یک تراشه‌ی نوآورانه برای بازسازی سلولها و ترمیم اندام‌ها

9 اوت 2017- با کمک یک فن‌آوری پیشگام، محققان توانستند همه ی انواع سلولها را تولید کرده و با جایگزینی آنها در اندام‌های و بافتهای آسیب دیده، آنها را ترمیم کنند.

 یک درمان خلاقانه و ساده بنام TNTیا  The Tissue Nanotransfectionبا استفاده از یک نانو چیپ (نانو تراشه) که یک DNAجدید را به درون سلولهای آسیب دیده، تزریق می‌کند توانست امید به درمان‌های احیاء کننده را افزایش دهد. این فن‌آوری هنوز بر روی مدلهای دیابت آزمایش نشده است اما این تکنیک‌ پتانسیل درمان عوارض ناشی از دیابت نظیر نوروپاتی (تخریب عصب) و  همچنین سایر آسیب‌های سلولی را دارد.

 با استفاده از این روش می‌توان سلولهای تولید کننده‌ی انسولین در جزایر لانگرهانس را تولید نمود اما هنوز خیلی زود است که در مورد میزان موفقیت این روش یا عملی بودن آن صحبت کنیم.

محققان مرکز پزشکی Wexner  در دانشگاه ایالتی اوهایو و کالج مهندسی دانشگاه ایالتی اوهایو به تازگی موفق به درمان زخم پای یک موش با استفاده از این روش شدند.

دکتر Chandan Sen  مدیر مرکز پزشکی دژنراتیو و درمانهای مبتنی بر سلول گفت: با استفاده از این فن‌آوری نانوتراشه‌ی جدید می‌توان اندام‌های مجروح یا آسیب دیده را جایگزین نمود، ما نشان دادیم پوست منطقه‌ی حاصلخیزی است که ما می‌توانیم عناصر هر ارگانی را که دچار مشکل شده است در آن رشد دهیم.

 علاوه بر برنامه‌ریزی مجدد سلولهای پوست، محققان همچنین از این فن‌آوری برای بازسازی سلولهای عصبی استفاده کردند، آنها با تزریق این نانوتراشه‌ها به مغز موشهای آسیب دیده نتایج شگفت‌انگیزی را بدست آوردند. این یافته‌ها نشان می‌دهد که فن‌آوری TNTمی‌تواند برای کمک به افردی که دچار سکته‌ی مغزی شده‌اند، استفاده شود.

دکتر Sen  افزود: با استفاده از این فن‌آوری ما می‌توانیم سلولهای پوست را به عناصر سایر ارگانها تنها با یک تزریق کوچک تبدیل کنیم، این فرایند تنها یک ثانیه بطول می‌انجامد و یک درمان غیر تهاجهی محسوب می‌شود.

 او افزود: این نانو چیپ در بدن شما برنامه‌ریزی سلول را بر اساس آنچه می‌خواهیم تغییر می‌دهد. تکنولوژی ما سلولهای بدن را تحت نظارت ایمنی نگه می‌دارد، بنابراین نیازی به مصرف داروهای سرکوبگر ایمنی ندارد.

 پرفسور Lee، رهبر این مطالعه از دپارتمان مهندسی شیمی  و بیومولکولی دانشکده‌ی مهندسی اوهایو می‌گوید: مفهوم این کار بسیار ساده است، در حقیقت، ما خود از سادگی و خوبی عملکرد این روش حیرت کردیم، ما در حال انجام تحقیقات بیشتر برای درک مکانیسم و بهبود عملکرد این روش هستیم بنابراین ما در ابتدای مسیر می باشیم و امیدواریم این روش در سال آتی بر روی انسان از طریق یک مجموعه آزمایشات بالینی انجام شود. نتایج این تحقیق در مجله‌ی Nature Nanotechnology  منتشر گردید.

 منبع:

www.diabetes.co.uk/news/2017/aug/innovative-chip-heals-organs-and-regenerates-cells-in-new-trial-97739812.html