یک بیماری شایع در مردان با بیماری عروقی ارتباط دارد

1 دسامبر 2017- مطالعه‌ی جدید محققان دانشکده‌ی علوم پزشکی دانشگاه استنفورد نشان داد: مردانی که از علایم واریکوسل Varicoceleرنج می‌برند (اتساع و پیچ خوردگی غیرطبیعی شبکه سیاهرگی در بالای بیضه‌ها یا اسکروتوم) به احتمال زیاد به بیماریهای عروقی و بیماریهای متابولیکی مانند دیابت مبتلا می شوند.

 دکتر مایکل ایزنبرگ، استادیار ارولوژی و گروهش، اطلاعات هزار اسناد بیمه‌ی درمانی را استخراج کرده و ارتباط واریکوسل را که پیش از این با ناباوری مشخص شده بود، با سایر مشکلات سلامت در مردان بررسی نمودند. یافته‌های این تحقیق بصورت آنلاین در Andrology منتشر گردید.

بتا به تخمین، حدود 15 درصد از مردان آمریکایی از واریکوسل رنج می‌برند. در این بیماری عروق اسکروتوم گشاد شده و موجب ورود خون بیشتری به اسکروتوم و بالا رفتن دمای آن بیش از حد نرمال می گردد. گرما می‌تواند عملکرد بیضه را دچار اختلال کرده و منجر به تولید کمتر اسپرم و هورمون تستوسترون شود. این وضعیت همچنین می‌تواند موجب درد یا انقباض بیضه‌ها شود اما در اغلب موارد هیچیک از این علایم ظاهر نمی‌شود و این بیماری درمان نشده باقی می‌ماند. دکتر ایزنبرگ نویسنده‌ی اول این مقاله می‌گوید: میلیونها مرد مبتلا به این وضعیت درمان نمی‌شوند و بسیاری از این افراد درباره‌ی این بیماری حتی نگران نیستند.

دکتر Wangنویسنده‌ی ارشد این مطالعه می‌گوید: واریکوسل در ناباروری و در صورت وجود درد درمان می‌گردد اما سایر خطراتی که ممکن است به دلیل این وضعیت ایجاد شود، غالباً کنترل و بررسی نمی‌گردند. واریکوسل با کاهش تستوسترون همراه است و کاهش تستوسترون به نوبه‌ی خود با خطرات متابولیکی و بیماری قلبی ارتباط دارد، تاکنون هیچ کس به ارتباط بین واریکوسل، تستوسترون و بیماری عروقی و متابولیکی اشاره نکرده است.

 یک ارتباط  قوی

 محققان به اسناد بیمه‌ی درمانی 77 میلیون نفر از سال 1996 دسترسی یافتند، محققان در فاصله‌ی سالهای 2001 و 2009 بیش از 4400 مرد در سن باروری مبتلا به واریکوسل را شناسایی کردند. آنها یک گروه از مردان بدون واریکوسل را (بارور یا نابارور) که در غربالگری ناباروری شرکت داشتند و یا برای انجام وازکتومی مراجعه نموده بودند، برای مقایسه با بیماران گروه اول انتخاب کردند.

محققان وضعیت سلامت این افراد را در طول زمان بررسی کردند، آنها اختلالات متابولیکی یا عروقی را در این مردان بررسی نموده و دریافتند که شیوع بیماری قلبی در مردان مبتلا به واریکوسل بطور قابل توجهی بالاتر از مردان بدون واریکوسل است، آنها همچنین دریافتند که شیوع دیابت و هایپرلیپیدمیا (افزایش غلظت چربی درخون) در افراد مبتلا به واریکوسل بالاتر است.

در اکثر موارد، تنها موارد واریکوسل دارای علامت در درمانگاه‌ها درمان می‌شود و بر واریکوسل بدون علامت که باعث درد یا اختلال در عملکرد تولیدمثلی نمی‌شود، تنها نظارت می‌شود. اما محققان این پرسش را مطرح کردند که آیا هر دو نوع واریکوسل خطر ابتلا مردان به سایر بیماریها را افزایش می‌دهد؟ آنها برای پاسخ به این پرسش به بررسی دقیق‌تر داده ‌ها پرداختند.

 محققان مردان مبتلا به واریکوسل را به دو گروه دارای علامت و بدون علامت تقسیم کردند و دریافتند که در مردان مبتلا به واریکوسل بدون علامت، شیوع بیماری قلبی، دیابت یا هایپرلیپیدمیا نسبت به مردانی که به واریکوسل مبتلا نیستند، افزایش نیافته است. تنها در مردان مبتلا به واریکوسل علامت‌دار به خصوص مردانی که با مشکلات باروری مواجه هستند و از درد اسکروتال رنج می برند، خطر ابتلا به بیماری قلبی، دیابت یا هایپرلیپدمیا افزایش می‌یابد.

 دکتر آیزنبرگ می‌گوید: نتایج ما نشان می دهد که نظارت بر واریکوسل بدون علامت، کاری منطقی  و کافی است .

محققان خاطر نشان کردند اگرچه نتایج بدست آمده، نتایجی قوی هستند اما این مطالعه دارای  محدودیت‌هایی نیز می‌باشد از جمله اینکه بانک اطلاعات Marketscan که داده‌ها از آن استخراج شده است، داده‌های افراد تحت پوشش بیمه‌ی خصوصی را در اختیار دارد، بنابراین این داده‌ها ممکن است بیانگر وضعیت کلی مردان آمریکایی نباشد. افراد مبتلا به واریکوسل به دنبال مراقبت‌های تخصصی می‌روند که باز هم نمونه‌ها را کاهش می‌دهد. علاوه بر این جزئیات تشخیص واریکوسل و علایم خاص بیماران مشخص نشده و دوره‌ی فالوآپ پس از تشخیص بیماری به چندسال محدود است و پیشرفت بیماری خارج از این پنجره‌ی زمانی مشخص نیست.

درچند دهه‌ی گذشته، میزان بیماریهای قلبی عروقی و متابولیکی درمیان جمعیت آمریکا افزایش یافته است، یافته‌های این مطالعه درباره‌ی واریکوسل می‌تواند پنجره‌ای رو به سلامتی مردان در آینده باشد .

 دکترWang می‌گوید: این بیماری معمولاً بسیار خاموش است ما باید راههایی را برای تشخیص زود هنگام بیماری بیابیم یا عوامل خطری که می‌تواند نشانگر این بیماری باشد را به منظور جلوگیری از بروز یا پیشرفت آن شناسایی کنیم.

 دکتر ایزنبرگ امیدوار است که در مطالعات آتی نقش خاص واریکوسل را در ایجاد بیماریهای  متابولیکی وعروقی شناسایی کنند. او می‌گوید ما ارتباطی قوی بین این بیماریها کشف کردیم در ادامه باید به بررسی نحوه‌ی تآثیر واریکوسل در بروز بیماریهای عروقی و متابولیکی  پرداخته و رابطه‌ی علی ومعلولی را در این میان بررسی کنیم، اگر یک رابطه‌ی علی و معلولی وجود داشته باشد این سوال پیش می‌آید که آیا درمان واریکوسل می‌تواند به پیشگیری از بیماریهای  بعدی کمک کند؟

منبع و سایت خبر:

Andrology, 2017; DOI: 10.1111/andr.12437

www.sciencedaily.com/releases/2017/12/171201150907.htm