یک سیستم نظارت مداوم بر قند خون نتایج دقیقی را برای مدت 10 روز ارائه نمود

2 اوت 2018 – سیستم " Dexcom G6" که یک سیستم نظارت مداوم بر قند خون(CGM) است، اطلاعات دقیقی برای مدت 10 روز متوالی در یک تحقیق جدید، ارائه نمود.
به گفته نویسندگان این تحقیق،G6  همچنین چندین موانع بالقوه ی افزایش استفاده از دستگاه های نظارت مداوم بر قند خون را از میان برداشته است. محققان امیدوارند که این یافته ها باعث افزایش استفاده از CGM  توسط افراد مبتلا به دیابت شود.
G6  تنها دستگاه نظارت مداوم بر قند خون است که در ماه ژوئن علامت CE به آن اعطا شد. این علامت تایید می کند که مشخصات این دستگاه مطابق با الزامات اصلی دستگاه های پزشکی
MDD بر اساس قوانین اتحادیه ی اروپا است.
از ویژگیهای این دستگاه، اندازه گیری مداوم قند خون در طی 10 روز بدون نیاز به آزمایش انگشتی قند خون برای کالیبراسیون و آسانی قرار دادن سنسور آن در زیر پوست است. سنسورهای G6 همچنین از سنسورهای قبلی دستگاه های Dexcom باریک تر هستند.
در حال حاضر دستگاه G6 در انگلستان در دسترس است، اما هنوز NHS هزینه ی آن را متقبل نمی شود، محققان Dexcom تلاش می کنند تا نشان دهند که این دستگاه برای تأیید NHS به اندازه کافی مقرون به صرفه است.
در این مطالعه، 262 بزرگسال و کودک مبتلا به دیابت نوع 1 یا دیابت نوع 2 از G6 برای مدت 10 روز استفاده کردند.
سپس قند خون آنها با غلظت قند خون شرکت کنندگان کنترل شده ی همسان که در محیط آزمایشگاهی اندازه گیری شده بود، مقایسه گردید.
نتایج مشابهی در میان گروههای G6 و غیر G6 در هنگام بررسی تفاوت میانگین بین خوانش های قند خون مشاهده شد. میزان بقای سنسور برای 10 روز استفاده، 87 درصد بود.
زنگ هشدار هیپوگلایسمی که وقوع افت قند خون را در عرض 20 دقیقه پیش بینی می کند، به طور مناسب 30 دقیقه قبل از یک هیپوگلایسمی در 84درصد از زمانها عمل نمود.
با استفاده از یافته های مثبت این تحقیق، محققان تعدادی از مزایای بالینی G6 را از جمله عدم
نیاز به کالیبراسیون با خونگیری از انگشت و تست با گلوکومتر، سادگی وارد نمودن و همچنین سازگاری در عملکرد سنسور آن را بیان کردند.
نویسندگان به این نتیجه رسیدند که سیستم G6 موانعی که بر سر را استفاده از CGM ها وجود دارد حذف می کند و ممکن است باعث افزایش استقبال از CGM ها  توسط افراد مبتلا به دیابت شود.
یافته های این تحقیق در مجله Diabetes Technology & Therapeutics به صورت آنلاین منتشر شده است.

منبع:

https://www.diabetes.co.uk/news/2018/aug/dexcom-g6-cgm-provides-accurate-10-day-readings-in-new-trial-98671586.html