یک مطالعه ی جدید نشان داد که چگونه رژیم بسیار کم کالری می تواند دیابت نوع 2 را معکوس کند

9 نوامبر 2017- در یک مطالعه‌ی جدید به رهبری محققان دانشگاه Yale مشخص گردید که چگونه یک رژیم غذایی بسیار کم کالری می‌تواند بسرعت دیابت نوع 2 را در مدلهای حیوانی معکوس کند. چنانچه این نتایج در انسان نیز تایید گردد، اهداف دارویی بالقوه‌ای برای درمان این بیماری مزمن شایع ارائه خواهد شد. نتایج این مطالعه‌ در مجله‌ی Cell Metabolism منتشر شد.

براساس پیش بینی‌های اخیر مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریهای آمریکا، یک سوم از افراد آمریکایی تا سال 2050 به دیابت نوع 2 مبتلا خواهند بود. گزارشات نشان می‌دهد که این بیماری در بسیاری از بیمارانی که تحت عمل جراحی باریاتریک (جراحی کاهش وزن) قرار گرفته‌اند، از بین می‌رود. پس از این جراحی، قبل از کاهش وزن قابل توجه بالینی، بیماران به شدت با محدودیت دریافت کالری و خوردن غذا روبرو می‌شوند.

 این گروه از محققان بر درک مکانیزم‌هایی که با محدودیت کالری شدید بسرعت موجب بهبودی دیابت نوع 2 می‌شود، تمرکز کردند.

 محققان تاثیر یک رژیم غذایی بسیار کم کالری (VLCD) را که شامل یک چهارم غذای مصرف شده‌ی نرمال بود بر روی یک مدل جونده‌ی مبتلا به دیابت نوع 2 آزمایش کردند. محققان از یک رویکرد ایزوتوپ پایدار(که به طور طبیعی وجود دارد) که اخیراً آنرا توسعه داده‌اند، برای دنبال کردن و محاسبه‌ی تعداد فرایندهای متابولیکی که منجر به افزایش تولید گلوکز در کبد می‌شوند، استفاده کردند. این روش که بنام PINTA شناخته می‌شود به محققان اجازه داد که یک مجموعه‌ی جامع از آنالیز‌های کلیدی جریانهای متابولیکی را در داخل کبد انجام دهند، چرا که این جریانهای متابولیکی کلیدی ممکن است منجر به مقاومت به انسولین و افزایش میزان تولید گلوکز توسط کبد شود- دو فرایند کلیدی که موجب افزایش غلظت قند خون در دیابت می‌شود.

محققان با استفاده از این رویکرد توانستند سه مکانیسم اصلی را برای تأثیر چشمگیر رژیم VLCD در کاهش سریع غلظت گلوکز خون در حیوانات دیابتی، شناسایی کنند.

در کبد، رژیم VLCD موجب کاهش تولید گلوکز به سه طریق زیر می شود: 1) کاهش تبدیل لاکتات و اسیدهای آمینه به گلوکز،2) کاهش سرعت تبدیل گلیکوژن کبدی به گلوکز،3) کاهش محتوی چربی کبد که به نوبه‌ی خود موجب بهبود پاسخ کبد به انسولین می‌شود. این تأثیرات مثبت رژیم غذایی VLCD تنها در مدت 3 روز اتفاق می‌اتفد.

 نویسنده‌ی ارشد این تحقیق دکتر Shulman استاد پزشکی و فیزیولوژی سلولی و مولکولی در انستیتوی پزشکی هوارد هیوز گفت: با استفاده از این روش برای بررسی جامع متابولیسم کربوهیدرات‌ها و چربی در کبد، ما نشان دادیم که ترکیبی از این سه مکانیسم مسئول تغییرات سریع هایپرگلایسمی پس از رژیم بسیار کم کالری می‌باشد.

گام بعدی محققان اثبات این یافته در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 است که تحت عمل جراحی باریاتریک یا تحت رژیم غذایی بسیار کم کالری قرار گرفته‌اند. تیم دکتر Shulman درحال حاضر استفاده از روش PINTA را در انسان آغاز کرده‌اند.

 دکتر Shulman گفت: چنانچه این نتایج در انسان نیز تایید شود ما اهداف دارویی جدیدی را برای درمان موثرتر  بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 در اختیار خواهیم داشت.

منبع وسایت خبر:

Cell Metabolism, November 2017 DOI: 10.1016/j.cmet.2017.10.004

www.sciencedaily.com/releases/2017/11/171109131240.htm