یک آزمایش ساده و ارزان به تشخیص صحیح دیابت و درمان آن کمک می کند

7مارس 2019- آزمایش ساده و ارزان پپتید C، برای اندازه گیری میزان انسولین تولید شده توسط بدن، به پزشکان برای تعیین نوع دیابت کمک می کند و موجب می گردد درمان بسیاری از افراد مبتلا به دیابت تایید و یا تغییر کند. نتایج این تحقیق که بر تشخیص صحیح دیابت تمرکز دارد، در کنفرانس متخصصان دیابت انگلیس در لیورپول در روز پنج شنبه، 7 مارس ارائه شد.

محققان دانشکده ی پزشکی دانشگاه Exeter روش های ساده و ارزانی را برای اندازه گیری پپتیدC توسعه داده و نشان دادند که این آزمایش می تواند نشان دهد که چه درمانی برای افراد مبتلا به دیابت موثر خواهد بود. پزشکان بیمارستان عمومی Western در ادینبورگ این آزمایش جدید را بر روی همه ی افرادی که برای دیابت نوع 1 به مدت بیش از سه سال تحت درمان در این کلینیک بودند، استفاده کرده و دریافتند که برخی از این افراد به نوع دیگری از دیابت مبتلا هستند و می توانند درمان انسولین را برای آنها متوقف کنند و آنها را تحت درمان با قرصهای کاهنده ی قند خون قرار دهند.

پپتید C با غلظتی مشابه با انسولین و همزمان با انسولین تولید می شود. با اندازه گیری سطوح پپتید C، پزشکان اکنون می توانند میزان انسولینی که بدن بیمار می سازد را -حتی اگر از انسولین به عنوان درمان استفاده می کند-، تعیین کنند.

محققان Exeter، یک آزمایش ادرار جدید برای پپتید C ابداع کرده و همچنین نشان دادند که یک آزمایش خون ساده هنگامی که فردی به درمانگاه برای تشخیص دیابت مراجعه می کند، می تواند مقدار پپتید C را دقیقا اندازه گیری کند، و جایگزین روش های قبلی گران قیمت و وقت گیر شود.

محققان نشان دادند که چگونه می توان از میزان پپتید C موجود در ادرار و خون برای تشخیص نوع دیابت یک فرد استفاده کرد تا مشخص شود که کدام درمان برای بیمار مفید خواهد بود. تشخیص دقیق و صحیح نوع دیابت، برای درمان ، آموزش و مراقبتهای پیگیرانه ی صحیح بسیار مهم است. این آزمایش همچنین نشان داد که در برخی از این بیماران دیابت علت ژنتیکی دارد که برای درمان خود بیمار و شناسایی سایر افراد خانواده نیز مهم می باشد.

تست جدید در حال حاضر در بیشتر کلینیکهای NHS trusts در دسترس است، و در حال حاضر انجام آن به همه ی افراد ساکن گلاسکو و ادینبورگ که دیابت نوع 1 برای آنها حداقل به مدت 3 سال تشخیص داده شده است، پیشنهاد می شود.

پروفسور Mark Strachan، از بیمارستان عمومی Western ادینبورگ، گفت: تاکنون ما در بیش از 750 فرد مبتلا به دیابت نوعیک، مقدار پپتید C را اندازه گیری کرده ایم، بر اساس این تست، ما 8 مورد جدید دیابت ژنتیکی و 28 فرد مبتلا به دیابت نوع 2 را شناسایی کردیم. این به ما اجازه داد تا تغییراتی را در درمان بسیاری از این افراد انجام دهیم و ما واقعا توانستیم برای 12 نفر درمان با انسولین را متوقف کنیم.

دکتر تیم مک دونالد از دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر گفت: تشخیص صحیح دیابت، برای دستیابی به بهترین نتایج درمان و اجتناب از عوارض بیماری، کلیدی است. ما نشان دادیم که پپتید Cبرای این کار،ارزان تر، دقیق تر و ساده تر است. واقعا لذت بخش است که شاهد تاثیر این تست بر بهبود سلامت بیماران باشیم. آزمایشگاه من فقط 7000 نمونه آزمایشی را در طی 12 ماه گذشته دریافت کرده است.

دکتر Angus Jones از دانشکده پزشکی دانشگاه اکستر می گوید: تمایز بین دیابت نوع 1 و نوع 2 و تعدادی از زیر گروه های ژنتیکی دیابت می تواند برای پزشکان چالش برانگیز باشد. در 15 درصد از بیماران درمان شده با انسولین، تشخیص نوع دیابت اشتباه است. این رقم تا 40 درصد برای افرادی که پس از 30 سالگی به دیابت نوع 1 مبتلا می شوند، افزایش می یابد. زیرا شناسایی دیابت نوع 1 در این سنین بسیار دشوار است و درمان آن بسیار متفاوت است، به همین دلیل است که بر تشخیص صحیح دیابت تاکید داریم، زیرا افراد مبتلا به دیابت نوع 1 نیاز به تزریق انسولین در تمام طول عمر خود دارند و بدون این درمان، سلامتشان بسیار در معرض خطر قرار می گیرد. اکثر افراد مبتلا به نوع 2 و زیرمجموعه های ژنتیکی دیابت می توانند به طور موثر با قرص درمان شوند. با اندازه گیریپپتید Cدر افرادی که درمان انسولین را دریافت می کنند، می توانیم از صحت تشخیص اطمینان یابیم و بنابراین بهترین درمان را به این افراد ارائه دهیم.

دکتر امیلی برنز، رئیس ارتباطات تحقیقات در دیابت انگلستان گفت:تشخیص صحیح دیابت بسیار مهم است، زیرا مردم می توانند درمان مناسب خود را دریافت کنند و از عواقب جدی که آنها را تهدید می کند، در امان بمانند. اما تشخیص انواع مختلف دیابت دشوار است. محققان دانشگاه اکستر چگونگی تشخیص دیابت را با افزایش دسترسی به این تست ها ساده کردند تا اطمینان حاصل کنیم که افراد دیابتی تحت درمان صحیحی قرار می گیرند.

تحقیقات این تیم همچنین نشان می دهد که انجام تست پپتید C در درمانگاه ها عملی است. آنها شرایط ذخیره سازی مطلوبی را برای نمونه ها تعیین کردند که قبلا تصور می شد ناپایدار هستند، بنابراین جمع آوری نمونه در حال حاضر بسیار ساده تر است. آنها نشان دادند که با استفاده از یک نگهدارنده ی خاص پپتید C در خون بیش از 24 ساعت پایدار می ماند. این بدان معنی است که برای اولین بار انجام این آزمایش در مراقبت های اولیه و کلینیک های سرپایی قابل انجام است. این شواهد، موانع مهمی را که بر سر راه پیاده سازی این آزمایش در بخش مراقبتهای روتین بود، برطرف نمود.

این گروه همچنین نشان داد چگونه مقدار پپتید C موجود در خون و ادرار میتواند برای تشخیص نوع صحیح زیرمجموعه های دیابت- که برای درمان صحیح و مراقبتهای پیگیری ضروری است-، استفاده شود. آنها نشان دادند که می توان از آزمایش پپتید Cبه عنوان یک آزمایش ارزان و راحت برای شناسایی کودکان و بالغین جوان مبتلا به یک شکل ژنتیکی دیابت بجای آزمایشهای ژنتیکی گران قیمت برای تایید تشخیص، استفاده کرد.

این تیم در حال انجام مطالعات بالینی برای استفاده از آزمایش پپتید C، بعنوان یک پیش بینی کننده ی مهم از چگونگی تاثیر داروهای دیابت بر هر یک از افراد مبتلا به دیابت هستند. پپتید C پاسخ افراد تحت درمان با انسولین را به یک درمان گران قیمت طبقه بندی می کند، به این معنی که این تست میتواند به شناسایی افرادی که از این دارو سود نمی برند، کمک کند.

این تحقیق همچنین نشان داد که مقادیر کم پپتید Cبا تغییرات بیشتر در غلظت گلوکز همراه است، و این موضوع به این معنا است که خطر ابتلا به هیپوگلیسمی در بیماران مبتلا به دیابت نوع 2 تحت درمان با انسولین بیشتر است.

منبع:

https://medicalxpress.com/news/2019-03-simple-cheap-c-peptide-patients-diabetes.html