یک دستگاه جدید که به پیوند سلولهای بنیادی در دیابت نوع 1 کمک می کند

19 اکتبر 2017- محققان دانشگاه کالیفرنیا (UCSF) دستگاه جدیدی را طراحی کرده‌اند که سلولهای بنیادی تولید کننده‌ی انسولین را در برگرفته و می‌تواند روشهای درمانی پیوند را در آینده متحول نماید. این تکنولوژی که encapsulation نامیده می‌شود، از سلولهای کارآمد جزایر لانگرهانس در بدن افراد مبتلا به دیابت نوع 1 در برابر حمله‌ی خودایمنی محافظت می‌کند.

این دستگاه جدید قابل کاشت در بدن توسط Tejal Desai و همکارانش در دانشکده ی داروسازی دانشگاه پزشکی کالیفرنیا تولید شده است و به عنوان یک پوشش محافظتی برای سلولهای جدید عمل می‌کند.

 هنگامیکه این دستگاه در زیر پوست کار گذاشته می‌شود، سلولهای درون این پوشش محافظ می‌تواند از طریق غشای خارجی متخلخل این دستگاه، محیط پیرامون خود را ارزیابی کرده و با محیط اطراف خود ارتباط برقرار کنند. این منافذ به اکسیژن اجازه ی ورود می دهند و سلولها در پاسخ به مقدار قند خون، انسولین ترشح کرده و از طریق این منافذ وارد محیط پیرامون خود می کنند، درحالیکه از سلولهای جدید در برابر واکنش‌های خودایمنی محافظت می‌شود.

این نوع ابزار ایزوله سازی سلولها از سیستم ایمنی، امیدوار کننده هستند، این ابزار به افراد اجازه می‌دهد که بدون استفاده از داروهای سرکوبگر ایمنی در طول عمر خود، پیوند دریافت کنند. این داروهای سرکوبگر سبب عوارض دراز مدتی از جمله عفونت و سرطان می‌شوند.

 پیشرفت در دستگاه اینکپسولیشن جدید، از جمله استفاده از بیومتریال خاص موجب کاهش خطر فیبروز( ایجاد بافت اسکار) در محل پیوند و بهبود عملکرد جزایر می‌شود. غشاء این دستگاه از نانو منافذی ساخته شده است که مانع از نفوذ سلولهای پیوندی به سایر بافتها می‌شود و خروج آنها را از بدن آسانتر می‌کند.

دستگاه اینکپسوله‌ی سلولی ساخت دکتر Desai، توجه شرکت‌های بیوتکنولوژی را به پیشرفت تحقیقات دیابت نوع 1 جلب کرده است و اخیراً برای استفاده توسط شرکت بیوتکنولوژی آمریکایی Encellin مجوز گرفته است. این دستگاه جدید با سیستم تحویل سلولی قابل کاشت شرکت Encellin یکپارچه شده و تاکنون تنها بروی حیوانات آزمایش شده است اما آماده ی تحقیقات آتی در زمینه درمانهای مبتنی بر سلولهای بنیادی در افراد مبتلا به دیابت نوع 1 است.

 کپسوله کردن و حفاظت از سلولهای جزایر یک مانع حیاتی است که قبل از تبدیل شدن این روش به یک درمان واقعی با سلولهای بنیادی، باید بر آن غلبه شود. بهبود تکنیک‌های کپسوله سازی گام مهمی در این جهت می باشد.

منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/oct/new-encapsulation-device-could-boost-stem-cell-treatment-results-in-type-1-diabetes-93887856.html