یک کمک مالی بزرگ برای توسعه ی تست غربالگری دیابت نوع 1 در دوران کودکی

11  ژوئیه 2018 - یک آزمون غربالگری دیابت نوع 1 برای کودکان، در تلاش برای جلوگیری از این بیماری و عوارض احتمالی آن در حال توسعه است.

JDRF، که بر روی تامین بودجه ی تحقیقات برای کمک به ابداع درمان واقعی برای دیابت نوع 1 و عوارض مرتبط با این بیماری، متمرکز است، به یک شرکت تشخیصی آمریکایی مبلغ هفتصد هزار دلار (519هزار پوند) کمک مالی کرده است. این بودجه برای پیدا کردن راهی برای آزمایش بزاق یا خون افراد جوان برای تشخیص دیابت نوع 1 استفاده خواهد شد.

با این بودجه، شرکت Enable،  که یک شرکت تشخیصی با همکاری  UC Berkeley وStanford StartX   است، برای دو سال آینده با همکاریJDRF  و بخش غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه استنفورد تلاش می کند تا روشی را برای شناسایی اتوآنتی بادی سلولهای بتا بوسیله ی آگلوتیناسیونPCR  یا ADAP  گسترش دهد. این روش می تواند به شناسایی کودکانی که در معرض بیشترین خطر ابتلا به دیابت نوع 1 قرار دارند، کمک کند.

شرکت Enable قبل از این، از موسسه ی ملی دیابت و بیماری های دستگاه گوارش و کبد(NIDDK) برای بررسی روشADAP به منظور تشخیص اتوآنتی بادی های سلول های تولید کننده ی انسولین در پانکراس، قبل از شروع دیابت نوع 1 ، بودجه ای را دریافت کرده بود.

دیابت نوع 1 به طور معمول در دوران کودکی تشخیص داده شده است، و تصور می شود حدود 90٪ از جوانان مبتلا به دیابت، به این نوع دیابت مبتلا باشند، اگر چه تعداد موارد تشخیص دیابت نوع 2 ، در میان افراد جوان در حال افزایش است.

هنوز اطلاعات زیادی در مورد اینکه چرا برخی افراد جوان که استعداد ژنتیکی به این بیماری ندارند، به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند، وجود ندارد.

Jessica Dunne، مدیر تحقیق JDRF گفت: ما در مورد پتانسیل فن آوری Enable برای تشخیص اتوآنتی بادی ها در مقدار کمی بزاق یا خون هیجان زده هستیم. پیشگیری بخش مهمی از ماموریتJDRF  برای درمان دیابت نوع 1 است و آزمایشاتی مانند این می تواند موانع را کنار زده و یک گام مهم در جهت توانایی غربالگری تمام کودکان برای خطرT1D محسوب می شود.

 Benedict Jefcote، سردبیر Diabetes.co.uk گفت: در حالی که پیشگیری امید زیادی برای آینده است، یک غربالگری اولیه ممکن است برای کمک به تشخیص زودهنگام کودکان و جلوگیری از خطر ابتلا به کتواسیدوز قبل از تشخیص، موثر باشد.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jan/major-grant-to-develop-childhood-type-1-diabetes-screening-test-91133315.html