حذف سلول های ناکارآمد علائم دیابت را کاهش می دهد

22 نوامبر 2021- محققان UConn Health گزارش دادند که از بین بردن سلول های پیر و ناکارآمد در چربی انسان، علائم دیابت را نیز کاهش می دهد. این کشف می تواند منجر به درمان های جدیدی برای دیابت نوع 2 و سایر بیماری های متابولیک شود.

سلول‌های بدن ما دائماً خود را تجدید می‌کنند و سلول‌های قدیمی‌تر پیر می‌شوند و با تولد سلول‌های جدید می‌میرند. اما گاهی این روند به اشتباه پیش می رود و این سلول های پیر(senescent cells) و آسیب دیده در بافت باقی می مانند و تأثیر بدی بر سلول‌های اطراف خود می گذارند. تأثیر بد آنها نحوه ی کنترل قندها یا پروتئین ها توسط سلول های مجاور را تغییر می دهد و بنابراین باعث ایجاد مشکلات متابولیکی می شوند.

در دیابت نوع 2، اکثر افراد دچار مقاومت به انسولین هستند که ناشی از چاقی، ورزش نکردن و رژیم غذایی نامناسب است. بر اساس یافته های جدید دکترMing Xu  و همکارانش از دانشکده پزشکی UConn، مقاومت به انسولین همچنین ارتباط زیادی با سلول های پیر در چربی بدن افراد دارد. آنها در مقاله ی منتشر شده در شماره 22 نوامبرCell Metabolism ، نوشتند: به نظر می رسد پاکسازی این سلول های پیر باعث توقف رفتار دیابتی در موش های چاق می شود. اثرات منفی چربی بر متابولیسم نتایج ناگواری دارد. به گفته ی محققان، اگر این روش درمانی در انسان به خوبی جواب دهد، می تواند یک درمان تغییر دهنده ی بازی برای دیابت باشد.

دکتر Xu و همکارانش اثربخشی ترکیبی از داروهای آزمایشی، داساتینیب(dasatinib) و کوئرستین(quercetin) را آزمایش کردند. مطالعات قبلی نشان داده بود که داساتینیب و کوئرستین طول عمر و سلامتی را در موش‌های مسن افزایش می‌دهند. در این مطالعه، آنها دریافتند که این داروها می توانند سلول های پیری را در کشت بافت چربی انسان از بین ببرند. این بافت ها توسط افراد چاق که به مشکلات متابولیک مبتلا بودند، اهدا شده بود. بدون درمان، بافت‌های چربی انسان، سبب بروز مشکلات متابولیکی در موش‌های دارای نقص ایمنی می شوند. پس از درمان با داساتینیب و کوئرستین، اثرات مضر بافت چربی تقریباً از بین رفت.

دکتر Xu، می گوید: "این داروها می توانند چربی انسان را سالم کنند و این می تواند عالی باشد." نتایج بسیار چشمگیر بود و مسیر را برای آزمایش‌های بالینی بالقوه باز کرد."

دکتر Xu و همکارانش در UConn Health و کلینیک مایو، اکنون به دنبال استفاده از ترکیب داساتینیب و کوئرستین در آزمایشات بالینی هستند تا تاثیر این داروها را بر دیابت نوع 2 در بیماران ارزیابی کنند. دکترXu  ، تاکید کرد: نتایج آزمایشات بالینی ما بسیار امیدوارکننده بود، با این حال آزمایشات بالینی در مقیاس بزرگ برای بررسی اثربخشی و ایمنی این داروها در انسان، قبل از استفاده بالینی کاملاً حیاتی است.

تیم تحقیقاتی همچنین بر روی یک جمعیت سلولی پیری، که قبلاً بررسی نشده بودند، تمرکز کرده است. این سلول های پیری، سطوح بالایی از  p21، یک مهارکننده کیناز وابسته به سیکلین، و یکی از نشانگرهای کلیدی برای پیری سلولی را تولید می کنند. با استفاده از یک مدل موش جدید، تیم دکتر Xu نشان داد که پاکسازی این سلول‌های پیری یک‌بار در هر ماه، برای کاهش سرعت پیشرفت دیابت و کاهش علائم دیابت در موش‌های چاق مؤثر است.

دکتر Xu  می‌گوید: تحقیقات قبلی بر روی نشانگرهای سلولی مختلف متمرکز بودند، اما اثرات پاکسازی سلول‌هایی که p21 را به شدت تولید می‌کنند، آنقدر در کاهش علائم دیابت موثر بود که باید در تحقیقات آتی به این نشانگر توجه بیشتری شود.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2021-11-deleting-dysfunctional-cells-alleviates-diabetes.html