنیم، می‌توانیم فشار زیادی که به بیماران یا مراقبین آنها برای برخی از این تصمیم‌گیری‌ها و حدس‌ها وارد می شود را حذف کنیم و به آن‌ها اجازه دهیم زندگی خود را آسوده تر بگذرانند.

این تحقیق هنوز در مراحل اولیه خود است، اگرچه Webber می گوید داده های فعلی امیدوار کننده است و ممکن است روزی زندگی بیماران دیابتی نوع 1 را بهبود بخشد.

او گفت: "ما امیدواریم که تحقیقات ما خوش‌بینی مردم را افزایش دهد چرا که درمان‌های بهتری در راه هستند، ما آگاه هستیم که فناوری‌ها هر روز در حال بهتر شدن هستند و می‌خواهیم به نوآوری و توسعه چیزهای جدیدی ادامه دهیم که می‌تواند استاندارد مراقبت را متحول کند."

دکتر Webber، می‌گوید: این فرآیند هنوز ممکن است سال‌ها طول بکشد تا این فناوری بتواند بطور بالینی استفاده شود، اما با موفقیت مستمر در این راه، زندگی بیماران مبتلا به دیابت نوع 1 می‌تواند در دهه‌های آینده تغییر کند.

منبع:

https://www.abc57.com/news/research-at-notre-dame-aims-to-simplify-life-for-type-1-diabetics