یک کشف جدید می تواند درمان های افسردگی را در دیابت نوع 1 بهبود بخشد

7ژوئن 2018 - یک کشف جدید می تواند منجر به ابداع درمانهایی بهتر برای افراد مبتلا به دیابت نوع 1 شود که همچنین از افسردگی رنج می برند..
دانشمندان دانشگاه Lund در سوئد می گویند: غلظت یک پروتئین التهابی به نامgalectin-3  می تواند در تشخیص و درمان افسردگی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 مهم باشد.
galectin-3  در بروز پاسخ های التهابی سیستم ایمنی که به ترمیم بافت آسیب دیده- مانند پاسخ به جراحت یا بیماری- کمک می کند، نقش دارد.اما سطوح بالاتری از آن با اختلالاتی از جمله بیماری آلزایمر و بیماریهای قلبی عروقی ارتباط دارد.
پژوهش قبلی نشان داده است که سطح بالایی از التهاب همراه با افسردگی و دیابت دیده می شود، اما نقش گالکتین-3 در هر دوی این بیماریها بررسی نشده است.
محققان سطح گالکتین-3 را به مدت یک سال در 283 مرد و زن مبتلا به دیابت نوع 1 که بنا بر اظهارات خودشان به افسردگی مبتلا بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

دکتر Eva Olga Melin ، نویسنده ی ارشد این مقاله، گفت: ما دریافتیم که در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 که به افسردگی نیز مبتلا هستند، غلظت گالکتین 3 بالاتر است، اما هیچ تغییر متابولیسمی مرتبط با دیابت نمی تواند موجب این افزایش غلظت شده باشد.
از آنجایی که افسردگی در میان افراد مبتلا به دیابت رایج است، محققان امیدوارند که بتوانند یافته های خود را در مطالعات آینده تایید و همچنین یک رابطه علیتی را بین گالکتین 3 و خطر افسردگی، اثبات کنند سپس با کشف اهداف درمانی جدید در آینده، بتوانند به کاهش خطر افسردگی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کمک کنند.

دکترMelin  افزود: افسردگی یک اختلال رایج است، بنابر این یافته ها ما به تحقیقات بیشتری درباره نقش گالکتین-3 نیز داریم، تحقیقات آتی منجر به بهبود تشخیص و احتمالا نتایج درمانی بهتر در بیماران خواهد شد. یافته های این پژوهش به صورت آنلاین در Endocrine Connections منتشر شده است.

یادداشت سردبیر: در حالی که احتمال ابتلا به افسردگی در افراد مبتلا به دیابت بیشتر از افراد غیر دیابتی است، از راه های بسیاری می توان افسردگی را بدون دارو، درمان نمود.کنترل خوب قند خون از طریق یک رژیم غذایی سالم با غذاهای واقعی و فرآوری نشده باعث بهبود سطح انرژی و همچنین بهبود خلق و خو می شود.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/jun/new-discovery-could-improve-depression-treatments-in-type-1-diabetes-93833484.html